Některé vzácné druhy živočichů CHKO Beskydy v průběhu času

V prvých letech existence CHKO Beskydy byla ochrana živočichů zaměřena především na velké a nápadné druhy jako rys, medvěd, vlk, tetřev. Mnoho úsilí bylo věnováno ochraně obojživelníků a jejich biotopu. Časové i technické možnosti získávání dat byly tehdy omezené a jednalo se spíše o náhodně získané údaje. Prováděný zoologický průzkum maloplošných chráněných území měl především základní informativní charakter. Až později se vzhledem k novým možnostem monitoring zaměřil i na další vzácné a ohrožené druhy, které sice nejsou tak nápadné a pro veřejnost atraktivní, ale tvoří neméně důležitou součást lesních i nelesních ekosystémů.
Ochrana přírody 1/2023 — 23. 2. 2023 — Péče o přírodu a krajinu — Tištěná verze článku v pdf
Ogar Jan Petřvalský – 44 let na Správě CHKO Beskydy

Koncem roku 2016 končí svou profesní dráhu na Správě CHKO Beskydy náš milý kolega, Jan Petřvalský. Honza nebo Jeník, jak mu říkáme, je s historií správy spjatý od jejího prvopočátku a je v současné době nejdéle sloužícím pracovníkem ochrany přírody zaměstnaným v AOPK ČR. Byl u zrodu CHKO Beskydy, když se od roku 1972 podílel na její přípravě a vyhlášení. V té době ještě správa neměla samostatné pracoviště a Jeník seděl v kanceláři na tehdejším Městském národním výboře v Rožnově pod Radhoštěm s dalším kolegou. Tím byl akad. arch. Milan Podzemný, první a dlouholetý vedoucí Správy CHKO Beskydy. Později bylo vytvořeno samostatné pracoviště správy se sídlem v jedné z budov v centru Rožnova p. R. Personál správy se postupně rozrostl na osm pracovníků a tento kolektiv vydržel po mnoho let, než se postupně zvýšil na současných 22 zaměstnanců. Jeník se na pracovišti zabýval nejen geografií a vším, co s ní souvisí, ale dlouhodobě i stavební agendou a v letech 1989–1996 působil také ve funkci vedoucího správy.
Ochrana přírody 6/2016 — 21. 12. 2016 — Kulér-Medailonky
Obtížný návrat vlků do České republiky

Vlk, stejně jako další velké šelmy (rys, medvěd), byl v minulých staletích v Čechách a na Moravě krutě pronásledován a nakonec úplně vyhuben. Nejdéle se udržel v horách severovýchodní Moravy. Poslední původní „beskydský“ vlk byl podle historických údajů uloven v roce 1914 nedaleko obce Hrčava, kde má pomníček. Díky přísnější ochraně velkých šelem v Evropě v posledních desetiletích se po rysech a medvědech začali také vlci přirozeně vracet do původních území. Novodobý výskyt vlků na Moravě byl poprvé prokázán v roce 1994 v obci Bílá v CHKO Beskydy. Od té doby se tyto šelmy v oblasti Beskyd vyskytují pravidelně, i když na rozdíl od rysů stále poměrně vzácně. Při svých toulkách se mohou dostat i do podhorské krajiny, kde jejich výskyt lidé nepředpokládají. Vlk je totiž velmi přizpůsobivý – jeho původní prostředí tvořila široká škála biotopů od arktické tundry, přes lesy všeho druhu, po stepi a lesostepi v jižní Evropě.
Ochrana přírody 3/2014 — 24. 8. 2014 — Zaměřeno na veřejnost — Tištěná verze článku v pdf