Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 2/2009 21. 4. 2009 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Financování projektů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty

autorka: Jitka Kozubková

Aktivity spojené se vzděláváním, výchovou a osvětou, zaměřené v oblasti životního prostředí zejména na ochranu přírody, mají bezpochyby nezastupitelnou úlohu. Ve společnosti, která se orientuje převážně na vytváření finančních zisků při využití nejrůznějších prostředků marketingu, s cílem dosáhnout vyššího prodeje čehokoli, lze enviromentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) bez ohledu na formálně platnou definici charakterizovat jako možný způsob jak přesvědčit, poučit či změnit chování jedinců v procesu zachovávání nebo obohacování hodnot přírody a krajiny.

Zůstaneme-li u terminologie tržního fungování, můžeme říci, že nabídka je stále pestřejší a poptávka se zvyšuje, dokonce podle průzkumu nabídku převyšuje. Principy fungování trhu v případě EVVO však nelze uplatnit zcela bez výhrad. Cena nabízených služeb se při zvyšující poptávce nemůže příliš zvedat. I z tohoto důvodu vypracovávají každoročně občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti a další neziskové organizace projekty, resp. žádosti o poskytnutí finanční podpory na výukové programy, vzdělávací akce pro veřejnost, vydávání časopisů a publikací zabývajících se problematikou životního prostředí, výstavbu návštěvnické infrastruktury mj. v chráněných územích a další aktivity.

Obvykle mohou zájemci posílat žádosti na státní instituce, jako například na Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životního prostředí ČR či Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, v okamžiku vyhlášení výzev z právě běžících národních či evropských programů. Rovněž některé krajské či obecní úřady a magistráty, které na základě krajských nebo městských koncepcí EVVO vyčleňují prostředky ze svých rozpočtů také na tyto projekty, vyhlašují výběrová řízení na přidělení dotací. Následuje přehled možných programů, z nichž lze čerpat prostředky nejen v roce 2009.

Ministerstvo životního prostředí

Každoročně vyhlašuje výběrová řízení na podporu projektů nestátních neziskových organizací (NNO). Podle Zprávy o výsledcích výběrového řízení MŽP pro rok 2009 se počítá s uvolněním celkové částky 23 mil. Kč na všechny projekty NNO, rozdělených do pěti oblastí včetně oblasti F – EVVO, environmentální poradenství, právo a životní prostředí.

Bližší informace: http://www.mzp.cz/cz/grantova_rizeni_pro_nno

Výběrové řízení pro rok 2010 bude s vysokou pravděpodobností vyhlášeno v obvyklém termínu koncem srpna 2009.

Státní fond životního prostředí ČR

Poskytuje prostředky na základě Přílohy III Směrnice MŽP o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP), podepsané v září 2008 ministrem životního prostředí. Jedná se o tři národní programy:

■ Program investiční podpory environmentálního vzdělávání, osvěty a poradenství

■ Program neinvestiční podpory rozvoje sítí environmentálních vzdělávacích, poradenských a informačních center

■ Program neinvestiční podpory projektů, zaměřených na aktuální témata z oblasti životního prostředí.

Bližší informace a dokumenty ke stažení: http://www.sfzp.cz/sekce/185/dokumenty-ke-stazeni/

SFŽP ČR dále vyhlašuje řízení pro poskytnutí finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí, hrazeného z fondů Evropské unie. Finance lze mimo jiné získat na budování infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu v rámci prioritní osy 7, pro kterou se počítá s více jak 42 miliony EURO. V roce 2009 byly zatím přijímány žádosti k oblasti podpory 7.1 (Rozvoj infrastruktury pro realizaci environmentálních vzdělávacích programů, poskytování environmentálního poradenství a environmentálních informací), 7.2 a 7.3.

Bližší informace: http://www.opzp.cz/sekce/373/prioritni-osa-7/nebo také na http://www.dotace.nature.cz/osveta-a-vzdelani.html

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Zpracovává žádosti k Operačnímu programu Životní prostředí, a to k prioritní ose 6 Dotace pro zlepšování stavu přírody a krajiny, kde lze v rámci oblasti podpory 6.2 realizovat opatření Turisticky značené cesty, naučné stezky v ZCHÚ a návštěvnická infrastruktura. Na celou osu je vyhrazeno téměř 600 milionů EURO, z čehož na celkovou oblast podpory 6.2 se počítá s 19 % této částky.

AOPK ČR dále podporuje projekty z dalších programů. Jedná se o Program péče o krajinu (chráněná území) a program Správa nezcizitelného státního majetku ve zvláště chráněných územích (MaS). Oba rovněž podporují opatření zaměřená na turisticky značené cesty, naučné stezky ve zvláště chráněných územích a návštěvnickou infrastrukturu.

Bližší informace k programům administrovaným AOPK ČR: http://www.dotace.nature.cz/osveta-a-vzdelani.html

Další finanční prostředky lze získat na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy z Operačního programu pro konkurenceschopnost, a to v rámci prioritní osy 3 Další vzdělávání, z níž mohou být mj. podpořeny projekty pro vytvoření vzdělávacích modulů, zaměřených na podporu obecných kompetencí včetně znalostí a dovedností v environmentální oblasti. Pro osu 3 se počítá s podílem 16 % z celkové částky 289,9 mil. EURO.

Bližší informace na: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/op-vpk-obdobi-2007-2013

Z krajských úřadů, které podporují dotacemi projekty EVVO, lze například jmenovat Zlínský, Karlovarský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Jihočeský, Středočeský a Vysočinu. Magistrát hl. města Prahy rovněž vyhlašuje grantové řízení pro oblast životního prostředí s tematickým zaměřením EVVO. Z měst jsou to Přerov, Uherské Hradiště či Kladno.

Proces získání finančních prostředků pro přínosné projekty bývá nelehký a občas velmi zdlouhavý. Uspět mohou jen kvalitně zpracované žádosti, garantující skutečný přínos projektu. Bohužel stále se objevují neúplné, nepřesné nebo špatně sepsané žádosti. Ačkoliv nelze podpořit všechny dobré projekty, lze věřit, že finanční prostředky získají opravdu ty nejpovedenější.

Zajímavé odkazy z oblasti EVVO:

Státní program EVVO České republiky:

http://www.env.cz/C1257458002F0DC7/cz/strategicke_dokumenty_evvo_cr/$FILE/OEV-OVO_SP%20EVVO-20081105.pdf

Cenia: www.cenia.cz/ stránka Environmentální vzdělávání a osvěta

http://www.cenia.cz/web/www/web-pub2.nsf/$pid/MZPMSFGSJ1VT/$FILE/vyvoj_evvo_1918_89.pdf

Národní síť EVVO: http://www.narodnisit.cz

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina: http://www.pavucina-sev.cz

Bedrník: http://www.pavucina-sev.cz/bedrnik.htm

Autorka pracuje v AOPK ČR Praha


EVVO v číslech

Podle Závěrečné zprávy o plnění úkolů Akčního plánu na léta 2004–2006 a 2007–2009 Státního programu EVVO v ČR v roce 2007, kterou vypracovaly Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina a ČSOP, uskutečnilo 57 převážně nestátních neziskových organizací v letech 2005–2007 více než 34 000 hodin vzdělávacích ekologických programů za účasti téměř 300 000 dětí a žáků škol. Programy se v roce 2007 ze 60 % zaměřovaly na poznávání přírody, ochranu přírody a krajiny a biodiverzitu. Vzdělávací akce v průběhu přibližně 3 700 hodin s účastí skoro 9 000 zástupců odborné veřejnosti se v témže roce dotýkaly zejména tématu zapojování veřejnosti do rozhodování (34 %) a opět ochrany přírody a krajiny (30 %).


Definice EVVO podle Státního programu EVVO v ČR

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) se provádějí tak, aby vedly k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a jeho jednotlivých složek a k úctě k životu ve všech jeho formách. (Zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí, §16)