Zprávy, aktuality, oznámení

Ochrana přírody 6/2024 19. 12. 2024 Zprávy, aktuality, oznámení Tištěná verze článku v pdf

Na Bečvě jednala Rada AOPK ČR

autoři: František Pojer, Michal Krejčí

Na Bečvě jednala Rada AOPK ČR

Osmnácté jednání Rady AOPK ČR se uskutečnilo ve dnech 5.–6. listopadu 2024 v Teplicích nad Bečvou.

Hlavním tématem jednání byla problematika přírodě blízké správy vodních toků a inspirativní ukázky z řeky Bečvy a Jesenicka v souvislosti s nedávnými povodněmi v území.

První den členové Rady navštívili vybrané lokality na řece Bečvě, aby viděli upravené a kanalizované úseky a také úseky ponechané přírodním procesům a modelované činností řeky v rámci povodní a seznámili se s jejich aktuálním stavem.

Na úvod paní Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, připomněla „Memorandum o spolupráci na přípravě a realizaci komplexního řešení obnovy přirozeného charakteru řeky Bečvy a zajištění povodňové ochrany sídel v říční nivě Bečvy“, jehož text je k dispozici na webu AOPK ČR – a v minulém čísle našeho časopisu je podrobnější informace, kulér II-III.

Rada AOPK ČR navštívila vybrané lokality na řece Bečvě, včetně úseků navrhovaných k ochraně formou vyhlášení MZCHÚ (Osecká Bečva, Bečva pod Miloticemi).

U Černotína byla nedávno dokončena rozsáhlá revitalizace Bečvy, spočívající v přírodě blízkém rozvolnění řečiště. Nad touto revitalizací se nalézá úsek, kde je řeka již delší dobu ponechávána samovolnému vývoji. Mimo jiné tam Bečva atakuje břehy s lužním porostem a do řeky tu postupně v nemalém množství padají stromy. Tak se dělo i za povodňových průtoků v září letošního roku. Za této události byl do níže ležícího revitalizovaného úseku odnesen jediný vyvrácený strom – aby se tam při menších rychlostech proudění, daných rozvolněním koryta, zachytil. Kořenový bal působí poněkud jako kotva. Napadané stromy ani za velké povodně neprojevují velkou mobilitu a dle pozorování učiněných na místě jsou spíše zanášeny štěrkovými povodňovými splaveninami. Toto může být zajímavým příspěvkem k úvahám o tom, zda se to s obavami z povodňového transportu říčního dřeva, tedy zejména celých stromů, někdy nepřehání.

Večer proběhly prezentace k přírodě blízké správě vodních toků – o ekologické obnově Bečvy, změně přístupů k úpravě toků po povodni v Jesenické oblasti, bariérách v širším uplatňování přírodě blízké správy vodních toků (referující Jan Koutný, Michal Krejčí a Tomáš Just, všichni AOPK ČR). V následné diskusi byly reflektovány poznatky z průběhu povodní v minulých letech a aktuálně také v letošním roce, včetně překotného navracení toků do původních upravených koryt, ze kterých předmětné toky opakovaně (i třikrát po sobě) vybřežily a způsobily výrazné škody. Zazněla také věta o tom, že největší škody může někdy řece způsobit až takzvané odstraňování povodňových škod.

Druhý den se členové Rady seznámili s problematikou ochrany Hranického krasu, a to zejména ve spojitosti se záměrem budování VD Skalička, a navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Doporučení:

Rada AOPK ČR doporučuje AOPK ČR další aktivní postup při naplňování cílů Memoranda k obnově řeky Bečvy a také aktualizovat záměr ochrany vybraných úseků Bečvy formou vyhlášení MZCHÚ.

Rada AOPK ČR doporučuje uplatňovat princip diferencované obnovy koryt vodních toků, tj. rozlišení úseků k opravě toku, revitalizaci toku a renaturaci toku, po zářijové povodni v Jesenické oblasti včetně vypracování studie proveditelnosti, jež by v zájmové oblasti (povodí řek Bělá, Vidnávka, Opava po Nové Heřminovy a Opavice po Město Albrechtice) přinesla návrhy pro novou vodohospodářskou úpravu v podobě PBPPO v obcích a renaturací toků ve volné krajině.

Obecně je třeba zvýšit osvětovou i odbornou publikační činnost v oblasti přírodě blízké správy vodních toků formou příspěvků do profesních periodik vodního hospodářství a ochrany přírody (např. časopisy Vodní hospodářství, Ochrana přírody apod.).

Rada AOPK ČR v souvislosti se záměrem budování VD Skalička zdůrazňuje potřebu podrobného hydrogeologického posouzení možného ovlivnění toku podzemních vod s vazbou na vývěry termálních vod a potenciálního ohrožení pramenů v lázních Teplice nad Bečvou a hladiny podzemních vod ve Zbrašovských aragonitových jeskyních a Hranické propasti s vyhodnocením ohrožení jejich stavu.    ■

- - - -

Úvodní foto: