Podpora populace vstavače kukačky v Českém středohoří

Území Českého středohoří je známé vysokým stupněm rozmanitosti přírodních poměrů, což spočívá v pestrosti morfologie krajiny vulkanického původu, v proměnlivosti klimatických poměrů, složitosti vývoje ovlivnění lidskou činností a v neposlední řadě i v její poměrně velké výměře. Tyto parametry a vlivy sice jsou základem vysokého stupně biodiverzity této kulturní krajiny, ale neznamená to, že jde o území zcela stabilního charakteru bez problémů týkajících se zejména vysokého stupně ohrožení některých rostlin-ných a živočišných společenstev nebo celých ekosystémů.
Ochrana přírody 2/2023 — 23. 4. 2023 — Péče o přírodu a krajinu — Tištěná verze článku v pdf
65 let NPR Milešovka

Je všeobecně známo, že Milešovka (dříve též Donnersberg – Hromová hora) je nejvyšší horou na území Českého středohoří, kde jako jediná svým vrcholem (836,5 m) přesahuje úroveň nadmořské výšky 800 metrů.
Ochrana přírody 4/2016 — 26. 8. 2016 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti
K výročí vzniku NPR Raná v CHKO České středohoří

Vrch Raná je spolu s Milou a trojicí kopců Oblík–Srdov–Brník charakteristickou součástí jedinečného panoramatu Lounského středohoří a právem patří k nejcennějším reprezentantům stepních ekosystémů. Řadí se i mezi významná a turisticky atraktivní místa a také mezi historicky důležitá sportoviště bezmotorového létání a leteckého modelářství. Především se ale svou druhovou pestrostí a bohatostí i zachovalostí přírodních stanovišť řadí mezi chráněná území mezinárodního významu.
Ochrana přírody 3/2016 — 24. 6. 2016 — Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti
Chráněná krajinná oblast České středohoří 40 let

Vznik chráněné krajinné oblasti České středohoří je spjat s datem 19. 3. 1976. Byl výrazem uznání jedinečnosti krajinného rázu našeho nejrozsáhlejšího neovulkanického pohoří a jeho mimořádných přírodních hodnot, zejména vysoké míry druhové rozmanitosti a již tehdy bohatého zastoupení maloplošných chráněných území. Z dnešních 43 přírodních rezervací a památek jich před rokem 1976 existovalo 30, tedy více než dvě třetiny.
Ochrana přírody 2/2016 — 30. 5. 2016 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf
Pozvánka na výlet

K vděčným a také častým cílům návštěvníků Českého středohoří patřím právem vrch Bořeň, který je výraznou krajinnou dominantou průmyslového a paradoxně také lázeňského města Bílina. Výhodou tohoto atraktivního výletního místa je snadný přístup. Pěší turista se na Bořeň dostane po značené cestě od železniční zastávky Bílina–Kyselka. Další možností je příjezd motorovým vozidlem k bořeňské turistické chatě asfaltovou lesní cestou od silnice I. třídy Most–Teplice.
Ochrana přírody 4/2012 — 27. 2. 2013 — Fotografie z obálky — Tištěná verze článku v pdf
České středohoří

Druhá největší chráněná krajinná oblast ČR přitahuje jak obdivovatele přírodních a kulturních krás, tak turisty, sportovce, historiky a badatele. Pro každého z nich nabízí něco z nepřeberného bohatství, jež pramení z dlouhé a pestré historie přírody i lidské civilizace. Kraj Přemysla Oráče, J. W. Goetha, E. Filly, ale také českého granátu, nazývaný „Zahradou Čech“, „českou Arkádií“ a ještě na počátku druhé poloviny 19. století „Českým rájem“, se spoustou idylických kopců, luk a lesů má v sobě jedinečné kouzlo a bez nadsázky patří ke klenotům středoevropské krajiny. Současně je také krajem rychle se měnícím pod vlivem průmyslu, zemědělství či dnešní výstavby venkovských a městských sídel, komunikací a dalších objektů.
Ochrana přírody 4/2012 — 7. 11. 2012 — Z naší přírody — Tištěná verze článku v pdf