Ochrana přírody 4/2024 — 29. 8. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Ve dnech 17.–21. června 2024 proběhl v Boloni 7. evropský kongres ochranářské biologie (European Congress of Conservation Biology). Vědci a ochránci přírody z celé Evropy měli příležitost účastnit se této události v kampusu Boloňské univerzity, Alma Mater Studiorum, nejstarší vysoké školy v západním světě. Celkový počet přihlášených – více než 1 000 z 51 zemí světa – vypovídá o významu konference napříč státy a obory.
Tématem konference bylo ambiciózní motto „Biodiversity positive by 2030“ odvozené od Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. V den slavnostního zahájení konference byl navíc Radou EU schválen návrh nařízení o obnově přírody, což značně povzbudilo přednášející i posluchače a potvrdilo smysluplnost zacílení celé události.
Vědci i pracovníci ochrany přírody měli v nabitém programu možnost účastnit se desítek pracovních seminářů a bloků přednášek z velké části zaměřených právě na zmíněné cíle ochrany přírody. Možnostem naplnění závazků dosažení příznivého stavu druhů a stanovišť a navýšení územní ochrany na 30 %, kdy alespoň 10 % celkové rozlohy má spadat do režimu přísné ochrany, se věnovala celá řada příspěvků. Konkrétně se mnohé věnovaly zejména tzv. jiným účinným územním ochranným opatřením (OECMs; více informací v článku Knižátkové a Havla, 2022) včetně soukromých rezervací či snaze zlepšit konektivitu chráněných území a optimalizaci soustavy Natura 2000.
Se správou chráněných území rovněž souvisí hodnocení stavu předmětů ochrany, pro které jsou vyhlašována. Stále více pozornosti je přitom věnováno systematickému ochranářskému plánování včetně monitoringu efektivity prováděné péče a její prioritizace. Tímto směrem se ostatně ubírá i systém sledování stavu EVL, který díky Informačnímu systému ochrany přírody v budoucnu propojí data o druzích a stanovištích s databázemi opatření realizovaných na jejich podporu.
Mimo hlavní tematický rámec si pak účastníci měli možnost vybrat z pestré nabídky přednášek. Mezi ty nejzajímavější patřily příspěvky mapující potravní preference vlka v různých oblastech, prezentace zaměřené na databázové zpracování obrazových dat z fotopastí nebo snahy o efektivní zapojení veřejnosti do monitoringu biodiverzity a výzkumu.
Sborník z konference bude k dispozici během léta 2024 na webu konference www.eccb2024.eu. Další evropský kongres ochranářské biologie se uskuteční v roce 2026. V současné době probíhá nominační proces na místo konání. ■
- - - -
Úvodní foto: Necelou hodinu cesty z Boloně se nachází chráněná oblast Parco regionale storico di Monte Sole. Foto Jonáš Gaigr