Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zvláštní číslo

Ochrana přírody 2010 2. 8. 2010 Zvláštní číslo

Výsledky monitorování a jejich využití v praxi - Národní park Podyjí

Autor: Jan Kos

Národní park Podyjí je jediným národním parkem na území České republiky, který prokazatelně nemá problémy s vysokým počtem návštěvníků. Tím však není řečeno, že se správa parku o návštěvníky nestará, nebo že ji počty návštěvníků a trendy ve vývoji návštěvnosti nezajímají. V roce 2006 proto uskutečnila ve spolupráci s Ústavem pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy celoroční monitorování návštěvnosti na nejfrekventovanějších křižovatkách parku, které prováděli v terénu studenti Gymnázia a Střední pedagogické školy ve Znojmě. Jeho podrobnost je možná ojedinělá ve srovnání se všemi obdobnými pokusy, které dosud proběhly ve zvláště chráněných územích České republiky.

Účelem celoročního monitorování bylo získat informace o:

  • přibližném počtu osob, které v průběhu roku Podyjí navštíví,
  • způsobu dopravy osob po území parku,
  • místech a směrech s největší frekvencí návštěvníků,
  • rozložení návštěvnosti v průběhu týdne a roku,
  • názorech návštěvníků parku a obyvatel obcí ochranného pásma na vlastní chráněné území, jakož i na úroveň péče o něj (pomocí dotazníkových akcí).

Pro účely monitorování bylo vybráno celkem 14 nejrušnějších křižovatek na turistických stezkách, po kterých se na základě zkušeností zaměstnanců správy pohybuje okolo 95 % návštěvníků parku. Z průzkumu byly vyloučeny části parku se specifickými zákonitostmi návštěvnosti (např. zámek Vranov nad Dyjí, Gránické údolí u Znojma a bezprostřední okolí všech vesnic na okraji národního parku).

Mapa sčítacích bodů v rámci monitorování návštěvnosti 2006

Sledování návštěvnosti probíhalo v zimní polovině roku (leden–březen, říjen–prosinec) vždy jeden den v měsíci a pouze čtyři hodiny. Naproti tomu v období duben–září bylo každé stanoviště obsazeno vždy jeden všední a jeden víkendový den osm hodin. Podyjí má pouze letní turistickou sezonu: zatímco se v zimních měsících návštěvnost jednotlivých stanovišť pohybovala v řádu několika návštěvníků denně, v některých letních termínech dosahovala na nejatraktivnějších místech i více jak 500 lidí denně.

Celoroční sledování návštěvnosti přineslo celou řadu velmi zajímavých závěrů:

  • 52 % návštěvníků se na území parku pohybuje na kole, 45 % pěšky a 3 % jiným způsobem (zpravidla autem).
  • Nejfrekventovanější turistickou stezkou je komunikace mezi Čížovem a Hardeggem, nejatraktivnější vyhlídka je na město Hardegg, obdobně atraktivním místem z hlediska návštěvnosti je oblast Devíti mlýnů ve východní části parku.
  • Podyjí je pro své návštěvníky nejatraktivnější v letních a podzimních měsících.
  • Návštěvnost významně ovlivňuje počasí.
  • Národní park je veskrze příznivě akceptován ze strany návštěvníků, zatímco jeho obyvatelé toto nadšení zdaleka nesdílejí.
  • Kvalifikovaný odhad celkové roční návštěvnosti je velmi problematický (a to i přesto, že se jedná o relativně malé území s jasně vymezenými přístupovými cestami a že sčítání návštěvníků probíhalo 18x v průběhu roku na 14 stanovištích najednou).
Další závěry jsou dostupné http://www.nppodyji.cz/monitoring-navstevnosti-2006).

LITERATURA NAJMANOVÁ K., ČIHAŘ M. (2007): Celoroční monitoring návštěvnosti Národního parku Podyjí. Závěrečná zpráva. 13 pp.