Odpovědnost přijměme, ale na základě dat a s rozmyslem

V prvním letošním čísle vyšel názor Jeňýka Hofmeistera „Jak převzít svůj díl zodpovědnosti za ochranu biologického dědictví planety? Nejlépe celý“. Považujeme za nutné reagovat na něj nejen proto, že se jedná o důležité a v ČR zatím překvapivě téměř nediskutované téma. Ale také proto, že autor vychází ze zjevně mylných informací, respektive nevychází ze skutečnosti, podložené exaktními daty.
Ochrana přírody 3/2022 — 23. 6. 2022 — Názory a polemika — Tištěná verze článku v pdf
Ohlédnutí za kursem „Aktuální trendy v ochraně přírody“ celoživotního vzdělávání na Přírodovědecké f
V časopise Ochrana přírody (5/2016) jsme informovali o zahájení kursu „Aktuální trendy v ochraně přírody“ celoživotního vzdělávání na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podrobný program kursu, včetně prezentací ke stažení, je vyvěšen na https://www.natur.cuni.cz/fakulta/zivotni-prostredi/kurz-czv-aktualni-trendy-v-ochrane-prirody.
Ochrana přírody 6/2018 — 19. 12. 2018 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti — Tištěná verze článku v pdf
Zelená infrastruktura: co a proč se ztratilo v překladu?

Jednou ze zajímavostí české ochrany přírody je její nejednotný přístup k zahraničním iniciativám a nástrojům. Některé tvrdošíjně opomíjíme, jiné až přehnaně oslavujeme, a to v obou případech často bez hlubší analýzy. Kde se v těchto pomyslných extrémech nachází koncept tzv. Zelené infrastruktury?
Ochrana přírody 2/2017 — 1. 5. 2017 — Právo v ochraně přírody — Tištěná verze článku v pdf
Aktuální trendy v ochraně přírody
Dne 12. ledna 2016 náměstek ministra životního prostředí Ing. Vladimír Dolejský, Ph.D., a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze Prof. Mgr. Ing. Jan Frouz, CSc., oficiálně zahájili první běh dvouletého kurzu celoživotního vzdělávání Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na téma Aktuální trendy v ochraně přírody. Stalo se tak po několikaletých přípravách a diskusích, které jsme společně vedli a jejichž cílem bylo zaplnit citelnou mezeru v odborném vzdělávání pracovníků ochrany přírody. Cílem kurzu je vytvořit systém, který zajistí možnost trvalého vzdělávání, tj. udržení odbornosti jak v oblasti teoretických základů, tak aktuálních poznatků praxe ochrany přírody.
Ochrana přírody 5/2016 — 20. 10. 2016 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti
Konference České národní parky 2016
Ministerstvo životního prostředí společně se správami národních parků, Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) a Výzkumným ústavem Silva Taroucy si Vás dovolují pozvat na konferenci zaměřenou na koncepční otázky spojené s národními parky v České republice.
Ochrana přírody 2/2016 — 30. 5. 2016 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti — Tištěná verze článku v pdf
Tušsko – konec světa na okraji Evropy

Česká ochrana přírody se poprvé zapojila do rozvojového projektu. Naše zkušenosti ze střední Evropy předáváme vzdálené zemi, která se rozprostírá od břehů Černého moře až po pětitisícové vrcholy Kavkazu. Sakartvelo, jak ji nazývají Gruzínci, je dosud nepříliš poškozeným přírodním klenotem, ale i jednou z nejstarších kolébek zemědělství. Právě do těchto míst směřujeme v rámci rozvojové spolupráce naši podporu.
Ochrana přírody 6/2013 — 27. 1. 2014 — Mezinárodní ochrana přírody — Tištěná verze článku v pdf
V. světový kongres ochrany přírody

Letní olympijské hry a Světový kongres ochrany přírody mají překvapivě mnoho společného. Konají se ve stejném roce a jsou bezesporu celosvětovou událostí, která ovlivní příslušný obor na další čtyři roky. Obě události spojuje i skutečnost, že se jich účastní tisíce zájemců. Tímto podobenstvím zahájil V. světový kongres ochrany přírody, který se uskutečnil 6.–15. září 2012, Ašok Chošla, indický fyzik zaměřený na problematiku životního prostředí a odstupující prezident pořádající organizace – Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN).
Ochrana přírody 3/2013 — 9. 8. 2013 — Mezinárodní ochrana přírody — Tištěná verze článku v pdf
Kdy je národní park národním parkem?

Pokud něčím ochrana přírody napodobuje různorodost objektu svého zájmu, pak je to variabilitou kategorií chráněných území a jejich různým pojetím v jednotlivých státech. I proto Mezinárodní unie ochrany přírody vypracovala jednotný systém jejich kategorizace, o kterém se také v České republice vedou stále častější diskuse. Proč?
Ochrana přírody 2/2013 — 21. 6. 2013 — Výzkum a dokumentace — Tištěná verze článku v pdf
Rozhovor s Rastislavem Rybaničem

Rastislav Rybanič působí v současné době jako generální ředitel Sekce ochrany přírody a tvorby krajiny slovenského ministerstva životního prostředí. Původním vzděláním je environmentalista, osm let působil jako ředitel Slovenské ornitologické společnosti BirdLife Slovensko, a následně dva roky v evropském ústředí mezinárodní organizace na ochranu ptáků a jejich prostředí BirdLife International v Bruselu, kde spolupracoval hlavně s Evropskou komisí na implementaci směrnic o ptácích a biotopech. Na pozici ředitele sekce ministerstva působí od roku 2010. Sepětí našich zemí nejen v ochraně přírody je zřejmé, proto jsme jej požádali o rozhovor. Chtěli jsme zjistit, kudy se ubírá ochrana přírody na Slovensku v posledních letech a zároveň jak slovenští kolegové vnímají vývoj u nás. Text odpovědí jsme nejen pro blízkost jazyků ponechali bez překladu.
Ochrana přírody 2/2012 — 23. 8. 2012 — Rozhovor — Tištěná verze článku v pdf
Změny ve způsobu zajištění evropsky významných lokalit

V první polovině roku 2011 bude zahájeno meziresortní připomínkové řízení k připravovanému nařízení vlády, kterým se aktualizuje národní seznam evropsky významných lokalit. Důvodem je především rozšíření způsobů jejich zajištění, vyvolané novelou zákona o ochraně přírody a krajiny, podle které již není nutné vyhlašovat veškeré evropsky významné lokality jako zvláště chráněná území.
Ochrana přírody 2/2011 — 11. 7. 2011 — Výzkum a dokumentace — Tištěná verze článku v pdf