Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 1/2011 8. 4. 2011 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

Milí čtenáři

Autor: Jiří  Novák

Milí čtenáři

Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2011 Mezinárodním rokem lesů s ústředním tématem „Lesy pro lidi“. Jeho cílem je především upozornit na celosvětový význam lesů a nezbytnost jejich obhospodařování trvale udržitelným způsobem. Lesy jsou domovem a zdrojem obživy pro 1,6 miliardy lidí, jsou nositeli 80 % biologické rozmanitosti na souši a mají zásadní význam pro stabilitu klimatu. Ačkoli se odlesňování v tropických oblastech v posledním desetiletí významně zpomalilo, stále pokračuje neúnosně vysokým tempem. I proto Evropská unie vyvíjí značné úsilí, aby se na její trh nedostávalo dřevo a dřevařské výrobky, které pocházejí z nelegálních těžeb. Zatím posledním krokem je přijetí nařízení Rady EU a Evropského parlamentu č. 995/2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky.

Mezinárodní rok lesů 2011 navazuje na Mezinárodní rok biologické rozmanitosti 2010. Vazby mezi obecnými otázkami lesnictví a biologické rozmanitosti jsou velmi úzké. Proto jsou velmi bohaté i společné aktivity Úmluvy o biologické rozmanitosti a Fóra Spojených národů o lesích.

Ministerstvo zemědělství a lesnické organizace chystají u příležitosti Mezinárodního roku lesů 2011 řadu aktivit. Základní informace a informace o připravovaných akcích najdete na internetových stránkách Ministerstva zemědělství www.eagri.cza na stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů www.uhul.cz. Pravidla pro použití loga naleznete na www.lesnipedagogika.cz. Můžete navštívit i tematickou stránku na Facebooku www.facebook.com/Mezinarodni-rok-lesu-2011.

Mezinárodní rok lesů 2011 je příležitostí k prohloubení diskuse o vztazích mezi lesním hospodářstvím a ochranou přírody. Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy lesů, myslivosti a rybářství velmi často řeší požadavky ochrany přírody, které se posléze promítají do hospodaření v lesích či výkonu práva myslivosti. V obecné rovině tyto požadavky řeší Národní lesnický program pro období do roku 2013 a jeho Koordinační rada, složená ze zástupců státní správy, samosprávy, vlastníků a správců lesů, akademické a vědecké obce, profesních i environmentálních nevládních organizací. V oblasti státní správy Ministerstvo zemědělství především usiluje o snížení administrativní zátěže vlastníků lesů, omezení restrikcí ze strany státu na nezbytné minimum a o zvýšení efektivity výkonu státní správy a vymáhání práva. Naším společným zájmem by měla být efektivní územně diferencovaná ochrana přírodního prostředí na straně jedné a trvale udržitelné využívání lesů a všech užitků, které poskytuje, na straně druhé. Lesní společenstva tvoří ve velké míře klíčový předmět ochrany v chráněných územích, kde úzká součinnost profesionálních lesníků a ochranářů přírody je základním předpokladem účinné péče o naše společné přírodní dědictví. Smlouva mezi Lesy ČR, s.p., a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR o vymezování a monitorování bezzásadových ploch lesa je jedním z dokladů snahy o dobrou spolupráci mezi oběma profesními skupinami. Další aktivnější spolupráce nás čeká i při dlouhodobém naplňování Státního programu ochrany přírody a krajiny, schváleného vládou v roce 2009.

Rád bych využil této příležitosti a informoval Vás o snaze Ministerstva zemědělství přispět ke zlepšení péče o lesy prostřednictvím zakládání tzv. lesnických parků. Byl bych rád, kdyby lesnické parky sloužily jako objekty příkladného, trvale udržitelného hospodaření v lesích. Počítáme s tím, že lesnické parky založené na území ČR budou postupně zapojovány do mezinárodní sítě tzv. modelových lesů, a přispějí tak i k posílení mezinárodní spolupráce a k výměně informací o způsobech hospodaření v lesích i péče o krajinu. Věřím, že myšlenka lesnických parků nalezne příznivou odezvu jak v odborných kruzích, tak u široké veřejnosti, neboť je dalším a dobrovolným příspěvkem ke zlepšení péče o biodiverzitu, ekologickou stabilitu lesní krajiny a ke zlepšení rekreační a další funkce lesů.

Velmi bych uvítal, kdyby u příležitosti Mezinárodního roku lesů 2011 vzniklo monotematické číslo zaměřené na péči o lesy a zejména na spolupráci mezi lesníky a ochránci přírody, neboť v této oblasti spatřuji stále prostor ke zlepšení. Na jeho přípravě jsme připraveni se podílet.