Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán
Kriticky ohrožený modrásek komonicový žije v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty už jen na několika místech. Dříve byl přitom rozšířen po celé České republice, dnes jsou Bílé Karpaty společně s Pálavou jeho posledním tuzemským útočištěm. Vymizel především kvůli tomu, že se v krajině přestalo tradičně hospodařit. Regionální akční plán na jeho záchranu nyní schválila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Ochrana přírody 3/2025 — 26. 6. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení
Čtyři mrtví vlci na Jesenicku. Pravděpodobně byli otráveni.
Mezi únorem a dubnem letošního roku byli v Rychlebských horách postupně nalezeni čtyři mrtví vlci v katastru Horních Skorošic a Horní Lipové. Jde zřejmě o příslušníky jedné smečky, kteří byli zaznamenáni na podzim 2024 na fotopasti Hnutí Duha Šelmy. Pitvu mrtvých zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně. Ukázala, že se s největší pravděpodobností jedná o otravu dosud nezjištěnou látkou. Nyní pokračují toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR trestní oznámení.
Ochrana přírody 3/2025 — 26. 6. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Závěry kulatého stolu na téma „Výskyt sršně asijské v ČR“

Dne 20. 5. 2025, příhodně na Mezinárodní den včel, proběhl na půdě Poslanecké sněmovny ČR kulatý stůl na téma výskyt sršně asijské v České republice. Kulatý stůl proběhl pod záštitou Oldřicha Hájka, senátora PČR, ekonoma a včelaře; a Margity Balaštíkové, poslankyně PČR. Kulatého stolu se také zúčastnilo několik desítek odborníků a včelařů. Jaké jsou závěry kulatého stolu?
Ochrana přírody 3/2025 — 26. 6. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Olomoucko: nové tůně budované pro přírodu osídlili první obojživelníci

V loňském roce bylo v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a v národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova vybudováno celkem 24 tůní. Měly oživit krajinu a poskytnout domov pro ty rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody. Záměr připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. S příchodem jara tůně ožily.
Ochrana přírody 3/2025 — 26. 6. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Ochránci přírody zmapují do konce roku 26 tisíc km vodních toků, zapojit se může každý
To, v jakém stavu jsou naše řeky a potoky, zjišťuje tým odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Získané údaje o výpustích, příčných překážkách, nevhodném opevnění či zatrubnění koryt i o jiných problémech se ukládají do databáze. Ta bude podkladem pro plánování vhodné péče o naše vodní toky i jejich blízké okolí. Mapování se může zúčastnit každý, kdo si stáhne aplikaci HydroMAP. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ji spustila při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadá na neděli 2. února.
Ochrana přírody 2/2025 — 29. 4. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Ceny za významné počiny v ochraně přírody už posedmé. Putují na Vysočinu a do Moravského krasu

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) již sedmým rokem oceňuje jednotlivce, spolky a organizace, které se významně podílejí na ochraně přírody a krajiny v Česku.
Ochrana přírody 2/2025 — 29. 4. 2025 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Česká delegace v Arménii

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zorganizovala návštěvu české delegace v Arménii s cílem posílit tamější zákony v oblasti ochrany přírody. Arménie se zavázala v dohodě s Evropskou unií k aproximaci evropských směrnic na ochranu ptáků a ochranu druhů a biotopů souhrnně známých jako „naturové“ směrnice (směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích).
Ochrana přírody 2/2022 — 21. 4. 2022 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Velké šelmy, tetřev i motýli – čeští a slovenští ochránci přírody jednali o spolupráci
Na společném jednání v chráněné krajinné oblasti Beskydy se zástupci AOPK ČR a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky zaměřili především na velké šelmy, vymezování migračních koridorů, záchranné programy některých ohrožených druhů rostlin a živočichů či problematiku invazních druhů.
Ochrana přírody 2/2022 — 21. 4. 2022 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Klece. Chrání ohrožené koniklece otevřené

S jarem začínají místech ze země vykukovat šedavě chlupatá poupata konikleců otevřených. V druhé půli března se objeví modrofialové květy a až poté listy. Celá rostlina je jedovatá, pletiva obsahují ranunkulin a anemonin a další sloučeniny ze skupiny saponinů a flavonoidů. To však nebrání některým zvířatům (v podezření jsou nejvíce srny a bažanti), aby poupata a květy konikleců okusovala. Může to souviset s malou potravní nabídkou v časně jarním období, případně mohou být koniklece vyhledávány právě kvůli obsahu zmíněných sekundárních metabolitů, které mohou zvěři chutnat nebo pomáhat v boji s parazity trávicího traktu. To jsou však jen teorie a pozorování přírodovědců přímo z terénu, exaktní důkazy chybí.
Ochrana přírody 2/2022 — 21. 4. 2022 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Ocenění Vodohospodářská stavba roku 2020 pro AOPK ČR
Cenu vyhlašuje Svaz vodního hospodářství ČR, z. s., ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR, z. s., pod záštitou ministrů zemědělství a životního prostředí. AOPK ČR ji získala za revitalizaci přírodní rezervace U sedmi rybníků.
Ochrana přírody 1/2022 — 26. 2. 2022 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf