Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 5/2012 27. 2. 2013 Fotografie z obálky Tištěná verze článku v pdf

Pozvánka na výlet: Okolo Novozámeckého rybníka

Autor: Ladislav Pořízek

Pozvánka na výlet: Okolo Novozámeckého rybníka

Již ve 14. století byl na soutoku Robečského a Bobřího potoka vybudován rybník, který v době plného napuštění konkuroval svou velikostí známějšímu Velkému rybníku (dnešní Máchovo jezero). Se stoupajícím zájmem o využití zemědělské půdy (zde zejména pro dobytkářství) byla hladina postupně snižována a plocha rybníka se ustálila na současných 80 ha během zimního období. Tradiční je na rybníku snížení hladiny na letní období o 30 cm, což se projevuje zmenšením zátopy na plochu cca 60 ha. To pak během léta umožnilo sklízet jinak velmi podmáčené louky v okolí.

Novozámecký rybník je chráněným územím od roku 1933, v roce 2009 byla plocha národní přírodní rezervace přehlášena na rozlohu 348 ha. Území je i součástí evropsky významné lokality Jestřebsko–Dokesko, jádrovým územím ptačí oblasti Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady, mezinárodně významným mokřadem ve smyslu Ramsarské úmluvy a krajinnou památkovou zónou Zahrádecko. Vlastní výpust vytesaná v pískovcové skále a manipulační zařízení jsou kulturní technickou památkou. Rybník je ve vlastnictví státu a spravuje ho AOPK ČR.

Exkurze na stavidlech

Foto Ladislav Pořízek

Národní přírodní rezervace neumožnuje turistům vstup mimo značené cesty, v tomto případě zejména z důvodu zachování klidu pro hnízdění ptáků, ale bez nadsázky i kvůli ohrožení života v nepřehledném a podmáčeném terénu. Nabízí se zde zajímavá možnost – využít okružní trasu kolem rybníka, nejlépe z výchozího místa v Provodíně (železniční stanice Jestřebí). Modrá a později žlutá turistická stezka vede podél severního okraje rybníka, krajinou luk, na nichž lze často spatřit vlajkový druh ptačí oblasti – jeřába popelavého. U osady Karasy návštěvníci dostanou prostřednictvím infopanelů informace o místní přírodě a historii, zajímavý je i osud nedaleké malé vinice. Výhled na vlastní rybník a jeho rozsáhlé rákosiny brzy umožní i ornitologická pozorovatelna, budovaná státní ochranou přírody na břehu rybníka.

Nejpočetnější populace jeřábů popelavých v ČR hnízdí v ptačí oblasti Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady.

Foto Jan Procházka

Trasa dále vede klenutým mostem pod frekventovanou silnicí do České Lípy a v historické zástavbě obce Zahrádky s tradičními chalupami „přirostlými“ k pískovcovým skalám uhýbá z turistické značky a směřuje na vlastní výpust rybníka za Starou poštou (dnes restaurace). Ručně tesaná výpust je opravdu impozantním dílem, kdy vlastní sypaná hráz přepažující údolí není ničím narušena (byla tak bezpečnější) a výpust byla vytesána do odolné skály a doplněna dřevěnými stavidly, v minulosti několikrát obnovenými. Od výpusti si lze trasu zkrátit neznačenou cestou od bytovek na červenou turistickou trasu ze Zahrádek ke kostelu sv. Barbory, odtud dále po červené trase přes Borek až do Jestřebí. Odměnou za výstup na zříceninu hradu na skalním suku tyčícím se přímo v obci je překrásný výhled. Upravená vyhlídková plošina nabízí výhledy na celý Novozámecký rybník, blízkou národní přírodní památku Jestřebské slatiny, Provodínské kameny i na vzdálenější vrcholy obou Bezdězů. Z Jestřebí pak zbývá dojít k výchozímu bodu po upraveném chodníku, kopírujícím hranici rezervace.

Ladislav Pořízek