Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 1/2012 13. 6. 2012 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Budou domy přírody v ČR?

autoři: Pavel Pešout, Lenka Šoltysová, Tomáš Licek

Budou domy přírody v ČR?

Mezi hlavní priority ochrany přírody a krajiny patří osvěta a informování veřejnosti, bez jejíž podpory by nebylo možné tuto ochranu účinně a dlouhodobě zajišťovat. Z řady účinných nástrojů pro komunikaci s veřejností patří investičně i provozně k nejnáročnějším návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích.

Potřeba budování návštěvnických středisek v místech s významným přírodním a kulturním dědictvím narůstá s touhou lidí poznávat, cestovat a navštěvovat zajímavé destinace. Oblasti cenné z hlediska ochrany přírody a krajiny jsou často ekonomicky marginální a cestovní ruch zde představuje významný a někdy i jediný rozvojový potenciál. Ochrana přírody musí zvládnout jednotlivé rekreační aktivity a usměrňovat je tak, aby nedocházelo k nezvratnému poškozování předmětů ochrany, proto podporuje udržitelný cestovní ruch a formy šetrné turistiky. Jejím cílem je i přispět k rozvoji domácího cestovního ruchu. Jedním z účinných nástrojů vedle terénních informačních systémů (naučné stezky, informační panely) a tiskových materiálů jsou návštěvnická střediska s kompletní nabídkou služeb. Překážkou v jejich realizaci jsou však vysoké investiční i provozní náklady. Proto AOPK ČR navrhla, aby jejich výstavba byla zařazena mezi předměty podpory v Operačním programu Životní prostředí, který je spolufinancován z fondů EU. Zdůvodnění návrhu opřela jednak o hlavní úkol stanovený ve Strategii ochrany biodiverzity ČR (zabezpečit stálou informační kampaň a prezentaci významu biologické rozmanitosti a udržitelného způsobu využívání jejích složek a zajistit dostupnost těchto informací) a jednak o opatření Státního programu ochrany přírody a krajiny ČR. V roce 2006 byl návrh Agentury přijat a projekty výstavby návštěvnických středisek jsou v plánovacím období 2007–2013 podpořeny v prioritní ose 6.

Stav realizace programu AOPK ČR Dům přírody k 31. 12. 2011.

Zpracoval Ivan Balák

Program AOPK ČR Dům přírody

Základní vizí programu Dům přírody, který AOPK ČR zpracovala v letech 2007–2008, je pozitivní osvěta a výchova návštěvníků, obyvatel a uživatelů chráněných území. Cílem je vybudovat síť návštěvnických středisek – domů přírody ve vybraných chráněných krajinných oblastech. Program má podporu ministerstva životního prostředí, které v letech 2010–2011 realizovalo projekt Metodická podpora návštěvnických středisek ve velkoplošných zvláště chráněných územích ČR, jehož hlavními úkoly bylo sestavení metodiky zaměřené na způsob interpretace přírodního dědictví a činnost návštěvnických středisek s využitím zahraničních zkušeností, vypracování modelu provozu návštěvnického střediska včetně analýzy možného financování jeho provozu, výzkum cílových skupin návštěvníků a lokalit vhodných pro umístění domů přírody a školení provozovatelů návš­těvnických středisek zahraničními lektory z USA, Spojeného království a Spolkové republiky Německo (Růžička a kol. 2011).

Hned na počátku přípravy programu bylo zřejmé, že vytvořit síť návštěvnických středisek, kde by byl jediným investorem stát, není z finančních, časových a kapacitních důvodů možné. Proto byl program formulován jako projekt, který umožní realizaci jednotlivých návštěvnických středisek formou využívající principy tzv. projektů PPP (Public Private Partnership). Velká pozornost byla věnována formulaci co nejpřesnějšího rámce pro zadávání jednotlivých projektů a nastavení metodické koordinace na celostátní úrovni. Byl zpracován Jednotný architektonický koncept, manuál pro navrhování návštěvnických středisek AOPK ČR (viz box Jak vypadá dům přírody?) a nastaven systém projednávání jednotlivých domů přírody na celostátní úrovni prostřednictvím odborné pracovní skupiny pro program Dům přírody (zřízené ředitelem AOPK ČR v roce 2009). Ke spolupráci na projektech byli přizváni vedle architektů i významní výtvarníci, grafici a sochaři s cílem překročit bariéry mezi odborníky a návštěvníky. Umělecká díla umožňují pochopit vztah člověka a přírody skrze emoce a zesilují vnímání místa (Bartoš 2010).

Pro každý dům přírody je ustavena místní pracovní skupina, jejímiž členy jsou kromě pracovníků AOPK ČR zástupci budoucího provozovatele, obcí, krajů, neziskových organizací a dalších partnerů z regionu (např. podnikatelů v cestovním ruchu). Umístění návštěvnického střediska je výsledkem dohody mezi AOPK ČR a místními partnery, která zároveň podmiňuje udržitelnost provozu domu přírody vzhledem k jeho financování z více zdrojů.

AOPK ČR podporuje provoz všech domů přírody, tedy i těch, kde není investorem. Na jejich činnost ročně přispívá finanční částkou odpovídající minimálně jedné třetině celkových provozních nákladů. Zbytek finančních prostředků si musí provozovatel zajistit z vlastní činnosti a z místních a regionálních finančních zdrojů. Smlouvy o spolupráci garantují zajištění rozsahu a kvality poskytovaných služeb, dodržování Jednotného architektonického konceptu a grafického manuálu. Provoz bude až na odůvodněné výjimky celoroční, s případným omezením mimo sezonu.

Současný stav programu

V roce 2010 byl zahájen provoz Domu přírody Třeboňska jako vůbec prvního objektu realizovaného v rámci programu. Vznikl ve státním zámku Třeboň minimální úpravou prostor a stávající expozice Krajina a lidé, otevřené v roce 2004. Provozovatelem je Informační a kulturní středisko města Třeboně.

Vstup do Domu přírody Třeboňska využívajícího prostory zámku Třeboň.

Foto Miroslav Hátle

AOPK ČR dále realizuje Dům přírody Litovelského Pomoraví (lokalita Horka nad Moravou; provozovatel Centrum ekologických aktivit – Sluňákov, o. p. s), Dům přírody Moravského krasu (lokalita Skalní mlýn; provozovatel Dům přírody Moravského krasu, o. p. s.), Dům přírody Slavkovského lesa (lokalita Kladská; provozovatel Lesy ČR, s. p., LZ Kladská), Dům přírody Žďárských vrchů (lokalita Krátká; provozovatel Chaloupky, o. p. s.) a zahájila přípravu projektu Dům přírody Českého krasu (lokalita Koněprusy; provozovatel Správa jeskyní ČR). AOPK ČR rovněž zajistila pozemky pro domy přírody v CHKO Broumovsko (Dolní Adršpach), Jeseníky (Karlova Studánka), Železné hory (Seč) a Kokořínsko (Kokořínský důl), u kterých je však další příprava pozastavena, stejně jako v CHKO Jizerské hory a CHKO Křivoklátsko.

Perspektivní pohledy na objekty Domu přírody Moravského krasu.

Autor P. P. Architects s.r.o.

Nestátní žadatelé – místní partneři – zpracovali projekty a podali žádosti o podporu pro Dům přírody Českého lesa (lokalita Klenčí pod Čerchovem; provozovatel Městys Klenčí pod Čerchovem), Dům přírody Poodří (lokalita Bartošovice; provozovatel ZO ČSOP Nový Jičín). Je zpracovaný projekt pro Dům přírody Orlických hor (lokalita Uhřínov; provozovatel o. s. Villa Nova Uhřínov). Přípravy a projednávání záměrů probíhají v chráněných krajinných oblastech Český ráj, Bílé Karpaty a Blaník (viz mapa).

Při sestavování státního rozpočtu pro rok 2011 bylo nutné sáhnout k úsporným opatřením, přestože ministerstvo životního prostředí opakovaně v letech 2009–2011 program Dům přírody schválilo. Úpravou projektových dokumentací byly sníženy rozpočtové náklady na již vyprojektovaná návš­těvnická střediska a byl redukován počet plánovaných domů přírody. Z původního záměru vybudovat v letech 2007–2013 celkem 15 návštěvnických středisek jich bylo k realizaci vybráno pouze pět. Naštěstí program umožňuje využít principu veřejně soukromého partnerství, tedy zapojení nestátních investorů. U objektů, kde nově nebude investorem AOPK ČR, probíhají jednání o jejich převzetí místními partnery. Řešením je i možnost nahradit návštěvnické středisko tzv. informačním bodem, tedy menším sezonním objektem bez trvalé expozice, jehož realizace je finančně méně náročná.

Závěrem

AOPK ČR věnuje v posledních letech zvýšenou pozornost návštěvnické infrastruktuře v terénu, protože zpřístupnění přírodního dědictví a jeho vhodná interpretace je základním předpokladem k udržení a získání podpory veřejnosti pro ochranu přírody a krajiny. Program Dům přírody umožňuje tuto infrastrukturu doplnit v nejcennějších a nejnavštěvovanějších chráněných územích České republiky o moderní a kvalitně vybavená návštěvnická střediska, která jsou zřizována a provozována ve spolupráci s místními partnery a s využitím místních zdrojů. Věříme, že veřejnost toto úsilí ocení trvalým zájmem o problematiku ochrany přírody a krajiny, která neodmyslitelně patří do života společnosti.

Poznámka

AOPK ČR bude do budoucna podporovat pouze provoz zařízení začleněných do sítě návštěvnických středisek, vybudovaných v rámci programu Dům přírody, a informačních bodů, které ji ve vybraných CHKO doplňují (např. Luž v CHKO Lužické hory, Macocha v CHKO Moravský kras, Šargoun v CHKO Litovelské Pomoraví, Bukovina v CHKO Český ráj).

Autoři pracují na ředitelství AOPK ČR

LITERATURA

BARTOŠ M. (2010): Dům přírody Litovelského Pomoraví - Interpretační plán. – ms. [depon. In AOPK ČR, Praha]. – BROCHU L. (2003): Interpretative Planning: The 5-M Model for Successful Planning Projects. Fort Collins: National Association for Interpretation. – DAVID L., VELKOVÁ E. (2009): Jednotný architektonický koncept, manuál pro navrhování návštěvnických středisek AOPK ČR. – ms. [depon. In AOPK ČR, Praha]. – DOLÁK J. (2004): Nová muzeologie a ekomuzeologie. AMG 1/2004: 11-16. – LICEK T., PEŠOUT P., ŠOLTYSOVÁ L. (2010): Domy přírody – návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech. In Rekreace a ochrana přírody: 8-10. MU, Lesnická a dřevařská fakulta, Brno. – PEŠOUT P., ŠOLTYSOVÁ L., LICEK T. (2009): Dům přírody. Nový program AOPK ČR. Ochrana přírody 2 (64): 26-28. – PEŠOUT P., ŠOLTYSOVÁ L., LICEK T. (2010): Dům přírody – návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech. Zpravodaj MŽP, Praha, XX/2: 24-25. – RŮŽIČKA T. a kol. (2011): Metodika o zásadách a metodách interpretace se zaměřením na interpretaci přírodního dědictví a činnost návštěvnických středisek s využitím zahraničních zkušeností. Partnerství, o. p. s., Brno. – TILDEN F. (2007): 4th edn ed. by Craig R. B. Interpreting Our Heritage. Chapel Hill: The University of North Carolina Press.

Co je dům přírody

Dům přírody je moderní návštěvnické středisko, které:

  • vítá návštěvníky v místě vysoké návštěvnosti,
  • informuje různými formami veřejnost o fenoménech konkrétní CHKO, nosným prvkem je interaktivní expozice o přírodě a krajině představovaného území v interiéru a exteriéru,
  • zvyšuje povědomí o základních principech a důvodech ochrany přírody a krajiny, vzbuzuje zájem a vytváří pozitivní vztah návštěvníků k navštívenému místu i obecně k ochraně přírody a krajiny,
  • napomáhá při osvětě návštěvníků a usměrnění jejich pohybu v chráněném území (včetně organizování terénních programů s certifikovanými průvodci apod.),
  • poskytuje naučné a výukové programy pro návštěvníky a školy,
  • poskytuje základní informace v oblasti cestovního ruchu (ubytování, doprava, kulturní akce v regionu ad.) ve spolupráci s místním destinačním managementem,
  • umožňuje setkávání místních obyvatel v příjemném prostředí,
  • zajišťuje prodej publikací, regionálních produktů, kvalitních suvenýrů, propagačních předmětů, map a vzdělávacích materiálů vztahujících se k danému místu.

Jak vypadá dům přírody?

Dům přírody je vždy umisťován v konkrétním místě zvoleném po dohodě se samosprávou, místní veřejností a dalšími partnery.

Jeho řešení vychází z Jednotného architektonického konceptu AOPK ČR (David, Velková 2009), ten předpokládá především splnění těchto požadavků:

  • stavba je ukázkovým nízkoenergetickým objektem z přírodních a místních materiálů (s výjimkou rekonstrukcí kulturních památek), s provozem šetrným k životnímu prostředí,
  • objekty jsou jednotně označeny – název (např. Dům přírody Moravského krasu), vlajky, pylon, barevnost, písmo,
  • řešení interiéru a výtvarné ztvárnění trvalé expozice vychází z jednotných pravidel respektujících členění objektu a minimální prostorové požadavky,
  • v interiéru i exteriéru jsou využita díla regionálních výtvarníků, prvky místních tradičních výrobků a řemesel,
  • trvalá expozice, věnovaná historii, přírodě a krajině předmětného chráněného území, je interaktivní s využitím moderní audiovizuální technologie,
  • orientační systém má jednotnou grafickou podobu,
  • v objektu jsou dostatečné prostory pro krátkodobé výstavy a setkávání místních obyvatel, pro veřejnost je přístupné dostatečně kapacitní sociální zařízení.

Zahraniční zkušenosti, spolupráce a inspirace

Německo

  • Haus der Natur Feldberg (Naturpark Südschwarzwald)

Díky dlouholeté spolupráci s ředitelem návštěvnického střediska Stefanem Büchnerem bylo možno získat detailní informace o přípravě, realizaci a provozu center ochrany přírody v chráněných územích odpovídající CHKO ve spolkové zemi Baden--Württemberg.

  • návštěvnická střediska v národním parku Bavorský les

Pozitivní přístup k návštěvníkovi, moderní vnitřní a vnější expozice jsou ukázkou vysokého standardu v oblasti práce s veřejností. Příkladem dobré praxe je oslovení přeshraničních obyvatel a zahraničních návštěvníků v jejich rodném jazyce včetně češtiny.

  • Haus der Berge v národním parku Berchstegaden

Výstavba nového návštěvnického střediska s výstavní plochou 1 000 m2v hodnotě 19 mil. eur a s využitím moderních audiovizuálních technologií.

  • Výstavba a provoz návštěvnických středisek jsou spolufinancovány z fondů EU za účasti příslušného zemského a regio­nálních rozpočtů. Stavba NS Feldberg byla realizována již před 10 lety ze 70 % z prostředků EU. Činnost center je spolufinancována z Evropského fondu pro rozvoj venkova (ELER).
  • Odkazy:

www.naturpark-suedschwarzwald.de

www.naturschutz.landbw.de/servlet/is/69379/

http://www.nationalpark-bayerischer-wald.de/zu_gast/index.htm

http://www.nationalpark-berchtesgaden.bayern.de/hausderberge/start/index.htm

Rakousko

  • Návštěvnické centrum v národním parku Thayatal

Bylo realizováno v roce 2003 s přispěním prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF), svými rozměry je blízké konceptu Dům přírody.

  • Návštěvnické centrum v národním parku Hohe Tauern

Nejmodernější rakouské návštěvnické středisko s unikátní expozicí za využití audiovizuálních technologií bylo otevřeno v červenci 2007 v Mittersillu.

  • Návštěvnická centra jsou v Rakousku financována z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF), z příspěvku spolkových ministerstev a příslušných měst. Činnost je podporována z Programu rozvoje venkova 2007–2013.
  • Odkazy:

www.np-thayatal.at

www.nationalparkzentrum.at

Švédsko

  • NATURUM, síť 28 návštěvnických center Švédské agentury pro ochranu životního prostředí EPA
  • Odkazy:

http://naturvardsverket.com/Documents/publikationer/978-91-620-5939-2.pdf

http://www.vattenriket.kristianstad.se/naturum/index.php

www.puuinfo.ee/pdf/konv_PuitHomseElukeskVoti10/FredrikPettersson.pdf

Bulharsko

  • Návštěvnické středisko Pomorijské jezero(chráněná přírodní rezervace a lokalita Natura 2000)

Bylo otevřeno v roce 2010, spolufinancováno Evropským fondem pro regionální rozvoj, v rámci Operačního programu Životní prostředí 2007–2013, PO 3 Ochrana a obnova biodiverzity.

  • Odkazy:

www.greenbalkans.org/pomoriecenter

USA a Velká Británie

  • Návštěvník nepřichází s cílem v přírodě se učit, ale chce přírodu prožít a zažít – Freeman Tilden, zakladatel oboru interpretace místního dědictví.
  • Interpretační plánování, model 5M (Brochu 2003), průzkum návštěvnosti a stanovení cílových skupin, výběr vhodných médii pro interpretaci prezentovaly v ČR lektorky Amy Arends Vesela, Delia Clark z USA a Claudia Adkins z Centra interpretačních studií v Perth College.
  • Interpretační plán a případová studie návštěvnického střediska Národního parku Denali.
  • Příprava a financování nové expozice v návštěvnickém centru národního parku Yosemite.
  • Interpretační plán a návrh designu expozic pro Muzeum římské armády a pevnost Vindolanda.
  • Odkazy:

www.southdenali.alaska.gov

http://www.nps.gov/yose/planyourvisit/historic.htm

http://www.vindolanda.com