Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 5/2020 2. 11. 2020 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

V Jizerských horách se uskutečnila hodnotící návštěva IUCN/UNESCO

Autor: Jan Plesník

V Jizerských horách se uskutečnila hodnotící návštěva IUCN/UNESCO

Ve dnech 19.–21. září 2020 navštívili Českou republiku odborníci z Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) a Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Cílem jejich mise bylo ověřit, zda návrh na vyhlášení NPR Jizerskohorské bučiny lokalitou světového dědictví UNESCO splňuje náročná kritéria, oprávněně kladená na udělení zmiňovaného i v globálním měřítku vysoce prestižního ocenění (viz Ochrana přírody, 75, 1, ii-iii, 2020). 

Po úvodním seznámení s činností státní ochrany přírody v ČR představili kolegové z regionálního pracoviště Liberec a Správy CHKO Jizerské hory expertům obou mezinárodních institucí v kontextu péče o přírodní a krajinné dědictví v chráněné krajinné oblasti minulost, současnost a budoucnost unikátního komplexu jizerskohorských bučin. Hlavní část pobytu zahraničních hostů tvořila terénní exkurze přímo do NPR Jizerskohorské bučiny, tvořící jádrové území (segmenty Poledník a Štolpichy), ochranné pásmo a pásmo péče o krajinu a udržitelného rozvoje navrhované plochy světového dědictví. Akce se zúčastnili také představitelé Lesů ČR, s. p., a Nadace Ivana Dejmala Liberec, na organizační přípravě se podílela i Společnost pro Jizerské hory a podpořilo ji ministerstvo životního prostředí. Kromě četných údajů AOPK ČR byly během přípravy požadovaných odborných podkladů využity i cenné aktuální výsledky víceletého výzkumu, který v Jizerskohorských bučinách provádí se svým týmem Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. 

Obr. 2_1
Debata nad mapou na vyhlídce Paličník. Vlevo dole Hanns Kirchmeir z Rakouska,
vpravo švédská odbornice Ulrika Abergová, za nimi ředitel RP Liberec Jiří Hušek.
Foto Jan Plesník

Hodnotící návštěva proběhla ke spokojenosti hodnotitelů, a to za dodržení všech přísných hygienických podmínek důsledně vyžadovaných mezinárodními organizacemi. Protože v lednu 2020 předložilo společný objemný dokument zdůvodňující rozšíření již existující lokality Dlouhověké bukové lesy a pralesy Karpat a dalších oblastí Evropy kromě České republiky dalších devět zemí, bude stanovisko delegace IUCN a UNESCO oficiálně známé až po uveřejnění celkové zprávy zahrnující hodnocení všech ploch navržených zmiňovanými státy. Vzhledem k tomu, že některé plánované pracovní návštěvy se v důsledku dalšího rozvoje pandemie covid-19 téměř v celé Evropě neuskutečnily, dá se předpokládat, že celý proces nabere ve srovnání s v lednu schváleným harmonogramem určité zpoždění. 

Pokud návrh deseti evropských zemí uspěje, bude mít Česká republika první přírodní lokalitu, oceněnou jako skutečná součást dědictví celého lidstva.