Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 1/2022 26. 2. 2022 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Co ohrožuje africké lvy

Autor: Jan Plesník

Co ohrožuje africké lvy

Mezi celosvětové ohrožené druhy musíme v současnosti řadit i kdysi naprosto běžné africké savce, jako je lev (Panthera leo). Podle střízlivých odhadů poklesla jeho celková početnost ve volné přírodě v období 1993–2014 o plných 43 %. V Africe na jih od Sahary tak v současnosti žije asi 20 000 jedinců, navíc v poměrně roztříštěném areálu. Ani výhled není nikterak optimistický: snižování abundance zmiňované velké kočkovité šelmy bude pokračovat s výjimkou jižní Afriky i nadále. 

Přestože činitele, jež stojí za nápadným úbytkem lvů a jež budou mít negativní dopad na vývoj jejich populací také v budoucnu, známe již delší dobu, donedávna neměla ochrana přírody k dispozici rozbor uvedených ohrožujících faktorů. Napravit tuto skutečnost se pokusil početný kolektiv odborníků vedených Hansem Bauerem z Oxfordské univerzity (Oryx, 56, 18–115, 2022).

Projekt_OP120220075
Řadu afrických chráněných území dnes osídluje jen málo početná lví populace.
Známý národní park Nairobi, odkud je náš snímek, obývá méně než 30 lvů.
Foto Jan Plesník 

Pro analýzu vědci využili údaje z let 2005 a 2018: oba soubory obsahovaly data o 71 lvích populacích, čítajících v roce 2005 32 237 a o 13 let později 21 906 exemplářů. V obou letech experti uvedli pro všechny populace ohrožující činitele. Určili tak celkem 11 faktorů představujících pro lvy skutečnou hrozbu. Zahrnovaly pytláctví pro bushmeat (maso suchozemských volně žijících živočichů, viz Ochrana přírody, 75, 3, 40–45, 2020), rozšiřování pozemků pro pěstování zemědělských plodin a chov dobytka, využívání zdrojů včetně získávání palivového dřeva a dřevěného uhlí, špatnou péči o chráněná území a trofejový lov. Dopad na lví populace má také povolený nebo ilegální obchod s částmi lvích těl a z nich zhotovenými výrobky a tradiční lov domorodci, kupř. Masaji, pro posílení jejich prestiže. Opomenout nemůžeme ani preventivní zabíjení lvů jako ochranu stád hospodářských zvířat stejně jako výstavbu přehrad, silnic, železnic, elektrovodů a lidských sídel. Nízkou početnost lvích populací vedoucí k příbuzenské plemenitbě a v některých případech k víru vymírání (stavu, kdy populace směřuje vlivem působení jednoho nebo více vnějších či vnitřních činitelů neodvratně k vymření a stává se tak funkčně vymřelou) mívá v subsaharské Africe často na svědomí zmenšování a rozpad původního prostředí.  

Uvedení činitelé posloužili zoologům jako východisko pro rozbor problému pomocí stromu událostí (ETA), kdy sledujeme průběh určitého procesu od výchozí události na základě dvou možností – příznivé a nepříznivé. Následovala analýza kořenových příčin (RCA), jež má za úkol nalézt nejen základní příčiny problémů, ale i odpovídající reakce na ně. V našem případě se rozbor týkal právě redukce areálu rozšíření a snížení početnosti lva. Popsaná metodika dovolila autorům studie stanovit závažnost i četnost a rozšíření ohrožujících činitelů. 

Mohou zjištění Bauerova týmu pomoci praktické ochraně jednoho ze symbolů africké přírody? Přišlo se na to, že určitou lví populaci ohrožovalo dokonce až osm faktorů současně. Nicméně jak počet lvích populací, tak jejich abundanci ovlivňovaly jen dva rizikové faktory, konkrétně útoky na dobytek vedoucí nejen k následnému, ale i k preventivnímu odstřelu lvů a lov živočichů pro maso vyvolávající nezřídka dramatický pokles početnosti přirozené kořisti těchto majestátních savčích predátorů. Hodnocená data neumožňují určit, který činitel vede k rychlejšímu úbytku lvů než působení ostatních. Většina z 20 zaznamenaných místních vymizení lvů souvisela s ozbrojenými konflikty, kupř. v Angole či Pobřeží slonoviny. 

Uvedená zjištění mohou napomoci praktické ochraně lvů zvolit nejvhodnější opatření. Prvním krokem ale zůstává přiznání, že řešení konfliktu mezi lvy a lidmi představuje i přes místní rozdíly celospolečenský problém.