Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Jaromír Kosejk

Česká komise pro UNESCO nesouhlasí s návrhem nového stavebního zákona a způsobem jeho projednávání

Kulér: Názory a polemika

Autor: Jaromír Kosejk

V lednu 2021 bylo v Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PSP ČR), který byl určen jako garanční výbor k projednávání vládního návrhu nového stavebního zákona a doprovodného změnového zákona, načteno několik pozměňovacích návrhů, včetně komplexního pozměňovacího návrhu (KPN) předloženého skupinou koaličních poslanců a KPN předloženého několika opozičními poslanci z různých stran. K těmto návrhům měla dotčená ministerstva včetně Ministerstva životního prostředí (MŽP) v nepřiměřeně krátké lhůtě možnost zaslat Ministerstvu pro místní rozvoj své připomínky. 

Ochrana přírody 1/2021 26. 2. 2021 Kulér: Názory a polemika Tištěná verze článku v pdf

Česká cena za architekturu

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Autor: Jaromír Kosejk, Vladimír Mikeš

Mimořádnou cenu, kterou AOPK ČR uděluje v soutěži Česká cena za architekturu, získala v roce 2020 „Rozhledna na Velké Deštné“ od kanceláře Architekti.in, autorů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka. Stojí na nejvyšší hoře Orlických hor ve výšce 1116  m n. m. v místě, kde se v minulosti vystřídalo několik dřevěných rozhleden. Je vysoká více než 18,5  m a tvoří ji ocelová konstrukce se schodištěm a dřevěné opláštění. Podoba rozhledny nepravidelného půdorysu odkazuje na místní podmínky, kterým dominují dva živly, déšť a vítr. Dřevěné opláštění je inspirováno deštěm unášeným větrem od bezvětří po orkán. AOPK ČR ocenila zejména respekt novostavby vůči přírodnímu prostředí včetně přiměřené výšky zohledňující dorůstání okolních stromů, užití dřeva jako přírodního materiálu pro viditelnou část konstrukce a originalitu půdorysného řešení, které zároveň umožňuje vnímat jednoduchou vertikalitu stavby z dálkových pohledů. Cenu AOPK ČR udělovala již počtvrté. Právě respekt stavby k okolí Agentura ocenila i v souvislosti se stavbou rozhledny na polské straně Králického Sněžníku, která se tam naopak vůbec nehodí a to jak z hlediska vlivu na přírodu, tak na krajinné hodnoty.

Ochrana přírody 1/2021 26. 2. 2021 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Komplexní pozemkové úpravy  z pohledu ochrany přírody a krajiny

Péče o přírodu a krajinu

Autor: Radim Jarošek, Jaromír Kosejk, Magda Matoušová, Jana Jiskrová

Komplexní pozemkové úpravy  z pohledu ochrany přírody a krajiny

Komplexní pozemkové úpravy (dále KoPÚ) jsou ambiciózním projektem státu, který však dostatečně neplní očekávané přínosy pro zlepšení funkcí krajiny z hlediska vodního režimu, půdní eroze i biodiverzity. Toto poněkud odvážné tvrzení se pokusíme podrobněji rozebrat v následujících řádcích při vědomí toho, že celá problematika je obsáhlá a přehled problémových okruhů není úplný. Text vychází z poznatků, jak jsou reflektovány některými regionálními pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ochrana přírody 5/2019 24. 10. 2019 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf

Česká cena za architekturu a ochrana krajinného rázu

Zaměřeno na veřejnost

Autor: Jaromír Kosejk

Česká cena za architekturu a ochrana krajinného rázu

Jedním z prostředků, jak kvalitně chránit krajinu, je vedení dialogu a spolupráce s dalšími subjekty. S Českou komorou architektů („ČKA“) spolupracuje AOPK ČR mimo jiné na soutěži Česká cena za krajinu, ve které uděluje AOPK ČR vlastní mimořádnou cenu pro dílo, jež bylo realizováno citlivě s ohledem na krajinný ráz. Archeopark Pavlov, který v loňském roce obdržel kromě ceny AOPK ČR také hlavní cenu soutěže, je příkladným dílem moderní architektury respektující kulturní a historickou tradici lokality v CHKO Pálava. Zároveň je ukázkou podobného pohledu na krajinu zástupci AOPK ČR jako odborné organizace na straně jedné a renomovanými architekty z poroty České ceny za krajinu na straně druhé.

Ochrana přírody 3/2018 28. 6. 2018 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Zvláštní cena AOPK ČR v soutěži České komory architektů "Česká cena za architekturu"

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Autor: Jaromír Kosejk

Zvláštní cena AOPK ČR v soutěži České komory architektů "Česká cena za architekturu"

Česká komora architektů (ČKA) v rámci spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) vyhlašuje v soutěži Česká cena za architekturu zvláštní cenu AOPK ČR, jejímž hlavním kritériem je vhodné zakomponování realizovaného záměru do krajiny. Tuto cenu obdržel projekt Archeopark Pavlov od  Architektonické kanceláře Radko Květ, který výrazně uspěl v rámci celé soutěže, neboť získal také hlavní cenu.

Ochrana přírody 6/2017 30. 12. 2017 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Přispěje nová vyhláška

Právo v ochraně přírody

Autor: Jaromír Kosejk

S účinností od 15. 7. 2013 vydalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) koncem června 2013 dlouho připravovanou vyhlášku č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Oproti dřívějšímu stavu vymezuje některé pojmy a upravuje nedovolené zásahy do dřevin, velikost a charakteristiku dřevin, k jejichž kácení není třeba povolení, náležitosti žádosti o povolování kácení dřevin a oznámení o kácení dřevin a upřesňuje období, ve kterém se kácení dřevin zpravidla provádí. Z dosavadních ohlasů je patrné, že většina odborné veřejnosti se shoduje v tom, že se nová vyhláška nepovedla.

Ochrana přírody 4/2013 24. 10. 2013 Právo v ochraně přírody Tištěná verze článku v pdf

Aktualizace vymezených skladebných částí ÚSES

Zvláštní číslo

autoři: Jaromír Kosejk, Jana Šmídová, Pavla Kůsová

Aktualizace vymezených skladebných částí ÚSES

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zajišťuje aktualizaci vymezení skladebných částí ÚSES. První etapou byla aktualizace nadregionálních biocenter a směrového vedení os nadregionálních biokoridorů na území celé České republiky. V současné době je připraveno zadání pro druhou etapu aktualizace a revize vymezení ÚSES, ve které dojde k vymezení NR BK na skladebné části bez ochranné zóny a k aktualizaci a revizi vymezení místního a regionálního ÚSES na území CHKO.

Ochrana přírody 2012 21. 4. 2013 Zvláštní číslo Tištěná verze článku v pdf

Přínos preventivního hodnocení krajinného rázu CHKO

Péče o přírodu a krajinu

autoři: Jaromír Kosejk, Vladimír Mikeš

Přínos preventivního hodnocení krajinného rázu CHKO

Preventivní hodnocení krajinného rázu je důležitým pomocníkem pro orgány ochrany přírody a jejich využití má potenciál i do budoucna. Přispívá k větší transparentnosti jejich činnosti v oblasti ochrany krajinného rázu, k objektivizaci hodnocení krajinného rázu a díky svému přehlednému a často vizuálně atraktivnímu zpracování napomáhá pozitivnějšímu vnímání problematiky ochrany krajiny odborníky i veřejností.

Ochrana přírody 3/2011 7. 10. 2011 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf

Nadregionální územní systém ekologické stability prochází aktualizací

Péče o přírodu a krajinu

autoři: Jaromír Kosejk, Václav Petříček, Jana Šmídová

Aktualizace nadregionálního územního systému ekologické stability (dále jen NR ÚSES) má v současné době první výsledky. Zpracování projektu zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na základě pověření Ministerstva životního prostředí (MŽP). Jde o aktualizaci vymezení NR ÚSES, umístění aktuálních mapových podkladů a dat na mapový server AOPK ČR, aktualizace a dopracování dokumentací NR ÚSES včetně stanovení limitů využití území a o poskytování územně analytických podkladů (ÚAP) v oblasti NR ÚSES.

Ochrana přírody 5/2010 27. 10. 2010 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf