Od objevu Koněpruských jeskyní uplynulo 70 let

Zlatý kůň u Koněprus. Vrch, který už neměl existovat. Jen náhodou se stalo, že dnes je národní přírodní památkou. Byla vyhlášena v roce 1972 „k ochraně Koněpruských krápníkových jeskyní a jiných krasových jevů jako jedněch z geologicky nejstarších v Evropě, s fosilními zbytky zvířat a člověka z mladšího pleistocénu a s archeologickými i historickými nálezy“. Jeskynní systém je nejdelším v Čechách, měří 2 050 m a dosahuje hloubky přes 70 m. Jeho zpřístupněnou část navštíví ročně téměř 100 000 návštěvníků z celého světa.
Ochrana přírody 5/2020 — 1. 11. 2020 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf
Koněpruské jeskyně - jeskyně v korálovém útesu

Už jste někdy navštívili jeskyně v korálovém útesu nebo alespoň korálový útes? Nemusíte kvůli tomu někam daleko do Tichomoří. Postačí se projít našimi Koněpruskými jeskyněmi a porozhlédnout se i po okolí. Pokud byste se však dokázali i s touto oblastí přenést přibližně o 410 miliónů let zpět, ocitli byste se ve stupni prag spodního devonu starších prvohor někde na jižní polokouli. Ano, na jižní polokouli. To není překlep.
Ochrana přírody 3/2014 — 24. 8. 2014 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf
Titulní fotografie: Fosilní plž devonského stáří Platyceras (Tubomphalus) crenistrium

Fosilní plž devonského stáří Platyceras (Tubomphalus) crenistrium žil na dně mělkého prosvětleného moře zhruba před 395 mil. let. Poměrně vzácný. Nejdelší rozměr plže na snímku se blíží 15 mm. Uvnitř Koněpruských jeskyní jej v neptunické žíle, vyplněné materiálem akantopygových vápenců, nalezl Tomáš Vinš a určil Radvan Horný, renomovaný specialista na paleozoické gastropody.
Ochrana přírody 2/2012 — 5. 9. 2012 — Fotografie z obálky
Zadní strana obálky: Vysoká skalní stěna nad Svatým Janem pod Skalou

Vysokou skalní stěnu nad Svatým Janem pod Skalou tvoří ukloněné kotýské a koněpruské vápence devonského stáří. V jejich podloží (již v zalesněné části svahu) se nalézá silurský vulkanický komlex. V bezprostřední blízkosti kláštera se na pravé straně snímku nalézají holocenní pěnovce (travertiny) s jeskyní Sv. Ivana.
Ochrana přírody 2/2012 — 5. 9. 2012 — Fotografie z obálky
Dávejte pozor, kam šlapete
Časně z jara se v místech kamenitých, mělkých a vysychavých půd NPP Zlatý kůň objevuje drobná bíle kvetoucí bylina, která brzy po odkvětu mizí. Ochlupené listy tvoří drobnou přízemní růžici, ze které vyrůstá několik centimetrů dlouhá lodyha až s osmikvětým květenstvím. U květu je korunní lístek rozdělen přibližně do dvou třetin širokým zářezem, takže při letmém pohledu působí dojmem dvou samostatných lístků. Bývala označována jako “asi osívka jarní“ (Erophila verna), tedy jednoletá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae).
Ochrana přírody 3/2011 — 7. 10. 2011 — Zprávy-Recenze — Tištěná verze článku v pdf
V jezevčím doupěti

Jezevec lesní Meles meles(Linnaeus, 1758) je větší lasicovitá šelma (dosahuje hmotnosti až 20 kg a délky 62–80 cm, s ocasem i metr) se zavalitým tělem na nízkých končetinách se širokými lysými chodidly a dlouhými drápy. Štíhlá hlava je v poměru k tělu malá a vpředu protažená v pohyblivý rypáček. Ve zbarvení hřbetu a boků převládá šedivý nebo šedohnědý odstín s černými a bílými konci delších chlupů, zatímco břicho a končetiny jsou tmavohnědé až černé. Na bílé nebo žlutavé hlavě se po stranách táhnou dozadu přes uši dva tmavé pruhy.
Ochrana přírody 1/2011 — 6. 4. 2011 — Zprávy-Recenze
Koněpruské jeskyně

V roce 2010 uplyne již 60 let od objevu a 51 let od zpřístupnění části Koněpruských jeskyní – největšího známého jeskynního systému v Čechách. Pro jeho unikátnost bylo území s jeskyněmi v roce 1972 vyhlášeno chráněným přírodním výtvorem Zlatý kůň (dnes kategorie národní přírodní památka). V současné době jsou jeskyně v péči odborné organizace Ministerstva životního prostředí – Správy jeskyní ČR, která zajišťuje jak turistický provoz, tak ochranu jeskyně.
Ochrana přírody 3/2010 — 22. 6. 2010 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf
Nejen jantar
U jantaru, tedy fosilní pryskyřice, je vcelku běžně známo, že občas obsahuje různé drobné živočichy, nečastěji z říše hmyzu. Odborníci však vědí, a návštěvníci některých jeskyní se dozvídají, že také v jeskyních vysrážený uhličitan vápenatý dokáže zakonzervovat kosti zvířat, lidí, lidské výtvory, ulity šneků, semena rostlin apod. Například na prohlídkové trase polské Medvědí jeskyně u Kletna návštěvníci uvidí na stěně jeskyně zasintrovanou netopýří kostru.
Ochrana přírody 2/2010 — 20. 4. 2010 — Zprávy-Recenze
Speleolaboratoř v Grotta di Bossea

Vseverozápadní Itálii v Ligurských Alpách (oblast Piemonte), nedaleko městečka Cuneo se nachází jeskyně Grotta di Bossea. Na pozvání vedoucího laboratoře doktora Guida Peana navštívili v září 2009 pracovníci Správy jeskyní ČR tuto po mnoha stránkách zajímavou jeskyni, kde provedli orientační mineralogický průzkum a seznámili se s místní speleolaboratoří.
Ochrana přírody 1/2010 — 16. 2. 2010 — Mezinárodní ochrana přírody — Tištěná verze článku v pdf
Nález opálu v jeskyni Borgio Verezzi
Jeskyně Borgio Verezzi leží v severozápadní části Itálie ve stejnojmenném příbřežním městečku Ligurského regionu. Pro bezpočetné krápníky různých barev, majestátní prostory, jezera s křišťálově čistou vodou a další pozoruhodnosti byla jeskyně od roku 1970 zpřístupněna veřejnosti.
Ochrana přírody 4/2008 — 19. 8. 2008 — Výzkum a dokumentace