Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 1/2022 26. 2. 2022 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Konference o invazních druzích

Autor: Tomáš Růžička

Konference o invazních druzích

Již osmá konference Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity se konala 8. února 2022. Tématem byly tentokrát invazní druhy. 

Účastníky přivítala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ocenila zájem účastníků o tuto problematiku i úsilí organizátorů. V úvodu konference byly předány Ceny AOPK ČR a pak dvanáct přednášejích prezentovalo své příspěvky v celé šíři témat od nové legislativy až po prezentaci praktických opatření při likvidaci invazních druhů. 

V úvodu Jan Plesník (AOPK ČR) nastínil mezinárodní kontext problematiky boje s invazními druhy a vysvětlil též používanou terminologii v této oblasti a Jan Šíma (MŽP) představil unijní a novou českou legislativu. Obtížnost likvidace některých invazních nepůvodních savců včetně nevyjasněných metodických postupů představil Jiří Janota (ČMMJ). Pavel Vrána (ČRS) poutavě a vtipně představil rybářský pohled na invazní druhy a prezentoval nejvýznamnější druhy, které způsobují problémy nejen rybářům. Každoroční „příděl“ nepůvodních druhů do České republiky díky obchodu s rostlinami a rostlinným materiálem přišel osvětlit Michal Hnízdil (ÚKZUZ) a o postupech při kontrole dovážených živočichů informovala Tereza Holá (SVS). Karel Chobot (AOPK ČR) a Jan Pergl (Botanický ústav AV ČR) představili způsoby monitoringu invazních druhů a Tomáš Görner (AOPK ČR) navázal prezentací o zapojení veřejnosti do mapování invazních druhů. 

Velmi zajímavé příklady likvidace akátů a dalších invazních druhů představili kolegové Jiří Rom (Magistrát hl. m. Prahy) a Robert Stejskal (NP Podyjí). Pavel Štěrba (AOPK ČR) přítomné seznámil s novými krajinotvornými programy a novým Operačním programem Životní prostředí, z kterých je možné financovat likvidaci invazních nepůvodních druhů. Ředitel AOPK ČR František Pelc na závěr shrnul hlavní body zmíněné během programu a pozval všechny na další konferenci příští rok.

Po dlouhé době bylo možné se alespoň takovouto formou potkat k palčivému a velmi aktuálnímu tématu ochrany přírody. Živě se diskutovalo nejen v kuloárech, ale mnoho dotazů se podařilo zodpovědět i účastníkům u počítačů. Kvůli covidovým opatřením se v aule ČZU sešlo 100 účastníků, dalších asi 400 lidí sledovalo příspěvky v konferenčním on-line prostředí a na Facebooku a kanálu Youtube.