Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Medailonky

Ochrana přírody 2/2015 4. 6. 2015 Kulér-Medailonky Tištěná verze článku v pdf

Pavel Mudra – ochránce, popularizátor a fotograf středočeské přírody

Autor: Tomáš Just, Pavel Špryňar

Pavel Mudra – ochránce, popularizátor a fotograf středočeské přírody

Dlouholetý tahoun a vedoucí pražského a středočeského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Ing. Pavel Mudra dosáhl na začátku letošního roku šedesátky.

V roce 1979 absolvoval v Praze Vysokou školu zemědělskou, působil v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd a zabýval se aplikovanými biotechnologiemi. V roce 1989 nastoupil na tehdejší Pražské středisko státní památkové péče a ochrany přírody. V roce 1999 se stal vedoucím tehdy již spojeného pražského a středočeského střediska AOPK ČR. V nekonečném sledu pracovních úkolů vedoucího střediska se projevuje Pavlova schopnost vybudovat, udržet a chránit poměrně vyvážený kolektiv pracoviště, v němž panují dobré vztahy, a který si dlouhodobě udržuje schopnost vedle všeho administrování, vyplňování a „odklikávání“ také v rámci možností pracovat pro přírodu. Uplatňuje se při tom Pavlovo nadání uvažovat v širších souvislostech, které je o to cennější v prostředí úzce specializovaných odborníků. Pavel Mudra ovládá rovněž umění docházet ke vhodnému kompromisu, což se hodí nejen při vedení pracoviště, ale je to především jeden z principů úspěšné ochrany přírody. Z dalších funkcí je třeba vyzvednout jubilantův podíl na přípravě odborných sborníků o přírodě Prahy a středních Čech: Natura Pragensis (vychází od roku 1982) a Bohemia centralis (založen již roku 1959, pracoviště ochrany přírody jej vydává od r. 1974). Pavel Mudra není jen pouhým dlouholetým členem redakční rady – oba sborníky i v současnosti vycházejí zejména díky jeho organizačnímu úsilí. Ke čtenářům se tak dostávají nové původní odborné práce z geologie, botaniky i zoologie, které přispívají k souhrnným znalostem a ochraně přírody regionu.

Veřejně je Pavel Mudra znám hlavně svojí činností fotografickou. Ač pro to nebyl zvlášť školen, při fotografování zejména pražské a středočeské přírody dosáhl profesionální úrovně. Pavlovo nasazení pro věc je pověstné – při lovu leteckých záběrů např. neváhal opakovaně nasednout do motorového rogala. Jeho snímky tak zdaleka nejsou jen obrazovým doprovodem řady kvalitních knižních publikací, mezi jejichž autory jsou taková jména jako Jarmila Kubíková, Vojen Ložek starší či Václav Cílek. Jako zvláště důležitou nutno zmínit jeho účast na velkém publikačním díle, v dohledné době nejspíše neopakovatelném, na edici Chráněná území České republiky. Byl organizátorem dvou objemných svazků, věnovaných středočeskému regionu a Praze, a významně se podílel na jejich fotografické výbavě. I mezi pracovníky ochrany přírody se jen málokdo může chlubit tím, že zná opravdu všechna pražská a středočeská chráněná území. Pavel Mudra je prostě všechna fotograficky zdokumentoval. Pavlův mimořádně rozsáhlý fotoarchiv středočeské krajiny je spojen do dnešních dnů s jakousi čestnou povinností být poslední záchrannou instancí pro všechny zoufalé redakce ochranářských a přírodovědných časopisů a vydavatelství, které marně hledají vhodný snímek libovolného koutu středních Čech. Pavel jej nejspíš bude mít.

O dovolené Pavel nejraději míří na sever, do skandinávských zemí, kde se věnuje svému velkému koníčku – rybolovu. A můžeme prozradit, že radost mu dělá i jeho (zatím první) vnouče. Našemu jubilantovi přejeme do dalších let hodně zdraví, dostatek elánu, neutuchajícího optimismu… a aby nepřestal být oporou středočeské ochrany přírody.