Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 6/2012 17. 3. 2013 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Komiks – nová forma

vzdělávacích materiálů environmentální výchovy

Autor: Jan Šmucar

Komiks – nová forma

Pohled veřejnosti na komiksové příběhy se v průběhu let značně měnil a obrázkové příběhy s textem v „bublinách“ nyní zažívají novou vlnu zájmu. Hlavním smyslem komiksu byla a stále je zábava, i z toho důvodu býval dříve často odsuzován jako nehodnotný z hlediska vzdělávací funkce. V dnešní době je nabídka příběhů mnohem pestřejší a komiksy přesahují svoje původní poslání bavit čtenáře. V době narůstající záplavy informací a zrychlujícího se způsobu života se stávají ideálním prostředkem vzdělávání i v oblasti environmentální výchovy. Navíc se nevzdávají své vtipné a zábavné formy.

Environmentální výchova a práce s veřejností mohou mít různé podoby. Existují standardní formy, jako jsou například plakáty, informační brožurky, skládačky, puzzle, vystřihovánky, záložky či samolepky, které se většinou liší jen různým poměrem textu a doprovodných fotografií, obrázků nebo ilustrací. Zároveň mají společnou nízkou úroveň interaktivity s cílovou skupinou a většinou omezenou dobu použitelnosti. A právě to vedlo Správu CHKO Labské pískovce k nápadu vytvořit sérii komiksových sešitů Příběhy z Labských pískovců. Od roku 2010 byly vydány čtyři sešity a další je na cestě.

Proč jsme zvolili právě formu komiksů? Kombinace krátkého textu a ilustrovaného obsahu dává tvůrcům možnost ve zkratce předat dětem i dospělým informace z ochrany přírody zábavnou formou. Poznatky obsažené v komiksu si každý čtenář zapamatuje mnohem snadněji než kombinaci rozvláčného textu a fotografií. Množství pozitivních reakcí nám dalo za pravdu, že jsme se rozhodli správně. Vznikl tak komunikační prostředek, který alespoň podle nám dostupných informací nemá v České republice v oblasti environmentálního vzdělávání obdoby.

Co je tedy na našich příbězích tak výjimečného? Krátký osmistránkový příběh vtáhne čtenáře do života živočišných druhů žijících na území Labských pískovců a formou srozumitelnou dětem i dospělým čtenářům předá informace o způsobu získávání potravy, rozmnožování, hledání úkrytu i další specifické podrobnosti ze života každého druhu, který je protagonistou příběhu. Samotný příběh, kromě přední a zadní obálky, není kolorovaný a nabízí tak menším dětem možnost vybarvování. Starší děti a dospělí si mohou v komiksu najít komplikovanější souvislosti a jemný humor. Komiks umožňuje seznámit se s postavami příběhu na přední předsádce a na zadní předsádce nabízí oblíbený kvíz, který obsahuje otázky včetně nápovědy.

A jak komiks vzniká? Na počátku je nápad a výběr hlavního hrdiny příběhu – významného druhu Labských pískovců, jehož život bude v obrázcích převyprávěn. Pak přichází příprava scénáře, stránku po stránce se vymýšlí, jak na osm stránek dostat mnohdy velmi složitý život vybraného druhu. Přesný popis jednotlivých scén je předán kreslíři, který připraví podrobné náčrty jednotlivých listů. Skicy jsou dále překreslovány a doplňovány o množství detailů – to vše už se děje v elektronické podobě. Následuje textování obrázků, tedy vymýšlení textů v bublinách, které pak promlouvají ke čtenářům. Poslední fází je kolorování obálky a sestavování předsádek. Tím se celý proces uzavírá, komiks putuje do tiskárny a je distribuován ke čtenářům.

Obliba komiksu u dětí i dospělých je důkazem, že tato forma komunikace s cílovými skupinami nabídla něco víc, než jen obvyklé popisy a doprovodné obrázky nebo fotografie. Kvíz přidává do komiksu prvek interakce a celý sešit je možné používat jako praktickou pomůcku pro environmentální výchovu. Dospělí si díky humoru zapamatují i fakta, která by jinak přešli bez povšimnutí. Vznikl tak materiál vhodný pro několik věkových skupin, jehož použitelnost není omezena ani časem, ani lokalitou a dá se využít všude, kde se zmíněné druhy vyskytují.

Předsádka komiksuNoční životo netopýrech velkých, kde se čtenář seznámí s hlavními postavami příběhu.

Co je tedy výsledkem našeho několikaletého úsilí? Při tvorbě komiksů jsme spolupracovali s národním parkem České Švýcarsko, Správou chráněné krajinné oblasti České středohoří, Českou společností na ochranu netopýrů, Českým rybářským svazem a s německým Nationalparkzentrum Sächsische Schweiz (pro německou verzi Čapího putování). Radili jsme se s odborníky a upravovali obsah příběhů tak, aby co nejpřesněji odpovídal životu vybraného druhu. Hlavním partnerem se během několika let práce na komiksech stalo sdružení ČSOP Děčínsko. Své věrné čtenáře si našly příběhy Čapí putovánía jeho německá verze Die Storchen Wanderungo čápech černých, Noční životo netopýrech velkých, Lososi na tahuo lososech obecných a Bobří rok, vydaný v rozšířené verzi 12 stran u příležitosti výročí 40 let od vzniku CHKO Labské pískovce a 20 let od návratu bobrů evropských do Labských pískovců. V současné době pracujeme na novém příběhu o sokolu stěhovavém a nebude to zcela jistě ten poslední.

Autor je členem tvůrčího týmu Příběhů z Labských pískovců