Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 1/2021 26. 2. 2021 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Česká cena za architekturu

Autor: Jaromír Kosejk, Vladimír Mikeš

Mimořádnou cenu, kterou AOPK ČR uděluje v soutěži Česká cena za architekturu, získala v roce 2020 „Rozhledna na Velké Deštné“ od kanceláře Architekti.in, autorů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka. Stojí na nejvyšší hoře Orlických hor ve výšce 1116  m n. m. v místě, kde se v minulosti vystřídalo několik dřevěných rozhleden. Je vysoká více než 18,5  m a tvoří ji ocelová konstrukce se schodištěm a dřevěné opláštění. Podoba rozhledny nepravidelného půdorysu odkazuje na místní podmínky, kterým dominují dva živly, déšť a vítr. Dřevěné opláštění je inspirováno deštěm unášeným větrem od bezvětří po orkán. AOPK ČR ocenila zejména respekt novostavby vůči přírodnímu prostředí včetně přiměřené výšky zohledňující dorůstání okolních stromů, užití dřeva jako přírodního materiálu pro viditelnou část konstrukce a originalitu půdorysného řešení, které zároveň umožňuje vnímat jednoduchou vertikalitu stavby z dálkových pohledů. Cenu AOPK ČR udělovala již počtvrté. Právě respekt stavby k okolí Agentura ocenila i v souvislosti se stavbou rozhledny na polské straně Králického Sněžníku, která se tam naopak vůbec nehodí a to jak z hlediska vlivu na přírodu, tak na krajinné hodnoty.

Druhá v pořadí byla „Stezka nad vinohrady“ od kanceláře KEEO4DESIGN, autorů Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka. AOPK ČR ocenila nápaditou formu rozhledny, která pozvolna vystupuje z typické viniční krajiny jižní Moravy a umožňuje návštěvníkům plnohodnotný výhled bez nutnosti vzniku vertikální dominanty. Díky pozvolnému stoupání je Stezka nad vinohrady přístupná pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro rodiny s kočárky, kterým tak zprostředkovává plnohodnotný zážitek výhledu na okolní kulturní krajinu.

V neposlední řadě zaujal „Rodinný dům v Jinonicích“ od atelieru 111 architekti, autorů Jiřího Weinzettla, Barbory Weinzettlové a Veroniky Indrové, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Dům reaguje s respektem na okolní vesnickou zástavbu a citlivě kontrastuje s historickými objekty.