Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 2/2021 21. 4. 2021 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Slavnosti pastvin v Českém středohoří získaly regionální známku 

Autor: Ondřej Nitsch, Petr Kříž, Martin Ušala

Slavnosti pastvin v Českém středohoří získaly regionální známku 

Ukazuje se, že jedním z nejvhodnějších způsobů, jak získat veřejnost pro ochranu přírody, jsou akce přímo v terénu. Každý návštěvník, který odchází domů spokojený, obohacený o nové znalosti, zážitky a pocity, nebo alespoň s jiným úhlem pohledu, znamená obrovskou výhru pro státní ochranu přírody. Lze totiž očekávat, že prožitek z terénu bude sdílet se svými blízkými, kteří vylíčené zkušenosti přijmou za své. Slavnosti pastvin, tradiční akce pro širokou veřejnost na Litoměřicku, která si získala nemalou přízeň návštěvníků, byla certifikována jako regionální produkt České středohoří v kategorii zážitky. Je to první certifikovaný zážitek pro akci, kte-rou pořádá AOPK ČR. 

Akce pro veřejnost jako cesta ke spolupráci v regionu
Příprava akcí pro veřejnost je finančně i organizačně náročná.  AOPK ČR, regionálnímu pracovišti SCHKO České středohoří od roku 2011, pomáhá realizace dvou projektů LIFE. Tým projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří (2011–2017) zavedl tradici konání Slavností stepí. Aktuálně probíhající projekt LIFE České středohoří (2017–2023) na něj v mnohém navázal. Projektový tým pravidelně připravuje terénní exkurze pro širokou veřejnost, ve spolupráci se školami organizuje na projektových lokalitách environmentální programy, realizuje různé přednášky a připravuje i muzejní výstavu o Českém středohoří. Krom rozvíjení Slavností stepí se zaměřil v úzké spolupráci s obcí Hlinná a městem 

Litoměřice na podzimní Slavnosti pastvin.
Slavnosti pastvin vyšly z nápadu zástupců obce Hlinná. Výhodou bylo, že k cílům projektu LIFE České středohoří patří také obnova a údržba evropsky významné lokality Holý vrch, která leží právě nad obcí Hlinná. Lokalitu obývají i dva cílové druhy projektu – koniklec otevřený a přástevník kostivalový. Záměr uspořádat venkovní akci pro veřejnost v kulisách této části Českého středohoří proto výtečně zapadl do celkové specifikace projektu. Slavnosti stepí naplňují jeho cíle v oblasti osvěty a vzdělávání, zapojení místních obyvatel a vlastníků půdy k ochraně přírody a šetrnému hospodářství s užitím tradičních metod zemědělství. Přípravu podpořilo i město Litoměřice, které se každoročně ujímá zajištění bezplatné kyvadlové dopravy z centra města.

Slavnosti pastvin se v prvé řadě snaží přiblížit rodinám s dětmi způsoby ochrany přírody Českého středohoří. Zážitkově-naučný okruh tvoří stanoviště zaměřená na poznávání přírody. Další zastavení se věnují šetrnému zemědělství, životu na venkově a lidovým řemeslům. Ta si mohou návštěvníci také vyzkoušet u stánku Muzea v přírodě Zubrnice.  Seznámí se i s prací místního včelaře či specifiky chovu ovcí. Pracovníci AOPK vše doplňují výkladem o zdejší krajině, rostlinách i živočiších. Průvodcem tu je Středohoř, mytický ochránce Českého středohoří. K akci patří i jarmark na návsi obce Hlinná. Prodávají se výrobky regionálních producentů, kulturní program doplňují umělci a různé spolky, jejichž práce je spojena s Českým středohořím. 
Přínos Slavností stepí je hned dvojí – jednak ukazují návštěvníkům, že o zdejší přírodu je třeba pečovat, jednak propojují práci státní ochrany přírody s vedením obcí a měst, občanskými spolky a místními firmami. Na akci se podílí také Stráž přírody, Lesy ČR, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a Středisko ekologické výchovy SEVER Litoměřice.

op2kuler19_069Regionální známka pro Slavnosti pastvin
Regionální známky výrazně provázejí cestovní ruch v České republice. Většina organizací, které je udělují, je sdružena do Asociace regionálních značek. Ta stanoví kritéria, jejichž splněním se zájemcům otevírá cesta pro udělení známky. Většina žadatelů o udělení regionální známky v Ústeckém kraji pochází ze soukromého sektoru a většina udělených známek patří konkrétním výrobkům. Úspěšnou žádost o certifikaci zážitku ze strany státní instituce lze proto považovat za skvělý výsledek spolupráce na regionální úrovni.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zažádala o certifikaci zážitku v listopadu 2020. Bylo nutné doložit zásadní kritéria, jako třeba opakování akce po tři roky, přínos pro region a jeho kulturní nebo přírodní bohatství. Dále musí být zajištěno kvalitní organizační zázemí, medializace a infrastruktura pro návštěvníky. Akce by také měla propojovat další subjekty v regionu. Svou povahou splňují Slavnosti pastvin požadovaná kritéria téměř bez výjimky. Regionální známka se poprvé uděluje na dva roky. Poté je nutné její obnovení, které je však už platné na dobu tří let. Přijeďte se v září na Hlinnou přesvědčit, že si Slavnosti pastvin regionální známku opravdu zaslouží.