Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 4/2010 14. 9. 2010 Zprávy-Recenze

Ze světa ochrany přírody

Znečišťování ovzduší v Asii zvyšuje koncentraci přízemního ozonu v Severní Americe

Autor: jpl

Přízemní ozon, tedy ozon vyskytující se v troposféře (část atmosféry až do výšky 9–18 km nad zemským povrchem), může ve vyšších koncentracích vyvolávat zejména u starších lidí dýchací potíže a nemoci oběhové soustavy, protože omezuje fotosyntézu, poškozuje vegetaci a snižuje sklizeň zemědělských plodin. Nejčastěji vzniká reakcí oxidů dusíku (NOx) s těkavými organickými látkami při intenzivním působení slunečního světla. Samotný ozon v nejnižší vrstvě ovzduší navíc působí jako významný skleníkový plyn. Látky, z nichž se troposférický ozon vytváří, pocházejí mj. ze spalování fosilních paliv.

Měření družicemi naznačuje, že v letech 1996–2005 se emise NOx v Číně a v dalších částech Asie zvýšily, zatímco v Evropě a v Severní Americe naopak poklesly. Přenosem na velké vzdálenosti mohou znečišťující látky ovlivňovat oblasti značně odlehlé od místa jejich vzniku.

O. R. COOPER z Coloradské univerzity a z Laboratoře Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) pro výzkum Země v Boulderu vyhodnotil se svými četnými spolupracovníky údaje o množství přízemního ozonu naměřené v průběhu jara na západě Severní Ameriky (Nature, 463, 344-348, 2010). V tomto ročním období totiž vane silný vítr přenášející znečišťující látky z Asie přes Tichý oceán. Vědci se soustředili na střední vrstvu troposféry ve výšce 3–8 km nad povrchem Země, kde při stanovení koncentrace ovzduší v prostředí využíváme meteorologické balony a letadla. Pro každé měření vypracovali model, který sledoval dráhu škodliviny až do místa, kde vznikla.

Potvrdilo se, že v západní části Severní Ameriky vzrostla v období let 1995–2008 koncentrace přízemního ozonu o 14 %. Odborníci nezjistili, že by v této oblasti měly zvýšení hladiny ozonu v troposféře na svědomí místní zdroje znečišťování atmosféry. Autoři se domnívají, že k nárůstu koncentrací ozonu v západních státech USA významně přispívá znečišťování ovzduší nejen v Číně, ale i v Indii a jihovýchodní Asii.