Úvodem

Ochrana přírody 5/2024 29. 10. 2024 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

Úvodní slovo Lubomíra Přibyla

Autor: Lubomír Přibyl

Úvodní slovo Lubomíra Přibyla

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
rád bych se s Vámi podělil o novinky v činnosti Správy jeskyní České republiky a zároveň zbilancoval celé dlouhé profesní období, které jsem více či méně strávil mezi jeskyňáři. V roce 1992 jsem nastoupil na provoz jeskyní Moravského krasu, od roku 1999 do 2019 jsem byl ekonomickým náměstkem na AOPK ČR a od roku 2006 na Správě jeskyní České republiky. Poté jsem od roku 2019 zastával místo ředitele Správy jeskyní ČR. A nyní jsem po důkladném zvážení požádal pana ministra o uvolnění z funkce k 31. prosinci 2024, protože odcházím do důchodu.

Zpřístupněné jeskyně jsou zastřešeny jednou organizací od roku 1990. Za tu dobu se podařilo realizovat řadu pozitivních věcí. Stali jsme se členem mezinárodní organizace zpřístupněných jeskyní ISCA, ve které je v současnosti Ing. Jakub Gabriš členem předsednictva. Naši odborníci se pravidelně aktivně zúčastňovali mezinárodních sympozií a konferencí, v rámci finančních možností jsme vydávali odborné i všeobecně populární publikace. Co se týká technického zabezpečení jeskyní a jejich vstupních areálů, byla v roce 1995 zahájena jejich postupná rekonstrukce a případné budování nových objektů. Díky podpoře MŽP se nám podařilo získat prostředky ze státního rozpočtu na rekonstrukci vnitřního zařízení všech jeskyní i na výstavbu či modernizaci provozních budov. Celkové investice do infrastruktury jeskyní dosáhly od roku 1995 necelých 500 mil. Kč a byly k nim využity i finance z Operačního programu Životní prostředí.

Po roce 2020 bylo ve spolupráci s AOPK ČR vybudováno Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně a také Dům přírody Českého krasu, který současně slouží pro zajištění provozu Koněpruských jeskyní. Tyto i všechny další expozice navštívily už desítky tisíc návštěvníků jeskyní a ohlasy na jejich obsah a provedení jsou velmi pozitivní. V jeskyních každoročně probíhá řada koncertů našich předních umělců, pořádáme výstavy, vzdělávací akce a v neposlední řadě je o naše jeskyně zájem od filmařských produkcí, zejména pro natáčení některých scén pro pohádky. Samozřejmě za stanovení přísných podmínek ochrany jeskyní.

Jeskyně zažívaly i těžké chvíle, zejména při zatopení po extrémních srážkách. Naposledy se tak stalo v posledních dnech, kdy se v září tohoto roku ocitly pod vodou jeskyně Na Pomezí, jeskyně Na Špičáku, Punkevní jeskyně a venkovní areál Sloupsko-šošůvských jeskyní. Díky velké obětavosti a osobnímu nasazení našich zaměstnanců bylo možné v relativně krátké době uvést jeskyně do stavu, který umožní obnovu provozu. Za to jim je potřeba vyslovit velké díky a ocenění. V letech 2020 až 2022 zasáhla stejně jako celou společnost i Správu jeskyní koronavirová epidemie, kdy byly jeskyně po mnoho dní uzavřeny pro veřejnost, ale prostředky na provoz a mzdy bylo nutno vynakládat. Díky vytvořeným rezervám se podařilo chod organizace udržet.

Správa jeskyní České republiky je v současné době ekonomicky stabilní a dokáže zajišťovat ochranu jeskyní na vysoké úrovni, při udržitelném návštěvnickém provozu. Do nejbližší budoucnosti vidím tři hlavní úkoly. Prvním je oprava veškerého elektrického vybavení v Punkevních jeskyních, včetně výměny stavidlové desky v odtokové štole na vodní plavbě. To bude vyžadovat precizní organizaci a logistiku, aby se práce stihly mimo hlavní návštěvnickou sezónu. Druhým je potom rozšíření edukačních programů v návštěvnických centrech a posledním, nikoliv však jeho významem, odborný růst a vzdělávání vlastních zaměstnanců tak, aby byli schopni přenášet na návštěvníky jeskyní základní myšlenky ochrany přírody nejen v jeskyních.

Lubomír Přibyl
ředitel Správy jeskyní ČR