Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Aktuality

Mimořádná událost – Požár v Národním parku České Švýcarsko

Z naší přírody

Autor: Zdeněk Patzelt

Mimořádná událost – Požár v Národním parku České Švýcarsko

V neděli 24. července 2022 vznikl v Národním parku České Švýcarsko požár, který se rozsahem zapíše do dějin nejenom tohoto mezinárodně významného zvláště chráněného území. Na ploše více než 1000 ha shořely převážně již suché porosty smrkových monokultur postižených kůrovcovou kalamitou, zasaženy ale byly i cenné ekosystémy a také část obce Mezná. Vzniku požáru předcházelo suché a teplé počasí s rekordními teplotami až 36 °C. V době zpracování tohoto příspěvku již šestnáctý den dohašuje ohniska požáru přes tisíc hasičů a na hodnocení souvislostí je příliš brzo. Již nyní je ale zřejmé, že se tato událost musí stát bodem zlomu v přístupu k našim lesům.

Ochrana přírody 4/2022 25. 8. 2022 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf

Voda v krajině tématem konference

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Autor: Jan Moravec

Voda v krajině tématem konference

V úterý 29. listopadu 2016 se v olomouckém hotelu Clarion uskutečnila 2. konference časopisu Naše příroda. Po loňském managementu bývalých vojenských prostorů bylo letos zvoleno téma Voda v krajině. Téma zdánlivě již trochu okoukané; vždyť o vodě se v poslední době mluví skoro neustále. Více než 250 účastníků z řad veřejné správy, akademické sféry, neziskovek i komerčních subjektů však ukázalo, že téma je to stále atraktivní.

Ochrana přírody 1/2017 13. 3. 2017 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Když se zvednou stavidla na Punkvě

Aktuality

Autor: Petr Zajíček

Když se zvednou stavidla na Punkvě

V současné době probíhá stavba nové provozní budovy v areálu Punkevních jeskyní. Přestože bourací práce staré budovy byly zahájeny v první polovině loňského roku, návštěvní provoz fungoval až do 31. října v provizorních podmínkách. Byl to vstřícný krok k návštěvníkům, který se rozhodně vyplatil – návštěvnost za rok 2014 byla na Punkevních jeskyních (stejně jako na většině ostatních zpřístupněných jeskyních ČR) oproti roku 2013 výrazně vyšší.

Ochrana přírody 1/2015 4. 5. 2015 Aktuality Tištěná verze článku v pdf

Územní ochrana v měnícím se světě

Aktuality

autoři: František Pelc, Jan Plesník

Územní ochrana v měnícím se světě

Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) obohatila od svého založení v roce 1948 péči o přírodní a krajinné dědictví o celou řadu novátorských přístupů. Za všechny jmenujme alespoň červený seznam celosvětově ohrožených druhů, informování, výchovu a vzdělávání veřejnosti i cílových skupin obyvatelstva nebo sjednávání mezinárodních mnohostranných úmluv zaměřených na ochranu biologické rozmanitosti. Nemalou pozornost nejvýznamnější nevládní ochranářská organizace na světě věnuje i tradičním způsobům, jak zachovat zdravé prostředí, tedy i územní ochraně.

Ochrana přírody 6/2014 1. 5. 2015 Aktuality Tištěná verze článku v pdf

Václav Petříček jubilující

Aktuality

Autor: František Pojer

Bylo 1. srpna 1969 a Václav Petříček (dále jen „Vašek“) nastupoval do svého prvního zaměstnání ve Státním ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze. Jistě tehdy netušil, že ve stejné organizaci oslaví i 70. narozeniny.

Ochrana přírody 6/2014 1. 5. 2015 Aktuality Tištěná verze článku v pdf