Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 4/2010 14. 9. 2010 Fotografie z obálky

Listonoh lesní

Autor: Foto Petr Jiskra

Listonoh lesní

Kriticky ohroženýlistonoh letní (Triops cancriformis)patří mezi tzv. listonohé korýše podtřídy Branchiopoda. Jedná se o palearktický druh s velkým areálem rozšíření, který sahá od Britských ostrovů do asijské části Ruska, na jih do Maroka, přes Egypt po Indii a severně přibližně po 60° severní šířky. Listonoh letní dorůstá až 10 cm a od příbuzného listonoha jarního (Lepidurus apus) se mimo jiné liší absencí ploutvičky mezi zadečkovými štěty.

Dospělce listonoha letního najdeme v zarostlých i nezarostlých tůních s bahnitým dnem v období od května do října. Během sezony se v tůních vymění dvě až tři generace listonohů. Zimu, stejně jako vyschnutí tůní, přežívají ve formě velmi odolných vajíček, která zároveň umožňují i šíření listonohů na nové lokality. Typickým biotopem listonohů letních v Doupovských horách jsou bahnité louže, které vznikají na tankových cestách. Díky pojezdu těžké techniky se druh rozšířil do většiny louží v oblasti Turče, Doupovského strážiště a Mětikalova. Najdeme ho i v okolí vrchu Seč a bývalé obce Jírov, kde již několik let obývá tůň v nadmořské výšce 859 m. V posledních letech dochází v Doupovských horách k útlumu činnosti armády. S tím spojené zarůstání tankových cest a zazemňování tůní ohrožuje nejen listonoha, ale také některé druhy obojživelníků a vzácné druhy vegetace vlhkých narušovaných půd.

Autor textu Jan Matějů