Miko, L. a kol.: Život v půdě

Miko, L. a kol.: Život v půdě
Příručka pro začínající biology. Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, 2019, 240 stran
Ochrana přírody 1/2020 — 29. 2. 2020 — Kulér-Recenze — Tištěná verze článku v pdf
Rozhovor s Jane Goodallovou

Během pobytu v České republice poskytla známá britská badatelka Jane Goodallová rozhovor pro časopis Ochrana přírody. Podrobnější informace o J. Goodallové a o její návštěvě přináší zpráva na str. III–V kulérové přílohy tohoto čísla.
Ochrana přírody 5/2018 — 21. 10. 2018 — Rozhovor — Tištěná verze článku v pdf
Rohy nosorožců v plamenech

V Africe žije pouze něco přes 5 000 kusů nosorožců dvourohých a přes 20 000 nosorožců tuponosých. Jakkoliv byla situace u těchto druhů v minulosti mnohem kritičtější, vzhledem k narůstajícímu pytláctví jsou to čísla stále alarmující. U severního poddruhu nosorožce tuponosého, dnes označovaného některými autory jako nosorožce Cottonova, bohužel vše nasvědčuje tomu, že se jej před úplným vyhynutím nejspíše již zachránit nepodaří, a to ani přes celosvětové úsilí. Poslední naděje se nyní upínají na využití zmražených pohlavních nebo kmenových buněk.
Ochrana přírody 5/2017 — 21. 10. 2017 — Zaměřeno na veřejnost — Tištěná verze článku v pdf
9. panevropská konference Evropského zeleného pásu
Již po deváté se sešli zástupci 24 zemí na konferenci věnované spolupráci a ochraně Evropského zeleného pásu. Konference se uskutečnila počátkem listopadu 2016 v národním parku Koli ve finské Karélii, asi 50 km od hranic s Ruskem.
Ochrana přírody 6/2016 — 21. 12. 2016 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti
Evropský zelený pás

Ve dnech 23. až 26. září 2014 se ve Slavonicích konala již 8. panevropská konference Evropského zeleného pásu, které se účastnilo více než 100 zástupců státních institucí a nevládních organizací z 25 zemí. Záštitu nad konferencí převzal ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ochrana přírody 2/2015 — 4. 6. 2015 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti — Tištěná verze článku v pdf
Naučme se dělat naučné stezky

V České republice byly v uplynulých desetiletích vybudovány stovky naučných stezek. Problémem ale je, že je mnohdy tvoří specialisté na flóru či faunu, kteří jakékoli zjednodušení odborné informace ve prospěch pochopení širokou veřejností považují za nepřípustné. Trasy naučných stezek bývají osazeny panely s dlouhými odbornými texty, které běžného návštěvníka neosloví. Jednoduše proto, že jim nerozumí.
Ochrana přírody 3/2012 — 17. 10. 2012 — Zaměřeno na veřejnost — Tištěná verze článku v pdf
Velvyslanci přírody

Jen málo lidí přijíždí do národního parku či jiného chráněného území proto, aby zde něco studovali nebo se vzdělávali. Návštěvníci nechtějí absolvovat kurs botaniky nebo geologie. Přijíždějí, aby se mohli kochat krásnými výhledy, těšit se z barev květin nebo zpěvu ptáků či obdivovat různé živočichy; chtějí na chvíli zpomalit tempo života, něco si prohlédnout, zhluboka se nadechnout, projít se, fotografovat a užít si den se svými přáteli. Prostě prožívat tohle všechno společně a zapomenout na svou práci a rutinu všedního dne. „To je vše, co chtějí. Tedy přesněji, je to všechno, co si myslí, že chtějí. Téměř všichni ovšem brzy zjistí, že to zdaleka není všechno, co očekávají od návštěvy chráněného území“. (Freeman Tilden, The National Parks, 1979)
Ochrana přírody 2010 — 2. 8. 2010 — Zvláštní číslo