Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 2/2015 4. 6. 2015 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

O přírodě, krajině a dotacích v České republice

Autor: Jan Plesník

O přírodě, krajině a dotacích v České republice

Tvrzení, že žijeme v informačním světě, není ani zdaleka nadsazené. Zatímco nejrůznější údaje se na nás valí doslova ze všech stran, jiné musíme často pracně vyhledávat. Uvedená zákonitost platí jak pro vlastní péči o přírodní a krajinné dědictví v České republice, tak pro možnost jejího financování v podobě dotací ze státního rozpočtu i zdrojů Evropské unie.

Právě uvedené problematice se věnovala konference Vybrané problémy přírody a krajiny a možnosti nápravy s využitím evropských a národních dotačních programů, kterou 2. dubna 2015 uspořádaly pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity Praha. Aulu ČZU v Praze-Suchdole zaplnily téměř čtyři stovky zájemců a organizátoři museli další odmítat. Cílem akce nebyla pomyslná Zeď nářků nad nedostatkem financí na ochranu přírody a krajiny, ale naopak ukázat v jednom dni, jaké zdroje na tuto činnost v podobě rozmanitých dotačních titulů byly, jsou a budou k dispozici.

4
Děkan fakulty životního prostředí ČZU Petr Sklenička
postihl nejzávažnější problémy zemědělské krajiny
v ČR a připomněl jejich řešení. Foto Jan Plesník

Ani načasování konference nebylo náhodné. V první polovině roku 2015 bude po schválení Evropskou komisí spuštěn Operační program Životní prostředí na programovací období 2014–2020, jehož prostřednictvím se mezi žadatele rozdělí celkem 66 miliard Kč. Z této částky půjde 9,5 miliardy Kč právě na péči o přírodu a krajinu, jednu z pěti cílových oblastí OPŽP. Peníze z Bruselu tak pomohou podpořit příznivý stav předmětu ochrany přírody národně významných chráněných území (národních parků, chráněných krajinných oblastí, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek a území soustavy Natura 2000), posílit biologickou rozmanitost a přirozené funkce krajiny a zlepšit kvalitu prostředí v lidských sídlech. AOPK ČR se pro nadcházející programovací období stává zprostředkujícím subjektem pro oblast ochrany a péče o přírodu a krajinu: žádosti tak bude nejen hodnotit, ale realizaci navržených a schválených opatření také kontrolovat. V souvislosti s dotacemi na konkrétní opatření ve prospěch přírodního a krajinného dědictví připomeňme, že ČR se v roce 1992 stala první postkomunistickou zemí, kde měl resort životního prostředí možnost pomocí Programu revitalizace říčních systémů finančně motivovat právnické i fyzické osoby provádějící potřebné činnosti. Od té doby se škála celostátních dotačních titulů podstatně rozšířila. V současnosti tak kromě již zmiňovaného OPŽP zahrnuje dohody o hospodaření, vyplácení újmy za ztížení hospodaření na zemědělské půdě, lesních pozemcích a na rybnících s chovem ryb nebo vodní drůbeže, Program podpory obnovy přirozených funkcí krajiny, agroenvironmentálně-klimatická opatření a tradiční Program péče o krajinu.

Z rozsáhlé problematiky, související s péčí o přírodu a krajinu v ČR, se jednotlivé bloky konference zaměřily na vodní režim v krajině, zejména na obnovu mokřadů a péči o ně a na revitalizace a renaturace toků, zelenou infrastrukturu v zemědělské a urbanizované krajině, ekologickou stabilitu lesů v kontextu klimatické změny (především na druhovou a prostorovou skladbu lesa), ochranu biologické rozmanitosti prostřednictvím péče o chráněná území včetně území soustavy Natura 2000 a v neposlední řadě na obnovení funkční propojenosti (konektivity) krajiny, průchodnost vodních toků nevyjímaje. Po uvedení do příslušné problematiky následovalo v jednotlivých blocích představení vzorových projektů, doplněné informací, které finanční nástroje a jak je možné v praxi využít. Nejen účastníci zdařilé konference, ale i další zájemci najdou přednesené referáty v tištěné podobě i v pdf formátu ve sborníku, jehož vydání AOPK ČR připravuje. Podrobné informace o dotačních titulech na ochranu přírody a krajiny v ČR přináší webová stránka www.dotace.nature.cz.