Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 4/2014 21. 1. 2015 Fotografie z obálky Tištěná verze článku v pdf

Vlčí roklí po nových povalových chodnících

autorka: Hana Heinzelová

Vlčí roklí po nových povalových chodnících

Letos v červnu byly dokončeny opravy dřevěných chodníků na žluté turistické trase ve Vlčí rokli v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Návštěvníci tak mohou znovu projít z Teplických do Adršpašských skal soutěskou Vlčí rokle přes rašeliniště a skalní hřeben k Adršpašskému jezírku.

Začátek 6 km dlouhé trasy je u vstupu do Teplického skalního města ve Střmenském podhradí v Teplicích nad Metují. Sem dojedete na kole po cyklostezce č. 22, vlakem na blízkou zastávku Teplice n. M. skály, autobusem tamtéž nebo autem.

Procházka po hranici skalních měst Adršpašských a Teplických skal zavede návštěvníka národní přírodní rezervace od vstupu do skalního města lesní cestou, která se postupně zužuje, do vlhkého a chladného skalnatého údolí známého pod jménem Vlčí rokle. Veden žlutou turistickou značkou v úseku od zastavení u Sedmi schodů přes rašeliniště k Adršpašskému jezírku si všímavý návštěvník vychutná nejen nevšední pohledy vzhůru na skalní útvary, ale i pohodlnou chůzi po nově opravených dřevěných chodnících nefalšovanou přírodní divočinou. Od Adršpašského jezírka návštěvník míjí vyhledávané fenomény Adršpašského okruhu – Velký a Malý vodopád, Milence, Starostu a Starostovou či soutěsku Myší díra. Pokud už nechcete stoupat po dalších schodech tzv. Nové partie, můžete projít úzkými soutěskami k Pískovně, kde výlet končí u železniční stanice Adršpach.

Údolí Vlčí rokle patří se zachovalými bezlesými rašeliništi mezi nejcennější území národní přírodní rezervace. Z důvodu jedinečnosti společenstev Vlčí rokle usilovala Správa CHKO Broumovsko o odkoupení nejcennějších pozemků do státního vlastnictví. To se podařilo a nyní pečuje jak o zachování přírodních hodnot území, tak o technický stav cest a chodníků na pozemcích státu. Povalové chodníky jsou cestou, jak lze rozmanitým a místy podmáčeným terénem šetrně prostupovat. Ve Vlčí rokli provádějí návštěvníky rašeliništěm, lesními porosty i skalnatými úseky mezi oběma pískovcovými městy tak, aby taje soutěsky zůstaly krásnými i pro další generace návštěvníků. Nové povalové chodníky nahradily dožilé a místy již zcela neschůdné staré dřevěné lávky.

Ve Vlčí rokli byly opraveny turistické chodníky v délce 467 m. Do toho spadala oprava 13 žebříků, 75 schodů, 5 protierozních přehrážek a 9 lávek přes občasné, při jarních táních však vydatné potoky. Veškeré dřevěné konstrukce byly zhotoveny z modřínového nebo dubového dřeva.

Správa CHKO Broumovsko přeje všem návštěvníkům Adršpašsko-Teplických skal pevný krok a jistotu nejenom na nových povalových chodnících Vlčí rokle, ale i jiných životních cestách.

Hana Heinzelová

Nově opravené schody a žebříky ve Vlčí rokli.

Foto: Hana Heinzelová