Zprávy, aktuality, oznámení

Ochrana přírody 5/2024 29. 10. 2024 Zprávy, aktuality, oznámení Tištěná verze článku v pdf

Úspěšná konference IENE 2024

Autor: Václav Hlaváč

Úspěšná konference IENE 2024

Ve dnech 9.–13. září proběhla v Praze mezinárodní konference IENE 2024, jejímž hlavním organizátorem byla AOPK ČR. Jako spoluorganizátora si Agentura zvolila Českou zemědělskou univerzitu v Praze, která má k dispozici nejen vhodné reprezentativní prostory, ale především kvalifikovaný tým se zkušenostmi s pořádáním podobných konferencí. Záštitu nad konferencí přijal ministr životního prostředí Petr Hladík, konferenci podpořilo také Ředitelství silnic a dálnic ČR, Integrovaný projekt LIFE Jedna příroda, Magistrát hlavního města Prahy a řada dalších subjektů. Konference se zúčastnilo celkem 360 účastníků z téměř čtyřiceti zemí celého světa. Konference proběhla jako hybridní s možností on-line účasti, kterou využilo cca 50 účastníků.

Představení IENE
IENE (Infrastructure Ecology Network Europe – https://www.iene.info/) byla založena v roce 1996 jako nezávislá síť expertů zaměřených na řešení dopadů dopravní a energetické infrastruktury na faunu a flóru a na omezování fragmentace stanovišť dopravou. Každé dva roky organizuje IENE prostřednictvím národních organizátorů mezinárodní konference, na kterých jsou prezentovány výsledky aktuálního výzkumu a identifikovány naléhavé budoucí výzvy a aktivity v dopravní ekologii.

Zaměření konference na budoucí výzvy akcentoval ve své přednášce i Rodney van der Ree z University of Melbourne.

Zaměření konference na budoucí výzvy akcentoval ve své přednášce i Rodney van der Ree z University of Melbourne. Foto Václav Hlaváč

Blíže o konferenci
I když obecné zaměření IENE konferencí na dopady dopravy na přírodu zůstává stejné, každý organizátor má možnost zvolit si název konference a tím předurčit i její specifické zaměření. Pro naši letošní konferenci jsme zvolili titul: Biodiversity in the Headlight of Future Transport. Cílem bylo zaměřit konferenci na řešení budoucích výzev, především na ochranu biodiverzity v kontextu očekávaných zásadních změn v dopravě a energetice, které budou vyvolané klimatickou změnou i limity planetární udržitelnosti. Toto zaměření ve své úvodní plenární přednášce zcela naplnila Gaya Herrington, mezinárodně uznávaná výzkumná pracovnice, která hovořila o limitech růstu a nezbytnosti transformace společnosti k dosažení globální udržitelnosti. Během své velmi poutavé prezentace autorka zpochybnila převládající dogma dopravního sektoru, že rostoucí mobilita a rozšiřující se infrastruktura jsou klíčem k prosperující budoucnosti. Zároveň vyzvala k přehodnocení dopravních strategií a koncepcí tak, aby odrážely limity vyplývající ze změny klimatu, rostoucích sociálních nerovností a ztráty biologické rozmanitosti. Pozornost však upoutaly i další plenární přednášky. Ladislav Miko se zaměřil na otazníky spojené s ochranou biodiverzity v evropském kontextu, Rodney van der Ree z University of Melbourne pak na nové technologie používané ve světě k omezení mortality fauny na silnicích. Další dvě plenární přednášky shrnuly vývoj řešení problematiky fragmentace prostředí na národní úrovni. Marguerite Trocmé popsala svoji celoživotní profesní dráhu spojenou s řešením „silniční ekologie“ ve Švýcarsku, autor tohoto článku se pak v poslední plenární přednášce zaměřil na shrnutí problematiky ochrany fauny při rozvoji dopravní infrastruktury a elektrických vedení v České republice.

Zatímco plenární přednášky proběhly v aule ČZU, ostatní program konference probíhal v prostorách Fakulty životního prostředí. V rámci osmnácti paralelních sekcí zde zaznělo 125 prezentací, další pak v rámci deseti diskusních sekcí a panelových diskusí. Dalších 45 autorů prezentovalo své výsledky formou posterů. Prostředí konference zpříjemnila výstava kreseb dětí prvního stupně základních škol, kterou zorganizoval doc. Petr Anděl. Pojetí složitého problému fragmentace prostředí dětskýma očima vzbuzovalo velký zájem účastníků po celou dobu konference. Součástí konference bylo také pět exkurzí, při kterých průvodci seznámili účastníky s opatřeními k ochraně fauny na dálnicích, železnicích i na elektrických vedeních. Originální byla exkurze na elektrokolech do oblasti bez dopravní infrastruktury (CHKO Brdy).

Letošní výherci
Tradicí na IENE konferencích je udělování ocenění IENE za osobní přínos a za nejlepší projekt. Osobní cenu letos získala Hildegard Meyer (WWF, Rakousko), oceněným projektem se stal GreenPlan – Connecting Nature with Land Planning (řešitel: Manuela Panzacchi – Norwegian Institute for Nature Research). Letos byla navíc udělena i mimořádná cena IENE za celoživotní přínos – oceněným byl zakladatel IENE Hans Bekker z Holandska. Kromě cen udělovaných IENE byly předány také dvě konferenční ceny – cenu za nejlepší poster získal Raymond Tilmans z Holandska, cenu za nejlepší fotografii získal Marek Gális ze Slovenska. V silné konkurenci mu vítězství přinesla fotografie hejna labutí vyhýbajících se elektrickému vedení s instalovanými zviditelňovači.

Výstupy a přínosy a zhodnocení konference
Oficiálním výstupem konference je Deklarace přijatá jejími účastníky. V osmi bodech jsou zde shrnuty hlavní závěry a požadavky ve vztahu k budoucímu rozvoji a provozu dopravní a energetické infrastruktury. Konference však měla možná ještě významnější neoficiální přínosy a výstupy. Těmi byla především možnost diskusí s kolegy z jiných částí světa, navázání nových kontaktů, výměna zkušeností nebo i dohody na přípravě nových společných projektů. V rámci příprav konference jsme se snažili vytvořit pro tato setkávání co nejlepší podmínky, a to jak přímo v místě konání konference, tak i vytvořením dostatečného prostoru mimo hlavní program konference. Účastníci velmi ocenili například společný večer ve studentském klubu v areálu ČZU nebo společnou slavnostní večeři v prostorách Strahovského kláštera.

V průběhu konference jsme měli také příležitost představit účastníkům úroveň řešení problematiky omezování vlivu dopravní a energetické infrastruktury na přírodu v podmínkách ČR. Z navazujících reakcí účastníků bylo zřejmé, že především díky aktivitám AOPK ČR je u nás problematice věnována odpovídající pozornost, obecně jsme na úrovni „evropských standardů“, a v některých oblastech můžeme být dokonce i inspirací pro ostatní země.

Konferenci je tedy možné považovat po všech stránkách za velmi úspěšnou. Poděkování proto patří všem, kdo se na její přípravě podíleli. Velký dík patří týmu ČZU pod vedením Petra Zasadila, za Agenturu pak především Martinu Strnadovi, Tomáši Růžičkovi a dalším kolegyním a kolegům. Všichni tím přispěli nejen k posílení zájmu o řešenou problematiku, ale i k dalšímu zviditelnění AOPK ČR na mezinárodní úrovni.    ■

- - - -

Úvodní foto:

Mimořádné ocenění za celoživotní přínos obdržel zakladatel IENE Hans Bekker. Díky jeho osobní iniciativě jsme jako ČR měli možnost být členy IENE hned od jejího vzniku. Foto Václav Hlaváč

- - - -