Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Medailonky

Ochrana přírody 1/2022 26. 2. 2022 Kulér-Medailonky Tištěná verze článku v pdf

Tomáš Just, průkopník revitalizací vodních toků v ČR, jubiluje

Autor: Pavel Pešout

Tomáš Just,  průkopník revitalizací vodních toků v ČR, jubiluje

Na AOPK ČR pracuje celá řada osobností, které se celý život věnují vybranému oboru, jenž aktivně spoluutvářejí. Mezi přední z nich patří bezesporu Ing. Tomáš Just, který se u nás nejvýznamněji zasloužil o založení a etablování oboru revitalizací a renaturací vodních toků. Svou rozsáhlou publikační a přednáškovou činností ovlivnil již několik generací vodohospodářů, plánovačů, tvůrců a ochránců přírody a krajiny. 

Tomáš Just se narodil 18. ledna 1962 v Praze a v těchto dnech tedy slavil významné kulatiny. Od raného dětství si budoval vztah k přírodě, a to zejména díky otcovu nadšení pro turistiku, při pobytu na rodinné trampské osadě Charašo v Posázaví a u příbuzných na venkově v jižních Čechách. 

Při studiu na gymnáziu často jezdil se spolužáky na objevitelské výpravy do Českého krasu. S podporou tehdejšího vedoucího správy CHKO Petra Mouchy (Pešout, Pelc 2020) zpracoval spolu s dalšími dvěma spolužáky svou první práci na téma ochrany přírody v rámci středoškolské odborné činnosti. V letech 1980 až 1985 vystudoval obor vodní stavby a vodní hospodářství na Stavební fakultě ČVUT v Praze. 

Projekt_OP120220079
Tomáš Just většinu svého volného času věnuje procházení potoků a řek ve
„svém rajónu“ ve středních Čechách i jinde. Foto archiv AOPK ČR

Dobrovolný ochránce přírody
Účast ve středoškolské odborné činnosti přivedla Tomáše do komise pro životní prostředí při obvodním výboru Socialistického svazu mládeže v Praze 7. V roce 1981 se z obvodní svazácké komise v Praze 7 vydělila skupina lidí, která založila známou základní organizaci Českého svazu ochránců přírody „Troja“ a přístřeší získala v Domě pionýrů a mládeže, později dětí a mládeže, v Praze 7 (letenská vodárenská věž). 

ČSOP Troja mnoho let Tomáš Just předsedal. Spolek vždy hlavně manuálně pracoval, především na přírodní a krajinářské rehabilitaci blízké Trojské kotliny, a provozoval výletní činnost, nikdy neměl a dodnes nemá ambice vystoupit z čistě dobrovolnického formátu. Spolek ovlivnil za léta svého působení mnoho členů, kteří jím za čtyřicet let činnosti prošli. 

Projekt_OP120220071
Z čištění Dalejského potoka v Prokopském údolí na brigádě organizované
ČSOP Troja v r. 1985. U hromady vysbíraných odpadků stojí Tomáš Just
v zadní řadě třetí zleva. Foto Jarmila Kubíková

Po ukončení studia začal jubilant přispívat do dnes již legendárního bulletinu pražských ochránců přírody NIKA, tehdy vedeného Ivanem Makáskem (Zemánek, Foldyna 2017). Časopis působil v prostoru mezi pražskou komunitou Českého svazu ochránců přírody a tehdejším Pražským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody. Jeden z prvních článků Tomáše Justa se vymezoval proti melioračnímu odvodňování. Podle vzpomínky jubilanta byl článek probírán na jeho „rodné“ katedře hydromeliorací stavební fakulty s výsledkem, že by si za článek zasloužil odebrat diplom. Později se stal redakčním členem NIKY. 

Po změně vedení Svazu se v devadesátých letech po nějakou dobu angažoval na ústřední úrovni ČSOP a byl zvolen do ústřední výkonné rady. Toto organizační působení ho však neuspokojovalo, a proto se nadále angažoval především v partě dobrovolníků základní organizace ČSOP Troja. Kromě práce v terénu se věnoval i environmentální osvětě. V této souvislosti bych rád zmínil v té době unikátní periodikum „Trojské koniny“, které spolu s přáteli vyráběl ručně na cyklostylu. Pamatuji si, že jsem s oblibou četl celostránkové komiksy, které Tomáš pro časopis vytvářel.

Vodohospodář 
V roce 1985 Tomáš Just nastoupil do Výzkumného ústavu vodohospodářského v Podbabě (VÚV) do odboru odpadních vod, oddělení kalů a suspenzí. Na začátku absolvoval čtvrtroční stáž v pražské Ústřední čistírně odpadních vod. Měl možnost v ní projít všechny dělnické profese a příležitost seznámit se s objektem staré Lindleyovy kanalizační čistírny. V roce 1990 podala základní organizace ČSOP Troja pod jeho vedením Ministerstvu kultury ČR návrh na vyhlášení staré čistírny kulturní památkou a následně se dlouhodobě dobrovolnicky věnovala proměně – dnes již národní kulturní památky – v ekotechnické muzeum. 

Projekt_OP120220081
Tomáš Just v r. 2008 obdivuje dílo bobrů v CHKO Zahorie. Foto D. Valachovič

Ve VÚV se od spíše technologických výzkumů zneškodňování čistírenských kalů a čištění odpadních vod propracovával k otázkám zdrojů znečištění vody v povodích. V devadesátých letech vedl výzkumný úkol zaměřený na zdroje znečištění v povodí vodárenské nádrže Želivka – Švihov. Bohužel velká část doporučení z devadesátých let nadále zůstává v platnosti, protože se z nich realizovalo jen málo. Na VÚV se účastnil i dalšího podobného projektu, týkajícího se povodí Bíliny. 

Profesionální ochránce přírody a krajiny
V roce 1998 nabídl Pavel Mudra (Just, Špryňar 2015), v té době vedoucí pražského a středočeského krajského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR), Tomáši Justovi možnost zabývat se v Praze a Středočeském kraji vodohospodářskými krajinotvornými opatřeními. Opustil tedy VÚV a obor nakládání s odpadními vodami a stal se státním úředníkem ochrany přírody. 

AOPK ČR se tehdy teprve učila administraci podpor v rámci Programu revitalizace říčních systémů MŽP. Vlastní revitalizace vodních toků se potácely ve slepých uličkách kosmetických úprav odvodňovacích kanálů a většina dotací mířila na výstavbu či rekonstrukce rybníků. Byly tehdy podporovány i kontroverzní akce, jako budování rybníků v přírodně hodnotných územích nebo v nevhodných profilech. Pracovníci AOPK ČR většinou nemohli být adekvátními partnery technikům ze správ vodních toků a z vodohospodářské projekce. 
Tomáš Just nastoupil na AOPK ČR na pozici vedoucího oddělení péče o přírodu a krajinu krajského střediska, nyní Regionálního pracoviště AOPK ČR Střední Čechy, a na ní působí dosud. Zabývá se iniciováním, kultivací a administrací záměrů a projektů vodohospodářských krajinotvorných opatření. Za nejdůležitější oblast svého působení pokládá ekologicky orientovanou správu vodních toků, kde se snaží dobře spolupracovat se správci toků a podporovat je v hledání cest v tomto směru.

Tomáš od počátku svého působení usiloval o zlepšení stavu, pracoval na zvýšení své kvalifikace a zlepšení erudice kolegů. 

Získával vlastní cenné zkušenosti – inicioval úpravy a přepracování technicistních návrhů řešení a jejich realizace pak vyhodnocoval. Stále provádí opakovaná sledování vývoje koryt po revitalizaci a vše bohatě dokumentuje. Sbírá zkušenosti od kolegů na jiných regionálních pracovištích AOPK ČR. Zde je třeba zmínit jeho spolupráci s kolegou Vladimírem Šámalem z jihočeského krajského střediska AOPK ČR, který množství úspěšných revitalizací prosadil a pomohl dotáhnout do konce. Poté, co se dozvěděl o realizovaných revitalizacích vodních toků v Bavorsku, zakoupil ojetý automobil Favorit a začal s ním bavorské revitalizace objíždět. Poznatky z těchto cest pak hojně publikoval, mimo jiné v časopise Vodní hospodářství, kde byl nakonec přizván k trvalému působení v redakční radě a kde je činný doposud. S výsledky vlastních pozorování a zkušenostmi nabytými při exkurzích vytrvale seznamuje také na nejrůznějších konferencích a seminářích. 

Postupně se jubilantovi podařilo vytvořit obsáhlou znalostní základnu oboru a uceleně ji publikovat v četných knižních publikacích (Just 2010, 2016, Just a kol. 2003, 2005, 2020, Randák a kol. 2015, Cílek a kol. 2017, Adámek a kol. 2013 atd.). Mnohé z nich představují základní metodický materiál státní ochrany přírody pro danou oblast. Tomáš Just tak dlouhodobě zúročuje své zkušenosti při nastavování oboru revitalizací, renaturací a ekologické správy toků a dalších vodohospodářských opatření v krajině v AOPK ČR. Stál na počátku zavádění nákladových limitů pro vodohospodářské stavby, které byly prazákladem dnešních nákladů obvyklých opatření. Řadu let vede odbornou skupinu pro vodní ekosystémy AOPK ČR, formuluje či pomáhá formulovat přístupy a metodiky státní ochrany přírody v plánování vodních toků, jejich zprostupňování, nastavování ekonomických nástrojů atd. 

Pokrokový a konzervativní 
Jak je jubilant v otázce prosazování ekologické správy vodních toků, renaturací a využívání postupů ekologické obnovy velmi progresivní, tak v pracovním životě patří ke konzervativnějším kolegům. Jednou napsal:  „Dneska je život naší instituce kompjuterizován a dokonale regulován a kontrolován stále se zdokonalujícími a zahušťujícími metodikami, pokyny a předpisy, jsou vypracovány složité postupy administrace. Na všechno jsou intranety, mnohovrstevné mapové programy a podobné věci. Profiluje se nosný typ snadno nahraditelného referenta – odklikávače, který hlavní poznatky o přírodě nesbírá tolik chozením v terénu jako koukáním do obrazovky počítače. (Jestliže naše generace městských ochránců přírody věděly aspoň z brigád ČSOP nebo Brontosaura, za kterou stranu při pracech v přírodních územích držet hrábě, hlavní úderná síla dnešních generací spočívá ve znalosti počítačové administrace dotací na tyto činnosti.) Upřímně obdivuji například pracovníky dávného Pražského střediska Státní památkové péče a ochrany přírody, vedené legendami, doktory Jaromírem Strejčkem a Jarmilou Kubíkovou, kteří s kinofilmovými fotoaparáty a tištěnou mapou tak dlouho chodili terénem, až vychodili a s pomocí mechanických psacích strojů, s průklepáky přes kopírák, položili základy, na nichž dodnes stojí pražský systém územní ochrany přírody“. Tomáš Just se často netají svým neortodoxním světonázorem a v kombinaci se svou zemitostí, satirickými „šlehy“ a přímočarostí při vystupování a právě při kritice různých nových IT systémů a vnitřních postupů „leze občas některým kolegům na nervy“. Já mám Tomášův styl vyjadřování rád a na každé setkání s ním se těším. Kromě získání nových poznatků a odborných postřehů se totiž vždy zaručeně od srdce zasměju. 

Na tomto místě se ještě sluší alespoň stručně připomenout jubilantovy záliby a koníčky. Kromě dobrovolné ochranařiny a turistiky má zálibu v zahradnických pracích, včelaření a zálesáctví, které provozuje na své chatě v Posázaví. Manuální práce mu nahrazují sport, ke kterému není nadán a který považuje za poněkud samoúčelný. Věnuje se také četbě historické literatury, rekreačnímu střelectví a sbírání rozmanitých předmětů.

Děkuji Tomášovi za mnohaletou spolupráci a přátelství a přeji mu ještě mnoho nachozených kilometrů podél úspěšně revitalizovaných a renaturovaných toků.

Použitá literatura: 
Adámek, Z. a kol: Příručka pro rybářské hospodáře. Český rybářský svaz, Praha, 2013
Cílek, V. a kol: Voda a krajina. Kniha o životě s vodou a návratu k přirozené krajině. Dokořán, Praha, 2017
Just, T.: Přírodě blízké úpravy vodních toků v intravilánech a jejich význam v ochraně před povodněmi. CD příloha časopisu Ochrana přírody, Praha, 2010
Just, T.: Ekologicky orientovaná správa vodních toků v oblasti péče o jejich morfologický stav. Metodika AOPK ČR, Praha, 2016
Just, T. a kol.: Revitalizace vodního prostředí. AOPK ČR, Praha, 2003
Just, T. a kol.: Vodohospodářské revitalizace a jejich uplatnění v ochraně před povodněmi. ČSOP Hořovicko, Praha, 2005
Just, Z. a kol.: Ochrana a zlepšování morfologického stavu vodních toků: Revitalizace, dílčí vodohospodářská opatření, podpora renaturačních procesů. Metodika AOPK ČR, Praha, 2020
Just T., Špryňar P. (2015): Pavel Mudra – ochránce, popularizátor a fotograf středočeské přírody. Ochrana přírody 2: kulér
Pešout P., Pelc F. (2020): Jubilující Petr Moucha – lesník a ochranář v jedné osobě. Ochrana přírody 2: kulér
Randák, T. a kol.: Rybářství ve volných vodách. JČU, České Budějovice, 2015
Zemánek V., Foldyna J. (2017): RNDr. Ivan Makásek. Přístupné z https://www.pametnaroda.cz/cs/makasek-ivan-1944

Úplná bibliografie Tomáše Justa

Just, T., 1984: Trojská kotlina v minulosti; NIKA 1/1984; str. 20-21

Just, T., 1984: Zahrádkářské osady a pořádek kolem nich; NIKA 3/1984; str. 14-15

Just, T., 1984: Vycházka v Tróji pro otrlé; NIKA 5/1984; str. 20

Just, T., 1984: Olejová hospodářství zemědělských podniků  a malých provozoven; NIKA 10/1984; str. 14-15

Just, T., 1985: Trojská kotlina – na spartakiádu připravena?; NIKA 1/1985; str. 10-11

Just, T., 1985: Zastydlý středověk; NIKA 2/1985; str. 8-9

Just, T., 1985: Čištění městských odpadních vod; NIKA 3/1985; str. 9-11

Just, T., 1985: Očista Dalejského potoka; NIKA 6/1985; str. 4-6

Just, T., 1985: V Dojetřicích na dobré cestě; NIKA 6/1985; str. 8-9

Just, T., 1985: Kdo kalí Dalejský potok?; NIKA 7/1985; str. 5-8

Just, T., 1987: Vodní elektrárna na Štvanici; NIKA 3-4/1987; str. 12-13

Just, T., 1987: O čistotě vody. Samočisticí procesy; NIKA 3-4/1987; str. 30-32

Just, T., 1987: Kroužek ve staré věži; NIKA 5-6/1987; str. 5-7

Just, T., 1987: Půda a humus; NIKA 5-6/1987; str. 33-35

Just, T., 1987: Mapování skládky v Řeporyjích; NIKA 7-8/1987; str. 3-4

Just, T., 1987: Vodohospodářská vycházka do povodí Botiče; NIKA 7-8/1987; str. 29-31

Just, T., 1987: Trojský ostrov – sedm let ochranářské práce; NIKA 11-12/1987; str. 3-5

Just, T., 1988: Stará kanalizační čistírna v Bubenči; NIKA 1-2/1988; str. 20-21

Just, T., 1988: Zamyšlení nad knihou „Malé vodní toky“; NIKA 1-2/1988; str. 38-39

Just, T., 1988: Brigáda na skládce Ve Výrech; NIKA 3-4/1988; str. 7-8

Just, T., 1988: Ke sledování malých vodních toků; NIKA 7-8/1988; str. 20-21

Just, T., 1988: Zemědělské meliorace a rekultivace; NIKA 9-10/1988; str. 38-39

Just, T., 1988: Svépomocná ochranářská propagace; NIKA 11-12/1988; str. 18-19

Just, T., 1989: Procházeli jsme Stropnici; NIKA 1-2/1989; str. 3-4

Just, T., 1989: Ochrana stromů rostoucích mimo les; NIKA 3-4/1989; str. 28-29

Just, T., 1989: Aktivní jádra; NIKA 9-10/1989; str. 6-7

Just, T., 1989: Údržba zámeckého parku v Kosmonosích; NIKA 9-10/1989; str. 3-4

Just, T., 1990: Starosti Trojské kotliny; NIKA 7-8/1990; str. 27-28

Just, T., 1990: Minulost čištění odpadních vod v Praze a jedinečná pražská ekotechnická památka; Památky a příroda 3/1990; str. 136-138

Just, T., 1991: Na Veselém kopci; Naší přírodou 1/1991; str. 21

Just, T., 1991: Náměty ke změnám právní úpravy v oblasti vodního hospodářství; Vodní hospodářství 6/1991; str. 228

Just, T., Sedláček, M., 1991: Těžké kovy v čistírenských kalech I. Úroveň kontaminace kalů v České republice; Vodní hospodářství 8/1991; str. 299-302

Just, T., Sedláček, M., 1991: Těžké kovy v čistírenských kalech II. Hlediska zemědělské využitelnosti; Vodní hospodářství 9/1991; str. 334-335

Just, T., Halík, J., 1991: Břehové porosty (dílčí příspěvek k tématu); NIKA 4/1991; str. 10 -12

Just, T., 1991: Návrh koncepce ochrany a rozvoje Trojské kotliny; NIKA 4/1991; str. 24-26

Just, T., 1991: Zamostění Trojské kotliny?; NIKA 7/1991; str. 7

Just, T., 1991: Ochranářské putování za Želivkou; NIKA 8/1991; str. 4-5

Just, T., 1991: Trojská kotlina v Praze a její další vývoj; Památky a příroda 3/1991; str.168-172

Just, T., 1991: Městský Sherwood v Bubnech?; NIKA 1/1992; str. 10-11

Just, T., Sedláček, M., 1992: Těžké kovy v čistírenských kalech III. Zdroje těžkých kovů ve veřejných kanalizacích; Vodní hospodářství 3/1992; str. 79-84

Sedláček, M., Just, T.,1992: Heavy metals in wastewater treatment plant sludges in the Czech republic; Water Science & Technology 4-5/1992; str. 429-431

Just, T., 1992: Pražská botanická zahrada – rozpad, nebo rozvoj?; NIKA 3/1992; str. 6-7

Just, T., 1992: „Trojané“ od Vltavy; NIKA 4/1992; str. 8-9

Just, T., 1992: Na kolech do Vídně; NIKA 8/1992; str. 10

Just, T., 1993: Útočiště nevázaných her – potřebná součást městské přírody; NIKA 2/1993; str. 21

Just, T., 1993: Co s čistírenskými kaly? Vesmír 7/1993; 374-377

Just, T., 1993: Obnovujeme přirozený systém odvodnění obcí; Vesmír 11/1993; str. 614-616

Just, T., 1993: Odpadní vody z obcí – názor do diskuse; Vodní hospodářství a ochrana ovzduší 3/1993; str. 11-13

Just, T., 1993: Park pro milion Pražanů; NIKA 4/1993; str. 13-14

Just, T., 1993: Obhajoba zahrádkářských kolonií; NIKA 7/1993; str. 23

Just, T., 1993: Průzkum soustředěných zdrojů znečištění vod v povodí nádrže Želivka; Planeta 7/1993; str.24-27

Just, T., 1993: Obnovujeme přirozené odtokové systémy; VTEI 1-2/1993, str. 20-26

Just, T., 1993: Navrženo chráněné území Vltavské peřeje; Ochrana přírody 10/1993, str. 313-314

Just, T., 1993: Obce jako zdroje znečištění v povodí; SOVAK 5/1993; str. 12-14

Just, T., 1993: Nejsem vegetarián; NIKA 9/1993; str. 14

Just, T., 1994: Rodí se oficiální koncepce Trojské kotliny; NIKA 1/1994; str. 28-29

Just, T., 1994: Settlements as sources of pollution in the watershed of the Želivka drinking water storage reservoir in the Czech republic; European water pollution control 1/1994; str. 25-30

Just, T., 1995: Obce jako zdroje znečištění v povodí VN Želivka; konference Konfrontace zájmů vodárenských a hospodářských činností v povodí Źelivky, Vodárna Želivka, 1995; str. 83-91

Just, T., 1995: K ochraně kvality vody v povodí Teplé; VTEI 11/1995; str. 370-376

Just, T. a kol., 1995: Ochrana jakosti vody vodárenského zdroje Želivka, DÚ 02 Návrh účinných způsobů nakládání s odpadními vodami; závěrečná zpráva dílčího úkolu resortního úkolu; VÚV TGM, Praha 1995; nepublikováno

Just, T, 1996: Bilancování zdrojů živin (N,P) v povodí nádrže Želivka; hodnocení hlavních zdrojů a zdrojových oblastí; konference Želivka 1996 – problémy jakosti vody vodárenské nádrže; Praha 1996; str. 77-83

Just, T., 1996: Hodnocení různých způsobů nakládání s odpadními vodami v obcích do 500 obyvatel; Planeta 3/1996; str. 20-22

Just, T., 1996: Malé čistírny v povodí Želivky; SOVAK 6/1996; str. 22-25

Just, T., 1996: Pražská kanalizace na přelomu 19. a 20. století; SOVAK 7-8/1996; str. 6-10

Just, T., 1996: Výstavba kanalizační čistírny v Bubenči; SOVAK 7-8/1996; str. 10-11

Just, T., 1996: 90 let Lindleyovy kanalizace a čistírny odpadních vod v Praze; VTEI 5-6/1996; str. 161-165

Just, T., 1996: Ochranáři ve staré čistírně; NIKA 3-4/1996; str. 12-13

Just, T., 1996: Uklízení skládky na Drahani; NIKA 9-10/1996; str. 42

Just, T., 1996: K některým organizačně-právním problémům ochrany povodí vodárenských nádrží; Planeta 5/1996; str. 17-19

Just, T., 1996: Ke koncepci nakládání s odpadními vodami v obcích do 500 obyvatel; Planeta 7/1996; str.20-23

Just, T., 1996: Opatření ve zdrojích znečištění povodí vodárenské nádrže Želivka; Planeta  11/1996; str. 17-21

Just, T., Mandáková, v., Šmolíková, M., Halík, J., 1996: Trojská kotlina - příroda a památky; 01/30. ZO ČSOP „Troja“, Praha 1996; 80 stran

Just, T., Ondráková, D., Mattiello, E., 1996: Produkce živin v plošných a bodových zdrojích v povodí a jejich podíly na celkové bilanci fosforu a dusíku; závěrečná zpráva dílčího úkolu; VÚV TGM, Praha 1996; nepublikováno

Just, T., 1997: Sledování kvality vody v povodí Teplé; Vodní hospodářství 2/97; str. 51-56

Just, T., 1997: Rozprýlené a drobné bodové zdroje znečištění vod v povodí vodárenské nádrže Želivka; Vodní hospodářství 6/97; str. 179-182

Just, T., a kol., 1997: Zhodnocení funkční a výkonové způsobilosti čistíren odpadních vod s přerušovaným provozem; Výzkumná zpráva; VÚV TGM, Praha 1997; nepublikováno

Just, T., Ondráková, D., 1998: Ekologická studie povodí Bíliny; 2. díl: Kvalita vody a produkce znečištění v povodí Bíliny; závěrečná zpráva výzkumného úkolu; VÚV TGM, Praha 1998; nepublikováno

Just, T., 1998: Hodnocení malých ČOV s přerušovaným provozem; SOVAK 4/1998; str. 26-30

Just, T., 1998: Čištění odpadních vod z menších obcí ve stabilizačních nádržích;Veřejná správa 47/98; str 12, 21-22

Just, T., Wanner, J., Přibyl, M., 1998: Vyhodnocení technologií odstraňování nutrientů v čistírnách odpadních vod v České republice za účelem zpřesnění návrhových postupů a optimalizace provozu; výroční zpráva úkolu VÚV TGM, Praha 1998; nepublikováno

Just, T., Fuchs, P., Písařová, M., 1999: Odpadní vody v malých obcích; Výzkum pro praxi, sešit 40; VÚV TGM, Praha 1999; 120 stran

Just, T., 1999: Kvalita vody v Bílině; NIKA 1/1999; str. 27-28

Just, T., 1999: Registr nepořádků v Trojské kotlině; NIKA 1/1999; str. 39

Just, T., 1999: Poznámky k revitalizacím vodního prostředí; metodický materiál AOPK ČR, krajského střediska Střední Čechy; Praha 1999; 28 stran

Just, T., 2000: Za povznesení Holešovického ostrova v Praze; NIKA 2/2000; str. 24-25

Just, T., 2000: Účelnost revitalizací vodního prostředí; Ochrana přírody 7/2000; str. 217-220

Just, T., 2000: Březen – měsíc sázení stromů; Veřejná správa 7/2000; str. 22-23

Just, T., 2001: Poznámky k dotačnímu programu MŽP Revitalizace říčních systémů; Veřejná správa 1-2/2001; str. 52-53

Just, T., 2001: Revitalizace potoka u Borové; NIKA 1/2001; str. 27-29

Just, T., 2001: Možnosti a přínosy revitalizací vodního prostředí; Vodní hospodářství 3/2001; str. 45-48

Just, T., 2001: Zelený trojský spolek kalí vodu již 20 let; NIKA 3/2001; str. 6

Just, T., 2001: poznámky k nakládání s odpadními vodami z malých obcí v souvislostech krajinotvorných programů; Ochrana přírody 4/2001; str. 118-121

Just, T., 2002: Revitalizace údolí pod Pravonínem: užitek pro přírodu, krajinu i obec; Veřejná správa 16/2002; str. 24-25

Just, T., 2002: Revitalizace říčních systémů; konference Voda a pozemkové úpravy 2002, Kutná Hora, 2002; str. 39-53

Just, T., 2002: Podpora tlumivého povodňového rozlivu v nivách mimo zastavěná území; Veřejná správa 46/2002; str. 226-27

Just,T., 2002: Čištění odpadních vod z malých obcí v čistírnách se stabilizačními nádržemi; Zpravodaj SVČR 2/2002, str. 16-22

Just, T., 2003: Povodně na drobných tocích z pohledu ochrany krajiny; Vodní hospodářství 2/2003; str. 55-59

Just, T., 2003: Povodňové škody a povodňové revitalizace se zřetelem k průběhu povodní roku 2002 ve Středních Čechách; Ochrana přírody 4/2003; str. 114-118

Just, T., 2003: Povodňové škody a povodňové revitalizace se zřetelem k průběhu povodní roku 2002 ve Středních Čechách, část 2.; Ochrana přírody 5/2003; str. 146-150

Just, T., 2003: Diferencovaná údržba drobných vodních toků – součást ochrany obcí před povodněmi; Veřejná správa 36/2003; str. 28-29

Just, T., a kol., 2003: Revitalizace vodního prostředí; Agentura ochrany přírody a krajiny ČR; Praha, 2003; 144 strany

Just, T., 2004: Do Bavorska za revitalizacemi; Ochrana přírody 5/2004; str. 150-154

Just, T., 2004: Načeradec – další postup v revitalizaci podblanického Brodce; Ochrana přírody 9/2004; str. 267-269

Just, T., 2004: Vodohospodářská revitalizace v Načeradci; Veřejná správa 34/2004; str. 28-30

Just, T., 2004: Vodohospodářské revitalizace v souvislostech protipovodňové ochrany a zadržování vody v krajině; konference Krajinné inženýrství 2004; Pardubice, 2004

Just, T., 2004: Možnosti uplatnění vodohospodářských revitalizací v protipovodňové ochraně; konference Říční krajina 2004; Olomouc, 2004; str. 91-108

Just, T., 2005: Revitalizace úseku Slupského potoka u Neustupova; Veřejná správa 20/2005; 26-28

Just, T., 2005: Vodohospodářské revitalizace – jeden z nástrojů komplexní protipovodňové ochrany; Veřejná správa 34/2005; str. 12, 21-25

Just, T., 2005: Revitalizace úseku Slupského potoka v Neustupově; Ochrana přírody 9/2005; str. 269-272

Just, T., 2005: Revitalizace Slupského potoka v Neustupově; Pod Blaníkem 1/2005; str. 11-14

Just, T., a kol., 2005: Vodohospodářské revitalizace a jejich uplatnění v ochraně před povodněmi; 3. ZO ČSOP „Hořovicko“, Praha 2005; 359 stran

Just, T., 2006: Revitalizace Boreckého potoka u Vlašimi; Ochrana přírody 5/2006; str. 24-27

Just, T., 2006: Revitalizace Boreckého potoka; Pod Blaníkem 1/2006; str. 5-7

Čamrová, L., Jílková, J., a kol., 2006: Povodňové škody a nástroje k jejich snížení; Praha, 2006

Just, T., 2006: Revitalizace Boreckého potoka u Vlašimi; Vodní hospodářství 2/2006; str. 50-53

Just, T., 2006: Priority opatření na vodních tocích z hlediska ochrany přírody a krajiny; konference Vodní toky 2006; Hradec Králové 2006; str. 51-57

Just, T., 2007: Zahradní výstavy – inspirace i pro vodohospodáře; Vodní hospodářství 2/2007; str. 61-62

Just, T., 2007: Revitalizace Pekelského potoka u Zdislavic; Vodní hospodářství 10/2007; str. 371-374

Just, T., 2007: Integrace technických a přírodě blízkých opatření k posilování ochrany před suchem a před povodněmi a ke zlepšování ekologického stavu vodních toků; konference Vodní toky 2007; Hradec Králové, 2007; str. 69-82

Just, T., 2008: Revitalizace a renaturace vodních toků; XIII. konference Voda a pozemkové úpravy; Kutná Hora, 2008; str. 37-45

Just, T., 2008: Říční plavba versus příroda a krajina; Ochrana přírody 2/2008;

Just, T., 2008: Vodní toky – otázky k revitalizacím; Vodní hospodářství 5/2008; str. 140-145

Just, T., 2008: Malé vodní nádrže v ekologických dotačních programech; Vodní hospodářství 10/2008; str. 339-341

Šarapatka, B., Niggli, U., a kol., 2008; Zemědělství a krajina. Cesty k vzájemnému souladu. Univerzita Palackého, Olomouc, 2008

Just, T., 2009: Protipovodňová a revitalizační opatření v Dirlewangu a v Memmelsdorfu v Bvaorsku; Vodní hospodářství 4/2009; str. 133-135

Just, T., 2009: Protipovodňová ochrana města Ebermannstadtu; Vodní hospodářství 6/2009; str. 234-236

Just, T., 2009: Revitalizace a renaturace a ekologicky zaměřená správa vodních toků jako cesta zlepšování jejich morfologického stavu; konference Vodní toky 2009; Hradec Králové, 2009; str. 89-95

Just, T., 2009: Revitalizace a renaturace a ekologicky zaměřená správa vodních toků; dokončení; Ochrana přírody 4/2009

Just, T., Moravec, P., Šámal, V., Franková, L., 2009; Obnova rybníků – obnova malých vodních nádrží jako významných krajinných prvků; metodika AOPK ČR; Praha 2009; 28 stran

Just, T., 2010: Přírodě blízké úpravy vodních toků v intravilánech a jejich význam v ochraně před povodněmi; úvodní text k CD-ROM; Ochrana přírody 6/2010; str. 15-17

Just, T., 2010: Přírodě blízké úpravy vodních toků v intravilánech a jejich význam v ochraně před povodněmi; CD publikace jako příloha časopisu Ochrana přírody 6/2010

Just, T., 2010: Revitalizace Isary v Mnichově; Vodní hospodářství 3/2010; str.47-50

Just, T., 2010: Wertach vital: Protipovodňová a revitalizační úprava řeky Wertach u Augsburgu; Vodní hospodářství 10/2010; str. 275-277

Franková, L., Just, T., 2010: Protipovodňová prevence – potřeba kombinování technických a přírodě blízkých opatření; konference Vodní toky 2010; Hradec Králové, 2010; str 74-80

Just, T., 2010: Protipovodňová a revitalizační úprava řeky Wertach u Augsburgu; konference Vodní toky 2010; Hradec Králové, 2010; str. 104-110

Just, T., 2011: Využití renaturací – úsporný koncept ekologicky orientované správy vodních toků?; Vodní hospodářství 1/2011; str. 29-33

Just, T., 2011: Vliv plavebních úprav na morfologický stav vodních toků; Vodní hospodářství 2/2011; str. 77-80

Just, T., 2011: Investiční revitalizace a samovolné renaturace – cesty k lepšímu morfologicko-ekologickému stavu  vodních toků; konference Říční krajina 7, Olomouc, 2011; str. 64-69

Just, T., 2011: Poznámky k tvarování kynety koryta při intravilánových revitalizacích vodních toků; Vodní hospodářství 11/2011; str. 435-441

Just, T., 2011: Realizovaná přírodě blízká protipovodňová opatření na větších vodních tocích“ Iller u Giessenu, Mohan u Ebensfeldu, Labe u Lenzenu; konference Vodní toky 2011, Hradec Králové 2011; str. 97-104

Just, T., 2012: K ekologicky orientované správě vodních toků: Samovolné renaturace technicky upravených koryt a jejich využití; Vodní hospodářství 4/2012; str. 142-146

Just, T,: 2012: Protipovodňové úpravy v Bad Staffelstein v Bavorsku – vybudována druhá etapa; Vodní hospodářství 11/2012; str. 363-364

Just, T., 2012: Rozvolňování koryta Mohanu – poučení; Ochrana přírody 3/2012; str. 8-10

Just, T., 2012: Účinná protipovodňová opatření: V Bavorsku kombinují přírodě blízká opatření s technickými; Moderní obec 8/2012; str. 15-17

Just, T., 2012: Povodňová ochrana v Bavorsku; Moderní obec 9/2012; str. 26

Just, T., 2012: Konec trubáku a tvořivý bagr; Veřejná správa 8/2012; str. 16-17

Just, T., 2012: Jezy a elektrárny působí problémy; Veřejná správa 20/2012; str. 2

Just, T., 2012: Revitalizace a renaturace – morfologický stav vodních toků; Acta Universitatis Purkynianae; Studia geographica; Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2012; str. 69-79

Just, T., 2012: Potřeba aktualizace přístupů ke zlepšování morfologického stavu vodních toků v systému vodohospodářského plánování; konference Říční krajina 8, Praha, 2012; str. 40-46

Just, T., 2012: Zlepšování morfologického stavu koryta a nivy Mohanu nad Bambergem – revitalizace nového typu?; konference Říční krajina 8, Praha, 2012; str. 47-52

Just, T., 2012: Příklady použití říčného dřeva při revitalizacích; seminář Říční dřevo; Fakulta stavební VUT Brno, Brno 2012

Just, T., 2012: Renaturační úseky vodních toků; konference Vodní toky 2012, Hradec Králové 2012; str. 82 -90

Just, T., 2013: Některé aspekty péče o břehové porosty ve vztahu k morfologickému stavu vodních toků; seminář Břehové porosty vodních toků, Průhonice, 2013; str. 11-14

Just, T., Královcová, P., 2013: Potřeba aktualizace navrhování revitalizačních opatření ve vodohospodářském plánování; Ochrana přírody 3/2013; str. 11-14

Just, T., 2013: Rozvolňování koryta Mohanu u Ebensfeldu – nová generace říčních revitalizací; Ochrana přírody 4/2013; str.30-32

Just, T., 2013: Poznámky k vodohospodářskému plánování v oblasti péče o morfologickou složku ekologického stavu vodních toků; Vodní hospodářství 6/2013; str. 209-214

Just, T., Stratílek, J., 2013: Přírodě blízká protipovodňová úprava Blanice ve Vlašimi; konference Vodní toky 2013, Hradec Králové 2013; str. 84-89

Just, T., 2013: Za bavorskými revitalizacemi – zájezd sdružení Arnika, 2013; Vodní hospodářství 11/2013; str. 370-372

Adámek, Z., a kol., 2013: Příručka pro rybářské hospodáře; Český rybářský svaz, 2013; str. 265-276

Just, T., 2014: Poznámky k péči o břehové porosty ve vztahu k morfologickému stavu vodních toků; Vodní hospodářství 4/2014; str. 23-27

Just, T., 2014: Revitalizace Dunaje v úseku Hundersingen – Binzwangen; Vodní hospodářství 9/2014; str. 26-28

Just, T., 2014: Revitalizace Blanice ve Vlašimi; Pod Blaníkem 1/2014; str. 3-7

Just, T., 2014: Revitalizace iller u Vöhringenu; Vodní hospodářství 11/2014; str. 23-26

Just, T., 2014: K článku Ing. Františka Kulhavého Quo vadis meliorace? ve VH 5/2014; Vodní hospodářství 11/2014; str. 31

Just, T., 2014: Poznámky k opatřením proti suchu a povodním; rybníky, koryta vodních toků, mokřady; konference Krajinné inženýrství 2014, Praha, 2014; str. 180 -188

Just, T., 2014: Zlepšování morfologického stavu vodních toků na příkladu revitalizací dvou řek v Německu; konference Současný stav a možnosti zlepšení populace lipana podhorního a pstruha obecného; Český rybářský svaz, studánka u Rychnova nad Kněžnou, 2014

Just, T., 2014: Nové velké vodohospodářské revitalizační stavby v Německu – Dunaj u Hundersingen a Iller u Vöhringen; konference Vodní toky 2014, Hradec Králové 2014; str. 72-77

Stratílek, J., Just, T., 2015: Přírodě blízká protipovodňová úprava Blanice ve Vlašimi; Vodní hospodářství 2/2015; str. 18-22

Just, T., Moravec., P., 2015: Poznámky k rovnoměrnosti dělení spádu v rybích přechodech; Vodní hospodářství 11/2015; str.21-24

Just, T., 2015: Vodohospodářské revitalizace. Komentáře k některým problémům a diskusním tématům, souvisejícím s mladým vodohospodářským oborem; NIKA, duben 2015; str. 32-37

Just, T., 2015: Přírodě blízká protipovodňová úprava Blanice ve Vlašimi; NIKA, duben 2015; str. 24-27

Just, T., 2015: Revitalizace Litovického potoka v Hostivici; Hostivický měsíčník, říjen 2015; str. 27-28

Just, T., 2015: Poznámky k budování přírodě blízkých koryt; konference Vodní toky 2015, Hradec Králové 2015; str. 88-96

Just, T., 2016: Nakládání se sedimenty při obnově a rekonstrukci malých vodních nádrží, při odstraňování povodňových škod a dalších činnostech správy vodních toků; konference Sedimenty z vodních toků, Praha, 2016; str. 89-103

Just, T., 2016: Pojem do neoficiálního vodohospodářského slovníčku, který se nebude všem líbit: Povodňový paradox; Vodní hospodářství 4/2016; str. 24-26

Just, T., 2016: Revitalizace Loděnického potoka (Kačáku) u Nenačovic; Vodní hospodářství 5/2016; str. 20-24

Just, T., Hůla, P., 2016: Informace o stanovisku AOPK k záměru výstavby suché retenční nádrže na Berounce nad Roztoky u Křivoklátu; Vodní hospodářství 6/2016; str. 27-29

Just, T., 2016: Bavorská zemská zahradní výstava v Bayreuthu – revitalizace Červeného Mohanu v zátopě suché nádrže; Vodní hospodářství 8/2016; str. 27-29

Just, T., 2016: Zesplavnění dolní Berounky?; Vodní hospodářství 8/2016; str. 31-33

Just, T., 2016: Revitalizace potoka Trebgast; Vodní hospodářství 10/2016; str. 18-20

Just, T., 2016: Aktuální problémy údržby vodních toků a tzv. odstraňování povodňových škod. Poznámky k řpežívání bioty vodního toku za sucha; konference Vodní toky 2016, Hradec Králové 2016; str. 95-101

Just, T., 2016: Revitalizace Litovického potoka v Hostivicích; Fórum ochrany přírody, 10/2016; str. 42-45

Just, T., 2016: Ekologicky orientovaná správa vodních toků v oblasti péče o jejich morfologický stav; Metodika AOPK ČR; Praha 2016; 83 strany

Petřík, P., a kol., 2017: Krajina a lidé; Ekologicky orientovaná správa vodních toků a jejich samovolná obnova; Academia Praha 2017

Cílek, V., a kol., 2017; Voda a krajina; Dokořán, Praha, 2017; 200 stran

Just, T., 2017: Revitalizace Litovického potoka v Hostivicích; Vodní hospodářství 2/2017; str.22-25

Just, T., 2017: Rybníky, koryta vodních toků, mokřady; NIKA červen 2017; str. 10-15

Just, T., 2017: Údržbou drobných vodních toků proti suchu a povodním?; Vodní hospodářství 6/2017; str. 25-26

Just, T., 2017: Revitalizace dolního úseku řeky Traisen – největší vodohospodářská revitalizace v Rakousku; Vodní hospodářství 11/2017; str.26-27

Just, T., 2017: Samovolné renaturace technicky upravených vodních toků; konference Vodní toky 2017, Hradec Králové 2017; str. 48-55

Just, T., 2018: Projekt revitalizace dolní Isary v Bavorsku: Rozvolnění řečiště pod vodním dílem Landau; Vodní hospodářství 6/2018; atr.19-20

Just, T., 2018: Charakteristiky dobrého morfologického stavu vodního toku; Vodní hospodářství 11/2018; str. 23-28

Just, T., 2018: Návrh a provádění revitalizačních staveb s ohledem na průběh jejich dalšího vývoje a náročnost stavby; konference Vodní toky 2018, Hradec Králové 2018; str. 59-65

Just, T., 2019: Prohlídka některých starších revitalizací vodních toků; Vodní hospodářství 4/2019; str. 23-28

Just, T., 2019: Voda v krajině mimo zastavěná území; Forum ochrany přírody 04/2019; str. 28-34

Just, T., 2019: Problémy kolem poříčních cyklostezek; Vodní hospodářství 7/2019; str. 12-13

Just, T., 2019: „Stavba tůní…“….ke kvalitě a efektivnosti přírodě blízkých vodohospodářských opatření; Vodní hospodářství 11/2019; str. 28-30

Just., T., 2019: Revitalizace a renaturace vodních toků; příspěvek ve sborníku konference Voda a sídla v krajině; Plzeň, 2019; str. 59-62

Just, T., 2019: Přírodě blízká podpora zadržování vody v prostoru vodních toků a niv; Stavební kniha: Hospodaření s vodou; ČKAIT, Praha, 2019; str. 59-69

Just, T., 2019: Poznámky k některým aspektům nakládání s vodními toky se zřetelem k suchu; konference Vodní toky 2019, Hradec Králové 2019

Just, T., 2020: Ochrana příbřežních pásů v Bavorsku; Vodní hospodářství 7-8/2020; str. 28-29

Just, T., 2020: Bobři akumulátoři; NIKA září 2020; str. 12-16

Just, T., Karnecki, J., Šubrt, J., 2020: Obnova rybníka a revitalizace Říčanského potoka na Lítožnici; NIKA září 2020; str. 17-23

Just, T., 2020:Obnova říčních pásů a novinka z Bavorska; Ochrana přírody 6/2020; str. 15-19

Just, T., Moravec, P., Stodola, J., 2020: Doporučení k projektům malých vodních nádrží; informační materiál AOPK ČR, regionální pracoviště Střední Čechy; Praha, 2020; 53 strany

Just, T., 2021: Kritická recenze na publikaci Technická doporučení pro hrazení bystřin a strží; Vodní hospodářství 2/2021; str. 23-26

Just, T., Kujanová, K., Černý, K., Kubín, M., 2021: Ochrana a zlepšování morfologického stavu vodních toků; metodika AOPK ČR; Praha, 2021; 453 strany

Just, T., Karnecki, J., Šubrt, J., 2021: Revitalizační akce na Říčanském potoce; Vodní hospodářství 6/2021; str. 19-24

Just, T., 2021: Rehabilitace technicky upravených koryt vodních toků v zemědělské krajině; Selská revue 4/2021; str. 119-125