Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 5/2020 2. 11. 2020 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Environmentální vzdělávání v Národním parku České Švýcarsko

základní pilíř ochrany přírody v národním parku

Autor: Jakub Juda, Jarmila Judová

Environmentální vzdělávání v Národním parku České Švýcarsko

Již v době vzniku Národního parku České Švýcarsko v roce 2000 byla vnímána potřeba environmentálního vzdělávání dětí, mládeže i dospělých jako nedílná součást aktivit nově zřízené Správy NP. Ze zkušeností evropských národních parků vyplynulo, že není možné chránit životní prostředí kolem nás pouze prostřednictvím ochranářských opatření či zákazy a nařízeními, ale že je velmi důležité vzdělávání, informovanost a osvěta návštěvníků, místních obyvatel a školáků z blízkého i vzdáleného okolí. Prostřednictvím environmentálního vzdělávání a osvěty představuje Správa NP kulturní i přírodní dědictví našeho regionu a vysvětluje potřebu jeho ochrany a jeho zachování a rozvoj pro budoucí generace. Správa NP prezentuje národní park nejenom jako unikátní místo, které stojí za to navštívit, ale jako náš společný domov. Domov, jenž sdílíme s přírodou a který jsme se, jako společnost, rozhodli chránit.

Environmentální vzdělávání a osvětu realizuje Správa NP pro širokou veřejnost, přičemž své aktivity přizpůsobuje dvěma základním cílovým skupinám – organizované a neorganizované veřejnosti.

Organizovanou veřejností v pojetí EVVO Správy NP vnímáme školní i mimoškolní kolektivy dětí a mládeže, turistické oddíly, pedagogy a další skupiny, jimž poskytujeme ucelenou nabídku exkurzí, přednášek, ekovýchovných programů, soutěží a dalších aktivit, jejichž přehled najdete na evvo.npcs.cz. Při práci s touto cílovou skupinou se Správa NP řídí heslem „Zažijte s námi České Švýcarsko hravě“. Při naplňování tohoto cíle je snahou našich lektorů umožnit účastníkům kontakt s národním parkem, s živou i neživou přírodou, ale i s kulturní historií. Věříme, že kvalitní environmentální vzdělávání není možné realizovat ve školách a ve školních lavicích ukazováním krásných fotografií, paroží či modelů zvířat, a proto je naší snahou realizovat maximum programů v terénu, přímo v přírodě Národního parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Při práci s touto skupinou nezůstala Správa NP pouze u realizace programů a exkurzí. Za účelem zkvalitnění environmentálního vzdělávání a osvěty vybudovala v areálu Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě Plšíkovu učebnu, která se stala environmentálním střediskem Národního parku České Švýcarsko a která poskytuje zázemí nejenom školním kolektivům, ale také veřejnosti při realizaci rukodělných dílen, přednášek či příměstských táborů. Pro své vlastní potřeby při evaluaci ekoprogramů i pro podporu pedagogů vytváří Správa NP ekovýchovné materiály. Od pracovních listůpřes komiksy a pracovní sešity po brožurky a návody na environmentální aktivity s dětmi. Veškeré ekovýchovné materiály nabízí Správa NP ke stažení a k vytištění zdarma na npcs.cz/evvopublikace. Pro pedagogy přírodovědných předmětů pořádá Správa NP s partnery akreditované kurzy, které jsou certifikovány ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a jsou zařazeny do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Další velkou skupinou příjemců environmentálního vzdělávání je neorganizovaná veřejnost, především návštěvníci národního parku, místní obyvatelé i chalupáři. Pro tuto skupinu organizuje Správa NP každý rok přes 50 akcí pro veřejnost, z nichž některé se již staly oblíbenými vzdělávacími akcemi našeho regionu – například Vítání ptačího zpěvu, Noc pro netopýry, Pochůzky se strážci národního parku, Mykologická vycházka, Dny lesních řemesel a řada dalších. Smyslem těchto akcí nejsou pouze zážitky a zábava, ale velkou měrou v nich rezonuje také prvek vzdělávání a poznání. Úspěšnost těchto akcí tak není hodnocena počtem lidí, kteří se jí zúčastní, ale odvíjí se od toho, zda se účastníci mohli dozvědět a dozvěděli něco nového. Za účelem vzdělávání účastníků osvětových akcí vybudovala Správa NP ekovýchovný přívěs, který osadila solárními panely, naplnila vzdělávacími potřebami (mikroskopy, dalekohledy, výstavní systém, interaktivní dataprojektor, kelímkové lupy) a řadou dalších výukových pomůcek a s tímto přívěsem navštěvuje akce pro veřejnost s ekologickou tematikou.

Pro návštěvníky našeho území budujeme a udržujeme turistickou infrastrukturu s prvky vzdělávání. Jsou jimi například naučné stezky Okolím Pravčické brány, Jetřichovickými skalami, Okolím Růžové, aktuálně budovaná naučná stezka Česká silnice i jednotlivé naučné tabule k historickým i přírodovědným zajímavostem. Dále také naučný areál Rysí stezka u Mezní louky, expoziční prostory Na Saule, dětská hřiště na Mezní Louce a Na Tokáni. Současně za účelem osvěty návštěvníků podporujeme řadu informačních středisek v regionu a zajišťujeme provoz informačních středisek Na Saule (Dolní Chřibská) a v Jetřichovicích. 

Specifickou cílovou skupinou příjemců environmentálního vzdělávání, kteří nezapadají do výše uvedených skupin, jsou členové oddílu Junior Ranger (Mladí strážci). Tento oddíl, který je veden při Správě NP v Krásné Lípě, byl založen v říjnu 2000. Z původního počtu 20 členů se rozrostl na dnešních 48 členů, kteří navštěvují oddíl ve třech samostatných družinách. Družiny se scházejí v oddílové klubovně v budově Správy NP vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Náplní oddílových schůzek je ochrana přírody, tábornictví, turistika, hry a zábava. Oddílové družiny podnikají víkendové výlety za poznáním svého okolí i ostatních CHKO a NP, přičemž některé akce realizují s oddílem Junior Ranger z německého Národního parku Sächsische Schweiz. Svou celoroční činnost završí oddílové děti na letním čtrnáctidenním stanovém táboře, aby zužitkovaly vše, co se v oddíle naučily v průběhu roku. Existence oddílu Junior Ranger umožňuje realizovat ekologickou výchovu s oddílovými dětmi dlouhodobě a systematicky. Na rozdíl od školních kolektivů, s nimiž se setkáváme v ideálním případě jednou za rok na čtyřhodinové exkurzi, pracujeme s dětmi z oddílu v průběhu roku více než 600 hodin. 

Správa Národního parku České Švýcarsko se za 20 let realizace environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty stala v regionu uznávaným partnerem v oblasti EVVO. V průběhu dvacetiletého environmentálního vzdělávání prošly programy, kurzy a akcemi Správy Národního parku České Švýcarsko desetitisíce účastníků a nepočítaně návštěvníků využilo turistickou infrastrukturu s environmentálními prvky v terénu. Snahou Správy NP v nadcházejícím období bude udržení a zkvalitnění stávající nabídky environmentálního vzdělávání. Připraveny jsou také nové projekty, o jejichž realizaci nyní usilujeme: zpracování koncepce EVVO v Českém Švýcarsku, vybudování návštěvnického střediska na Mezní Louce, vybudování naučné stezky podél Křinice, vytvoření certifikačního programu Škola národního parku a snad někdy v budoucnu i vybudování a úspěšný rozjezd pobytového ekovýchovného střediska po vzoru ostatních evropských národních parků.