Pavla Tájková

Slovník nejběžnějších pojmů spojených s genetikou a genomikou

Zprávy, aktuality, oznámení

autoři: Irena Klečková, Petr Kozel, Vojtěch Kolář, Pavla Tájková, Pedro Ribeiro, Daniel Linke, Pável Matos-Maraví, Alena Sucháčková Bartoňová

Referenční genom zahrnuje co největší část genetické informace v sekvencích DNA, která je uspořádána podle pozice na chromozomech. Podle referenčních genomů se uspořádává směs úseků DNA z jiných vzorků, která je výstupem sekvenování nové generace. Jejich vytvoření je drahé, protože vyžaduje vyšší kvalitu vstupní DNA a sekvenování (tzv. high-depth resequencing, výstupem jsou dlouhé úseky sekvencí DNA). 

Ochrana přírody 5/2024 29. 10. 2024 Zprávy, aktuality, oznámení Tištěná verze článku v pdf

Genomika v ochraně hmyzu: výzvy a možnosti využití

Výzkum a dokumentace

autoři: Irena Klečková, Petr Kozel, Vojtěch Kolář, Pavla Tájková, Pedro Ribeiro, Daniel Linke, Pável Matos-Maraví, Alena Sucháčková Bartoňová

Genomika v ochraně hmyzu: výzvy a možnosti využití

Rozmach technologií umožňuje zavádění genomiky – čili studia téměř veškeré genetické informace jedinců – do ochrany přírody. Genomické metody se rychle rozvíjejí v základním výzkumu, výzva však spočívá v přenosu do praktické ochrany přírody. V článku popisujeme různé přístupy k ochraně genetické diverzity, význam monitorování genetické diverzity a seznámíme čtenáře s genomikou a s možnostmi využití genomických dat v ochraně hmyzu.

Ochrana přírody 5/2024 29. 10. 2024 Výzkum a dokumentace Tištěná verze článku v pdf

Péče o přírodu Slavkovského lesa

Péče o přírodu a krajinu

autoři: Přemysl Tájek, Hana Kožíšková, Pavla Tájková, Pavel Jaška

Péče o přírodu Slavkovského lesa

chko-sl-50let@2x

Cílená a aktivní péče o svěřené přírodní hodnoty území je základním posláním chráněných krajinných oblastí. Podobně jako v jiných CHKO v České republice se i ve Slavkovském lese ochranáři věnují údržbě lučních porostů, zlepšování druhové skladby lesů nebo tvorbě tůní na podporu populací ohrožených vodních živočichů. Opatření, která bychom v tomto příspěvku rádi představili, však lze považovat za méně obvyklá a snad i inspirativní. Dobře ilustrují posun v aktivní péči o ohrožená stanoviště a druhy v uplynulých desetiletích, kdy jsme se z intuitivní snahy o záchranu cenných ploch posunuli do fáze podrobně propracovaných a načasovaných zásahů podložených detailním poznáním nároků cílových druhů a společenstev.

Ochrana přírody 2/2024 24. 4. 2024 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf