Padesát let ochrany Beskyd

Půl století. To je doba, za kterou se může krajina obývaná člověkem proměnit velmi výrazně. Před padesáti lety, přesněji 5. března 1973, byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Beskydy. Tou dobou se „nadšeně“ budoval socialismus a mnohé dnes již nepředstavitelné záměry byly směřovány právě do Beskyd. Ať už to byla podpora chatové výstavby pro dělníky z Ostravska, nebo přeměna horských pastvin a luk na ornou půdu, jakožto náhrada za pole zničená při těžbě uhlí. Rozvíjela se nová infrastruktura v údolích, lidé opouštěli dřevěnice s políčky na horských svazích a stěhovali se do center obcí. Na kopcích postupoval les a v údolích výstavba. Luk a pastvin, stejně jako ovcí, orchidejí a hmyzu, ubývalo. Pokud se podíváme do padesátileté historie CHKO, zjistíme, že s některými požadavky na využití krajiny se potýkáme dodnes a o jiných víme už jen od pamětníků.
Ochrana přírody 1/2023 — 22. 2. 2023 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf
Kdo uplave, přežije: Působení těžké techniky na život v řekách

Úpravy vodních toků jsou všední realitou na většině území České republiky. Mnohdy se jedná pouze o zásahy lokálního charakteru, ale nejednou jsme svědky souvislých úprav o délce mnoha stovek metrů. Co přesně se děje s rybami a jejich životním prostředím během bagrování či pojezdu těžké techniky zůstávalo donedávna skryto našemu poznání. Tento příspěvek si klade za cíl představit čtenářům výsledky projektu „Vliv technických úprav na rybí společenstva malých vodních toků“ a uvést na pravou míru řadu tradovaných domněnek. Kromě informací o vlivu úprav toků na mortalitu a pohyb ryb zde budou diskutovány informace o vlivu zásahů na dnové bezobratlé živočichy (makrozoobentos), zákal vody (turbiditu) a morfologii břehů a toků.
Ochrana přírody 2/2020 — 23. 4. 2020 — Péče o přírodu a krajinu — Tištěná verze článku v pdf
Ogar Jan Petřvalský – 44 let na Správě CHKO Beskydy

Koncem roku 2016 končí svou profesní dráhu na Správě CHKO Beskydy náš milý kolega, Jan Petřvalský. Honza nebo Jeník, jak mu říkáme, je s historií správy spjatý od jejího prvopočátku a je v současné době nejdéle sloužícím pracovníkem ochrany přírody zaměstnaným v AOPK ČR. Byl u zrodu CHKO Beskydy, když se od roku 1972 podílel na její přípravě a vyhlášení. V té době ještě správa neměla samostatné pracoviště a Jeník seděl v kanceláři na tehdejším Městském národním výboře v Rožnově pod Radhoštěm s dalším kolegou. Tím byl akad. arch. Milan Podzemný, první a dlouholetý vedoucí Správy CHKO Beskydy. Později bylo vytvořeno samostatné pracoviště správy se sídlem v jedné z budov v centru Rožnova p. R. Personál správy se postupně rozrostl na osm pracovníků a tento kolektiv vydržel po mnoho let, než se postupně zvýšil na současných 22 zaměstnanců. Jeník se na pracovišti zabýval nejen geografií a vším, co s ní souvisí, ale dlouhodobě i stavební agendou a v letech 1989–1996 působil také ve funkci vedoucího správy.
Ochrana přírody 6/2016 — 21. 12. 2016 — Kulér-Medailonky
František Šulgan – První rytíř Valašského království

Veřejnost v Beskydech a na Valašsku dobře zná jméno František Šulgan. Nejen že je skoro čtvrt století naším kolegou na Správě CHKO Beskydy, ale hlavně – v našem regionu jsou nepřehlédnutelné jeho aktivity v práci s mládeží a v ekologické výchově. A nic na tom nezmění fakt, že tento rodák ze slovenských Kysuc je svým vzděláním geolog. Mnoho amatérských, ale i profesionálních biologů začínalo v oddílu mladých ochránců přírody Ledňáček, který právě on založil a dlouhé roky vedl.
Ochrana přírody 5/2016 — 20. 10. 2016 — Kulér-Medailonky
Titulní fotografie: V NPR Mionší se nalézají největší a asi nejzachovalejší ukázky karpatských jedlo
Ochrana přírody 3/2013 — 9. 8. 2013 — Fotografie z obálky — Tištěná verze článku v pdf
Zadní strana obálky: Jasná noční obloha nad kostelem v Gruni zachycená z parku Beskydská oblast tmav
Ochrana přírody 3/2013 — 9. 8. 2013 — Fotografie z obálky — Tištěná verze článku v pdf
Lyžování ve světle ochrany přírody

Sjezdové lyžování je výtečná zábava a rekreace a zároveň velmi dobrý byznys. Pobyt na zasněžených horách si většina lidí bez lyžování dovede představit jen stěží, vždyť právě sjíždění svahů je hlavním motivem, proč v zimě lidé masově opouštějí města a vyrážejí do hor.
Ochrana přírody 1/2009 — 20. 2. 2009 — Zaměřeno na veřejnost — Tištěná verze článku v pdf