Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 3/2013 23. 10. 2013 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

Karolína Šůlová - vedoucí samostatného oddělení práce s veřejností a knihovny ředitelství AOPK ČR

Karolína Šůlová - vedoucí samostatného  oddělení práce s veřejností a knihovny ředitelství AOPK ČR

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v uplynulých týdnech Českou republiku opět zasáhly povodně a znovu vyvolaly spoustu vášnivých diskusí mezi lidmi, odborníky – klimatology, vodohospodáři, ochránci přírody a dalšími – a samozřejmě mezi politiky. Tématu se budeme podrobně věnovat v srpnovém čísle našeho časopisu.

V tomto vydání najdete ochutnávku, kterou je fundovaný článek Tomáše Justa a Petry Královcové k aktualizaci přístupů vodohospodářského plánování ke zlepšování morfologicko-ekologického stavu vodních toků.Rok se láme a nastává čas prázdnin a dovolených. Desítky (a možná spíš stovky) tisíc lidí vyrazí do přírody, aby si odpočinuly a něco zajímavého zažily a poznaly. Chráněná území jsou pro zvídavé návštěvníky přirozeným magnetem, čekají, že uvidí něco víc než v „necertifikované“ krajině. A právě tady má ochrana přírody z minulosti opravdu velký dluh. Mnohdy jsme si totiž neuvědomili, že právě veřejnost může být naším spojencem. Mnohdy jsme rezignovali na to, že pokud chceme, aby lidé akceptovali fakt, že chránit přírodu prostě stojí peníze (i jejich peníze), je třeba jim také srozumitelně vysvětlit, co a proč děláme. Že ochrana přírody přispívá ke kvalitě každodenního života a je stejnou samozřejmostí jako dobré školy či lékařská péče. A že ochrana přírody má smysl a konkrétní výsledky. V posledních letech se tento dluh pokoušíme splatit. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se snaží srozumitelně ukazovat konkrétní výsledky své práce – třeba tím, že o ní pravidelně informujeme míst-ní novináře. Pracujeme na tom, aby naučné stezky, které návštěvníky chráněných krajinných oblastí či národních přírodních rezervací seznamují s jejich krásami, nebyly encyklopedickým výčtem latinských názvů a souborem příkazů. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí připravujeme projekty na stavbu či opravu povalových chodníků, vyhlídek či ptačích pozorovatelen. Jednou z prvních vlaštovek je ptačí pozorovatelna na Novozámeckém rybníku, která návštěvníkům slouží od letošního dubna. V červnu byl otevřen Dům přírody Slavkovského lesa, který by se měl po vzoru mnohých evropských států stát součástí sítě návštěvnických středisek. Nově budovaná návštěvnická infrastruktura má lidem pomoci nejen k lepší orientaci a pohybu v chráněném území, ale zároveň je nasměrovat do míst, kde něco zajímavého uvidí a která zároveň neohrozí. A v neposlední řadě by měla návštěvníky motivovat k tomu, aby se rádi vraceli. Turisté totiž mohou napomoci šetrnému rozvoji obcí a zkušenosti ze zahraničí ukazují, že účinná ochrana přírody není možná bez pomoci lidí, kteří v dané oblasti žijí, navštěvují ji a mají ji rádi.Vážené čtenářky, vážení čtenáři, budeme rádi, když nám – v těch místech, kde máte možnost – pomůžete.Koneckonců, i známý skeptik Stanislav Komárek odpovídá v rozhovoru s Karlem Chobotem na otázku, zda má ochrana přírody smysl, lakonickým „proč ne“.

Příjemné letní dny