Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Lubomír Hanel

Mořská biologická rozmanitost potřebuje nejen chráněná území

Mezinárodní ochrana přírody

Autor: Jan Plesník, Lubomír Hanel

Mořská biologická rozmanitost potřebuje nejen chráněná území

Dobře známá skutečnost, že moře zabírají 70,8 % zemského povrchu, často vyvolává pochopitelnou představu, že světový oceán, největší souvislý ekosystém na světě (při průměrné hloubce téměř 4 kilometry vytváří 95 % oživeného prostoru naší planety, UN 2021), zůstává i nadále prostředím jen minimálně, pokud vůbec, pozměněným lidskou činností. Již ale delší dobu víme, že uvedené tvrzení bohužel neplatí.

Ochrana přírody 5/2021 28. 10. 2021 Mezinárodní ochrana přírody Tištěná verze článku v pdf

Prostupnost migračních bariér ve vodních tocích pro naše potamodromní mihule

Péče o přírodu a krajinu

Autor: Stnislav Lusk, Petr Hartvich, Bohumír Lojkásek, Lubomír Hanel

Prostupnost migračních bariér ve vodních tocích pro naše potamodromní mihule

V posledních dvaceti letech se migrační prostupnost příčných staveb ve vodních tocích pro ryby stala jedním z preferovaných témat spadajících do komplexu revitalizačních a státem financovaných opatření v ČR. Specifické konstrukce a stavby, souhrnně označované jako „rybí přechody“, umožňují rybám přesuny v podélné trati vodních toků i v profilech, kde jim tomu brání umělé překážky v podobě příčných staveb různého typu. Postupně byly vytvořeny normy, metodické materiály a publikovány knihy, které poskytují širokému spektru zájemců potřebné informace a podklady k rozhodování, jak prostupnost vodních toků pomocí rybích přechodů zajistit.

Ochrana přírody 3/2017 27. 6. 2017 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf

Chráněná krajinná oblast Blaník  jako příklad asociativní krajiny

Z naší přírody

autoři: Lubomír Hanel, Radovan Cáder

Chráněná krajinná oblast Blaník  jako příklad asociativní krajiny

Mnohá místa v naší vlasti jsou jedinečná svým geniem loci, získaným díky významným dějinným událostem či osobnostem, které zde působily a vtiskly jim nezaměnitelnou pečeť. Často jsou tato místa doprovázena i hodnotami památkovými, přírodně krajinářskými, někdy i svéráznou mytickou tajemností. Příkladem takové asociativní kulturní krajiny je chráněná krajinná oblast Blaník. Toto území má úzkou vazbu na duchovní dějiny a je také neodmyslitelně spjato se vznikem moderního českého národa. Lze je tudíž právem zařadit mezi „regiony národní paměti“.

Ochrana přírody 6/2016 27. 1. 2017 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf

Blaník

Fotografie z obálky

Autor: Lubomír Hanel

Do národního povědomí vstoupil Blaník a jeho nejbližší okolí především početnými verzemi blanické pověsti. Není divu, že z této památné hory byl v roce 1868 slavnostně dovezen jeden ze základních kamenů Národního divadla (lze ho spatřit dnes v jeho sklepení a je označen číslem 5).

Ochrana přírody 1/2014 21. 1. 2015 Fotografie z obálky

CHKO Blaník třicetiletá

Z naší přírody

autoři: Lubomír Hanel, Martin Klaudys

CHKO Blaník třicetiletá

Líbeznou krajinu, utvářenou mozaikou lesních porostů, polí a luk, střídanými remízky, kamenitými stráněmi a alejemi, protkanou potoky a rybníky, doplňují úhledné vesničky s řadou historicky cenných staveb. K nejcennějším partiím patří rašelinné louky, rybniční ekosystémy a přirozené bučiny. Kraji dominuje bájný vrch Velký Blaník (638 m n. m.), dlouhodobě nejnavštěvovanější místo ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti, která vznikla před třiceti lety.

Ochrana přírody 2/2011 11. 7. 2011 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf