Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Jan Klečka

Poznatky o možnostech tlumení expanzivního nárůstu jmelí bílého

Výzkum a dokumentace

autoři: Jiří Rozsypálek, Věra Polochová, Jan Bábek, David Javorský, Michal Prouza, Petr Martinek, Jan  Klečka

Poznatky o možnostech tlumení expanzivního nárůstu jmelí bílého

Expanzivní šíření poloparazitické rostliny jmelí bílé (Viscum album L.) se stává obrovským problémem, který začíná nabývat celorepublikového významu. A to nejen pro dřeviny rostoucí mimo les, ale také pro lesní porosty. Největší problém spočívá v intenzivním napadání velkého množství druhů důležitých listnatých i jehličnatých dřevin. Přesto, že je poškození hostitelských dřevin zpočátku spíše zanedbatelné (chronické), není radno šíření jmelí podceňovat. Po pěti až deseti letech od výskytu prvních keříků se díky velmi rychlému až exponenciálnímu šíření jmelí stává patogenním agens způsobujícím akutní odumírání stovek až tisíců dřevin (stav, který můžeme dnes pozorovat na severní Moravě a na Břeclavsku). Šíření jmelí se navíc v posledních letech, pravděpodobně vlivem zvyšování extrémů klimatu a s tím spojeným oslabením hostitelských dřevin, výrazně zrychluje. Proto je velmi důležité se věnovat zkoumání metod umožňujících efektivně zpomalit či ideálně zastavit další šíření jmelí.

Ochrana přírody 6/2022 22. 12. 2022 Výzkum a dokumentace Tištěná verze článku v pdf

Velké změny v malém Poodří po 25 letech

Z naší přírody

Autor: Jan  Klečka, Ivona Kneblova, kolektiv AOPK ČR, správa  CHKO Poodří

Velké změny v malém Poodří po 25 letech

Od vzniku CHKO Poodří uplynulo 25 let. Za čtvrtstoletí se leccos změnilo – jednak v území samotném, ale také v podmínkách hospodaření, legislativě, přístupu veřejnosti… O území už také daleko více víme. Postupně se ukázalo, že původně stanovená pravidla pro ochranu území již nevyhovují současným potřebám. Několik posledních let se proto s velkým úsilím pracovalo na přípravě nového výnosu o CHKO. V letošním roce bylo vše dokončeno. Od 1. března byla CHKO Poodří vymezena v nových hranicích, nová je i její zonace.

Ochrana přírody 2/2017 30. 4. 2017 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf

Ochrana ptáků před "skleněným" nebezpečím

Zprávy-Recenze

Autor: Jan  Klečka

Ochrana ptáků před "skleněným" nebezpečím

V současnosti je již všeobecně známo, že skleněné stěny mohou být pro ptáky smrtelným nebezpečím. Snaha o řešení problému se běžně objevuje už ve fázi projektové přípravy staveb. Jak však ukazuje praxe, zdaleka ne vždy jsou navržená opatření skutečně účinná. A tak, i když stavebník ochotně a svědomitě dodrží veškeré stanovené podmínky, může být stavba ve výsledku nakonec skutečným „popravištěm“. Přitom osvědčená, i v našich podmínkách odzkoušená, a dostatečně variabilní řešení existují.

Ochrana přírody 1/2009 20. 2. 2009 Zprávy-Recenze

Údržba štěrkových lavic na řece Ostravici

Péče o přírodu a krajinu

autoři: Petr Birklen, Kamila Filipová, Jan  Klečka, Lenka Filipová, Martin Lepík

Péče o tyto biotopy je zpravidla komplikovaná a dosud poměrně málo aplikovaná, nicméně v národním a evropském kontextu ochrany vodních toků je nutné považovat ji za jednu z priorit ochrany přírody. Štěrkonosné toky jsou významným krajinotvorným fenoménem. Biotopy, které se formovaly v samotném řečišti, patří v důsledku nešetrných zásahů obecně k nejohroženějším a jen na málo místech zůstaly spolu s typickým druhy naší fauny a flóry zachovány.

Ochrana přírody 6/2008 16. 12. 2008 Péče o přírodu a krajinu