Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2009 21. 4. 2009 Zprávy-Recenze

Odborný seminář Oceňování dřevin rostoucích mimo les 2009

Autor: Petr Horáček

Brno– Ve dnech 5. a 6. února 2009 se na půdě Mendelovy zemědělské a lesnické univrezity (MZLU) v Brně konal první odborný seminář Oceňování dřevin rostoucích mimo les 2009, zaměřený na novou metodiku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro oceňování dřevin rostoucích mimo les. Seminář uspořádala Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně a AOPK ČR a za technické spolupráce Schola Arboricultura, s.r.o.

MZLU na svých fakultách soustřeďuje většinu výzkumných aktivit, zaměřených na arboristiku a péči o dřeviny rostoucí mimo les v ČR. Nová metodika pro oceňování dřevin rostoucích mimo les vznikala za spoluúčasti řady akademických pracovníků MZLU, je tedy přirozené, že volba termínu a místa konání padla právě na brněnskou zemědělskou univerzitu.

V posledních letech vzrůstá zájem veřejnosti o zeleň ve městech a obcích. Velmi intenzivně jsou vnímány funkce, které zeleň a zejména stromy v sídlech plní, jsou také vnímána rizika spojená se sdílením společného životního prostoru. Pro zajištění bezpečné koexistence člověka a dřevin je základním krokem evidence a kontrola vzrostlé zeleně. Vyjádření hodnoty stromů, které rostou v lidských sídlech, je jednou ze základních informací, které by správce majetku měl znát. Nejde jen o vyjádření hodnoty majetku, který vlastním a/nebo spravuji, ale zejména o vyjádření hodnoty dřeviny, jakožto ukazatele její společenské důležitosti a významu.

Pro tento účel AOPK ČR zadala grantový úkol na vytvoření nové metodiky oceňování dřevin rostoucích mimo les tak, aby vypočítávaná hodnota byla reálná a aktuální současným podmínkám. Metodika byla vytvořena širokým autorským kolektivem pod vedením Ing. Jaroslava Kolaříka, Ph.D., členy autorského kolektivu byli akademičtí pracovníci Lesnické a dřevařské fakulty MZLU i pracovníci z praxe. Metodika byla předána do používání AOPK ČR v roce 2008 a na letošním semináři byla poprvé představena široké odborné veřejnosti a podrobena veřejné kritice.

Odborného semináře, který poskytl hutný přehled východisek a postupů nové metodiky, se zúčastnilo téměř 300 zájemců z celé republiky, zejména odborných pracovníků obecních a městských úřadů a orgánů ochrany přírody, AOPK ČR, Česká inspekce životního prostředí a dalších organizací.

Představení nové metodiky proběhlo za živého zájmu přítomných, o čemž svědčí zejména množství podnětů a připomínek, které padly v rámci diskuze. V prvním dni byl probrán současný stav metodiky, jednotlivé postupy nutné v rámci hodnocení. Po přivítání účastníků děkanem LDF MZLU, doc. Petrem Horáčkem a ředitelem AOPK ČR RNDr. Františkem Pojerem, jsme měli možnost seznámit se s historií oceňování stromů v ČR (Ing. B. Reš), se správnými způsoby zjišťování dendrometrických parametrů nutných pro výpočet (Ing. M. Romanský), postupem výpočtu hodnoty jedince (Ing. J. Kolařík, Ph.D.) a s postupem výpočtu hodnoty porostu (doc. L. Úradníček, Ing. J. Sebera, Ph.D.). První den byl uzavřen diskuzním blokem, na nějž navazoval společenský večer.

Druhý den byl věnován problematice návrhu kompenzačních opatření, která jsou průlomovým návrhem v oboru (Ing. J. Kolařík, Ph.D., Ing. M. Žďárský, Ing. F. Smýkal). Účastníci byli seznámeni se závěry grantového úkolu v této oblasti zadaného Ministerstvem životního prostředí ČR, zpracovaného pracovníky společnosti Safe Trees, s.r.o. Další příspěvky byly věnovány praxi AOPK ČR v přístupu k mimolesní zeleni (Ing. J. Kosejk) a přístupu k oceňování dřevin ve specifických oblastech (Ing. M. Novák, Ing. T. Mařík, Ing. M. Drobílková, Ing. M. Klaudys, Ing. J. Poulík).

Nelze zastírat, že nová metodika vzbuzuje u části odborné veřejnosti určitou nedůvěru. Bylo to patrné i v rámci diskuzního bloku, který uzavíral první den. Zaznělo mnoho příspěvků více či méně odborně zaměřených, diskuze byla místy poměrně vášnivá. Přednášející se však zhostili svého úkolu na výbornou a pokusili se zaujmout stanovisko ke každé konstruktivní připomínce, která z pléna padla.

Domníváme se, že seminář splnil očekávání, která do něj pořadatelé vložili. Nová metodika byla představena a díky bohaté diskuzi byly objasněny některé momenty, které její vznik a používání doprovázejí. Příspěvkem k problematice je rovněž vydaný sborník. Také se ukázaly další směry, které by bylo vhodné v rámci metodiky rozpracovat a upřesnit. Pevně věříme, že všichni účastníci semináře byli spokojeni s úrovní jednotlivých vstupů i organizací semináře a že se při další příležitosti v hojném počtu nad danou problematikou, třeba opět v Brně, společně sejdeme.

Autor je děkanem LDF MZLU v Brně