Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2009 21. 4. 2009 Zprávy-Recenze

Světový den mokřadů v Moravském krasu

autoři: Kristýna Šebková, Hynek Skořepa

Jižní Morava– U příležitosti Světového dne mokřadů připravila počátkem února 2009 Správa CHKO Moravský kras krátký seminář pro pracovníky státní správy s názvem „Mokřady a jejich ochrana“, doplněný exkurzí v terénu.

V rámci semináře byla prezentována obecná ochrana mokřadů ve světě a v České republice. Účastníci semináře se seznámili s mokřadem Podzemní Punkva, zapsaným v roce 2004 na Seznam mokřadů mezinárodního významu jako 11. lokalita na území České republiky. Tato lokalita je jedinou v ČR, zapsanou v kategorii „Podzemní krasové a jeskynní hydrologické systémy vnitrozemské“ s celkovou plochou 1 571 ha.

Hlavní osu mokřadu tvoří systém Amatérské jeskyně, protékaný podzemní říčkou Punkvou s jejími zdrojnicemi Sloupským potokem a Bílou vodou. Převážná plocha mokřadu se kryje s Národní přírodní rezervací Vývěry Punkvy, zasahuje však dále na území Přírodní rezervace (PR) Sloupsko-šošůvské jeskyně, PR Bílá voda a PR Balcarova skála-Vintoky. Jeskyně v naší zeměpisné šířce nejsou tak bohaté na výskyt živočichů jako např. jeskyně na Balkáně. Přes­to zde byla zjištěna řada pozoruhodných druhů, jako např pro vědu nově popsané druhy chvostoskoků Onychiurus rauseri či Arrhopalited ruseki, dále troglofilní žížaly Allobophora rosea či endemický máloštětinatý červ Bythonomus absoloni ze dna propasti Macocha. Předmětem ochrany ramsarského mokřadu je i kriticky ohrožený netopýr pobřežní (Myotis dasycneme) a silně ohrožený netopýr vodní (Myotis daubentonii). Účastníci semináře navštívili Amatérskou jeskyni, kde se seznámili s ochranou tohoto unikátního krasového systému.