Ochrana přírody 6/2024 — 19. 12. 2024 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Obec Tetín, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Státní pozemkový úřad uspořádaly dne 6. 11. 2024 konferenci s názvem „Pozemkové úpravy a voda v krajině“. Navzdory očekávání, že se bude jednat o malou regionální konferenci, účast řečníků a hostů potvrdila ambice pořadatelů překročit lokální rámec i z pohledu věcného obsahu.
Nosným tématem konference byly pozemkové úpravy, které jsou klíčovým nástrojem krajinného plánování. Umožňují napravit negativní změny v krajině způsobené intenzivním lidským využíváním a zejména kolektivizací v novodobé historii. Důsledky si krajina nese do dnešní doby a znehodnocování pozemků pokračuje erozí zemědělské půdy, záplavami a ztrátou schopnosti čelit projevům probíhající klimatické změny.
Přednášející ukázali, že pozemkové úpravy jsou účinným nástrojem, jehož aplikace však často není „uživatelsky přívětivá“. Objevují se nesprávně pochopené nebo neúčelné výsledky. Typickým příkladem je asfaltování povrchu polních cest nahrazující původní staletími utužené kamenité cesty s nově vyhloubenými rigoly pro soustředěný odtok vody či malé vodní nádrže bez litorálních zón. Přednášky státního pozemkového úřadu motivovaly inspirativními příklady, ale z prezentací zastupitelů obcí vyplynuly i útrapy ze složitých postupů realizací komplexních pozemkových úprav, kdy je potřeba vyhradit si několik let pro jejich přípravu a realizaci na území obce. Dalším diskutovaným problémem byly krajinné prvky, jednoznačně důležité stabilizační složky z pohledu ekologických přínosů, zejména biodiverzity, mikroklimatických a protierozních. Ale prezentovaná zkušenost ukázala úskalí jejich registrace a absenci motivačních nástrojů pro vlastníky.
Přírodě blízký dolní tok řeky Jiu v Rumunsku. Foto Vojtěch Brlík
Téma vody se prolnulo všemi bloky konference. Adaptace krajiny na klimatickou změnu stojí na vodě. Což není myšleno jako metafora. Skutečně hlavními adaptačními opatřeními je zadržení vody na místě srážky a udržení její zásoby a dostupnosti pro vegetaci v suchých obdobích, která nastávají opakovaně a nepředvídatelně ve všech ročních obdobích, ochrana půdy před vodní erozí a ochrana sídel před povodněmi má řešení v drobných opatřeních v krajině, revitalizacích toků a diverzifikaci krajiny remízy, stromořadími, mokřady…, tedy do jisté míry v pozemkových úpravách a krajinném plánování.
Několik přednášek se zaměřilo také na kvalitu prostředí. Výzkum zatížení zajíců polních pesticidy upozornil na nesoulad mezi údajným poklesem spotřeby pesticidů a zjištěným množstvím sledovaných látek v tělech zajíců. Zajímavé je, že tam, kde je krajina pestřejší, je i množství těchto zdraví rizikových látek v moči zajíců nižší. Kvalitou vody se zabýváme v Českém krasu poměrně intenzivně. Krasová oblast je silně náchylná ke znečišťování povrchových i podzemních vod. Vápenec propouští vodu do podzemí, kde již nekontrolovaně s minimálními možnostmi samočištění proudí a kontaminuje krasovou vodu a zdroje pitné vody. Důsledky jsou někdy nečekané, kdy se i ve vzdálených pramenech objevují látky, které doputovaly ze zemědělských ploch nebo osídlení v povodí jiného potoka za kopcem, ale je třeba s nimi počítat, protože povrchový reliéf krajiny neurčuje podzemní „povodí“.
Závěrem lze konstatovat, že konference přilákala více než 80 účastníků z obcí, státních institucí, iniciativ a firem. Naplněný sál tetínského kulturního domu ukázal zájem o aplikaci pozemkových úprav a dalších adaptačních opatření v krajině. Diskuze a zpětná vazba k nastaveným principům potvrzují, že krajina potřebuje změny, které mohou účinně vycházet od vlastníků, hospodářů a obcí směrem ke státním institucím. ■
- - - -
Úvodní foto: Krajinný prvek v Koněprusech – mokřad v nivě drobného vodního toku a staré solitérní dřeviny. Foto Jana Slezáková
- - - -
Web konference, kde jsou umístěny některé přednášky a program.