Rozhovor s Pavlem Pešoutem, zmocněncem ministra pro přípravu vyhlášení CHKO Soutok

Pavel Pešout
Pavel Pešout v roce 1993 absolvoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze. V letech 1991–2004 pracoval na Správě CHKO Blaník. Dále působil na Ministerstvu životního prostředí jako poradce ministra (2003–07) a člen vědecké rady (2002–07). V letech 2003–07 byl členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj. V letech 2004–05 pracoval na Správě ochrany přírody jako odborný náměstek ředitele. Od roku 2006 vede Sekci ochrany přírody a krajiny na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a je statutárním zástupcem ředitele. Dlouhodobě preferuje spolupráci s vlastníky a hospodáři při péči o přírodu a krajinu. Prosadil využívání dohod o hospodaření formou veřejnoprávních smluv a též navrhl a vede systém standardizace v ochraně přírody. Je spoluautorem programu „Dům přírody“.
Od roku 2017 je členem poradního sboru ministra spravedlnosti pro vodní hospodářství, ochranu přírody a životní prostředí. Od roku 2020 je členem České komise pro UNESCO.
Dlouhodobě se věnuje ochraně přírody i jako dobrovolník. V roce 1990 založil a třicet let byl předsedou ČSOP Vlašim, v letech 1994–2006 působil v celostátním vedení ČSOP (v letech 2003–06 byl předsedou Svazu). V ČSOP stál u zrodu celostátních programů „Místo pro přírodu“, „Národní síť záchranných stanic“ a „Ochrana biodiverzity“ a u obnovení vydávání časopisu Krása našeho domova.
Ochrana přírody 2/2025 — 29. 4. 2025 — Rozhovor — Tištěná verze článku v pdf
Na Křivoklátsku se nově objevil vzácný brouk tesařík alpský
Tesařík alpský je nápadný, jasně modrý brouk s černými skvrnami na křídlech. V České republice nyní žije jen v Ralské pahorkatině, Bílých Karpatech a na jižní Moravě. Ačkoli se na jižní Moravě zřejmě v souvislosti s postupující změnou klimatu nyní šíří, stále patří mezi kriticky ohrožené druhy. Koncem června byli objeveni čtyři dospělí brouci v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.
Ochrana přírody 4/2024 — 29. 8. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Spouštíme záchranný program pro raka kamenáče, našeho nejvzácnějšího a kriticky ohroženého raka

V České republice se vyskytuje šest druhů raků, pouze dva z nich jsou však původní. Jedná se o raka říčního a raka kamenáče. Rak kamenáč je vzácnější, jeho početnost výrazně klesá a bez aktivní péče o místa, kde dosud žije, hrozí úplné vymizení tohoto korýše z naší přírody. Právě proto nyní Ministerstvo životního prostředí schválilo záchranný program, který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s externími odborníky.
Ochrana přírody 4/2024 — 29. 8. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
LIFE PROSPECTIVE: startuje desetiletý projekt pro lepší ochranu rostlin, hub a živočichů
Za deset let zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu, zvrátit úbytek nejohroženějších druhů je ambicí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva životního prostředí, kterou zaštiťuje dlouhodobý projekt LIFE PROSPECTIVE, který byl podpořen z finančního nástroje Evropské unie LIFE. Od svého startu v lednu 2024 potrvá až do roku 2033. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů pro vybrané ohrožené druhy rostlin, hub a živočichů, ale také jejich důkladný monitoring. LIFE PROSPECTIVE se zaměří také na osvětu, vzdělávání a komunikaci.
Ochrana přírody 1/2024 — 28. 2. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Konference DATA v ochraně přírody
Desátý ročník konference z cyklu Vybrané problémy naší přírody a krajiny byl zaměřen na data v ochraně přírody. Pořadatelem byla AOPK ČR a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity. Konference je již několik let pořádána v hybridním formátu – přímo v Suchdole se zúčastnilo více než 200 lidí, online přenos jich sledovaly zhruba tři stovky na platformě zoom, další stovky se připojily na youtube kanálu AOPK ČR.
Ochrana přírody 1/2024 — 28. 2. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Kočka divoká na fotopasti na Křivoklátsku. Už podruhé

Fotopast zaznamenala v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko kočku divokou. Na stejném místě se tato vzácná šelma objevila již v listopadu loňského roku. Monitoring šelem tu provádí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s dalšími experty. „To, že se kočku divokou podařilo na stejném místě zachytit již podruhé, by mohlo nasvědčovat tomu, že zde má své stálé teritorium.
Ochrana přírody 1/2024 — 28. 2. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Ceny za přínos k ochraně přírody uděleny: jedna putuje do Krkonoš, další oceňují filmové počiny

Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala pošesté, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny. Cenu v kategorii Osobnost si odnesl Jan Sobotka, dlouholetý starosta Vrchlabí a senátor. V kategorii Počin ji získali tři tvůrci, kteří svými filmy přibližují krásy přírody veřejnosti – Jan Hošek, Jiří Petr a Marian Polák. Ceny předával dlouholetý děkan Fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.
Ochrana přírody 1/2024 — 28. 2. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Rozhovor s Petrem Bejčkem – ředitelem ČIŽP

JUDr. Ing. Petr Bejček absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Fakultu životního prostředí na České zemědělské univerzitě v Praze, obor regionální environmentální správa. V roce 2011 začal pracovat v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR jako právník samostatného oddělení právní podpory státní správy. Roku 2013 se stal vedoucím samostatného oddělení právního a veřejných zakázek a od roku 2015 byl ředitelem samostatného odboru právně-personálního. V roce 2018 se stal státním tajemníkem na Ministerstvu financí. Věnuje se přednáškové a publikační činnosti v oblasti práva životního prostředí. Ředitelem České inspekce životního prostředí je od 1. března 2023.
Ochrana přírody 1/2024 — 28. 2. 2024 — Rozhovor — Tištěná verze článku v pdf
Státní vyznamenání od prezidenta tentokrát i pro environmentalisty
Prezident Petr Pavel letos vyznamenal přes šedesát osobností. Jejich výběr šel tentokrát napříč celým společenským spektrem – od ocenění v oblasti mimořádných hrdinských činů přes sport, kulturu, vědu i k oblasti ochrany přírody.
Ochrana přírody 6/2023 — 21. 12. 2023 — Zprávy, aktuality, oznámení
Rozhovor s Petrem Hladíkem

„Chci na ministerstvo přinést energii a zodpovědný přístup k péči o naši krajinu. Země nám byla svěřena do péče, jinou nemáme. Budu usilovat o to, abychom ji jednou mohli v pořádku předat budoucím generacím.“ Jaké budou první kroky nového ministra? Vyhlásí tato vláda národní park Křivoklátsko? A v čem vidí největší výzvy v oblasti životního prostředí? Pro časopis Ochrana přírody odpovídal nový ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ochrana přírody 2/2023 — 23. 4. 2023 — Rozhovor — Tištěná verze článku v pdf