Ochrana přírody 2/2018 — 21. 4. 2018 — Zprávy, aktuality, oznámení — Tištěná verze článku v pdf
Metodika AOPK ČR, Oceňování dřevin rostoucích mimo les je určena ke stanovení celospolečenské hodnoty dřevin (se zvýšeným důrazem na jejich biologickou hodnotu) a vyjádření případné ekologické újmy (nemajetkové škody) vzniklé jejich pokácením nebo poškozením. Je postavena na objektivních kritériích, která byla volena s ohledem na širokou použitelnost, nicméně určitá odbornost je pro správné používání metodiky nutná. Vlastní ocenění je pak vždy výsledkem společenské dohody, která bude vyjadřovat míru vztahu společnosti k hodnoceným fenoménům, jejich důležitosti pro společnost.
V této metodice se opírá především o stanovení pětileté doby pro kompenzaci újmy. Pětiletá doba byla zvolena zejména z důvodu stanovení této doby jako maximální pro následnou péči o náhradní výsadby dřevin dle zákona o ochraně přírody a krajiny.
Metodika obsahuje i postup pro adekvátní stanovení kompenzace. Kompenzační opatření představují nástroj pro jednoduchý a metodicky konzistentní výpočet rozsahu prací, které jsou předpisované jako náhrada ekologické újmy vzniklé buď v souvislosti s povolováním kácení dřevin (§ 9 zák. č. 114/1992 Sb., v platném znění), nebo v souvislosti s kompenzací důsledků nepovolených zásahů – poškození dřevin nebo neoprávněné kácení dřevin (§ 86 zák. č. 114/1992 Sb., v platném znění). V podobě adekvátních činností, které povedou k minimalizaci či náhradě ekologické újmy je lze stanovit pomocí dvou modulů – výsadba a pěstební opatření prodlužující perspektivu stávajících jedinců. V rámci výsadby se počítá s náhradou odstraňovaného stromu či keře formou více jedinců, jejichž funkční význam v horizontu stanovených pěti let povede k náhradě efektu dřevin odstraňovaných.
Metodika od svého posledního vydání
v r. 2013 prošla dalším vývojem. Její aktuální verze (2017) byla zpracovaná zejména proto, že došlo ke změně dikce prováděcí vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, která nově v § 3 odst. b) hovoří o zapojených porostech dřevin. Nově tak máme možnost vyjádřit celospolečenskou hodnotu keřových, stromových a smíšených skupin včetně stanovení odpovídajících opatření v případě jejich poškození či odstranění. I v rámci oceňování těchto plošných vegetačních prvků se klade značný důraz na zohlednění jejich biologické hodnoty, zejména pak rozsahu a kvality poskytovaného biotopu pro ohrožené, ale i zcela běžné druhy živočichů.
Na uživatelské úrovni došlo k několika doplněním a změnám, které mají za účel zjednodušit a zpřístupnit metodiku k využívání všemi úrovněmi pracovníků orgánů ochrany přírody, které ji aktuálně mají předepsanou k využívání při stanovování rozsahu kompenzačních opatření při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les (viz Věstník Ministerstva životního prostředí ROČNÍK XXVII – prosinec 2017 – ČÁSTKA 11).