Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 3/2012 17. 10. 2012 Fotografie z obálky Tištěná verze článku v pdf

Pozvánka na výlet_3

Na nejvyšší horu Labských pískovců

autoři: Michala Zajícová, Jan Šmucar

Pozvánka na výlet_3

Vysoký Sněžník je se svojí nadmořskou výškou 723 m nejvyšší pískovcovou stolovou horou v České republice. Zároveň představuje nejvyšší místo chráněné krajinné oblasti Labské pískovce i celého Českosaského Švýcarska.

Nachází se asi 7 km západně od Děčína. Na vrcholové plošině byla roku 1864 vystavěna 33 m vysoká věž, jejíž stavbu financoval majitel děčínského panství František Antonín Thun. Věž původně sloužila ke trigonometrickému měření rakousko-sasko-pruské triangulace. Zanedlouho byl na vrcholu postaven výletní hostinec a věž začala být využívána i jako rozhledna pro turisty. Z vrcholu kamenné rozhledny je kruhový panoramatický výhled: na severu se rozkládají stolové hory Saského Švýcarska, na východě lze dohlédnout do Českého Švýcarska a Lužických hor, k jihu se zvedají čedičové kupy Českého středohoří a na západě Krušné hory.

Originální stavba, připomínající šachovou figuru, byla na vrcholu Vysokého Sněžníku postavena v roce 1864.

Vrcholová plošina Vysokého Sněžníku je po obvodu lemována pískovcovými stěnami s vyhlídkami. Na jižním svahu hory se nacházejí zrušené fluoritové doly. Téměř celá plošina je zalesněná, většinu jejích svahů pokrývají smrkové porosty, v menší míře se vyskytuje borovice, modřín a buk, pro vrcholovou část jsou typické i břízy a jeřáby. V minulých letech zde bylo zaznamenáno hnízdění chráněného sokola stěhovavého.

Z vrcholové plošiny Vysokého Sněžníku se nabízejí úchvatné pohledy do blízkého i vzdáleného okolí.

Na rozhlednu se lze dostat od Hřebenové boudy v obci Sněžník po asfaltové silničce, která vede těsně kolem západního okraje Vysokého Sněžníku a míjí Drážďanskou vyhlídku s dalekým výhledem do Saského Švýcarska. Tato cesta představuje necelé 2 km s převýšením 130 m a je vhodná i pro hendikepované návštěvníky na vozíčku. Klíč od rozhledny je za poplatek k zapůjčení v blízkém bufetu. Cesta nazpět vede po zelené turistické značce na hraně skal, kde se otevírají daleké výhledy na sopečné kužele Českého středohoří, pokračuje mezi pískovcovými balvany na louku v osadě Sněžník a cestou mezi domy až na křižovatku. Zde lze odbočit doprava a vrátit se po silnici k Hřebenové boudě, vlevo se nachází nově opravená kaplička.

Text Michala Zajícová, fotografie Jan Šmucar

Autor mapy Ivan Balák