Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 6/2012 17. 3. 2013 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Jak se budí alej

autorka: Kateřina Židů

Jak se budí alej

Příběh obnovy Novodvorské aleje v Moravském krasu je jedinečným příkladem pozitivního vztahu lidí k místu, kde žijí. Díky úsilí nadšených dobrovolníků a spojením sil několika organizací se podařilo ji vrátit do krajiny v celé její kráse.

Historie Novodvorské aleje

Novodvorskou alej v Moravském krasu nechal vysázet v první čtvrtině 19. století starohrabě Hugo Salm v okolí osady Nové Dvory u Vavřince. Bývala součástí stromořadí vedoucího podél cest z Blanska přes Obůrku k dnes již zaniklému hradu Blansek. Alej tvořenou 57 lipami malolistými a velkolistými vyhlásila Správa CHKO Moravský kras dne 28. 9. 1994 jako památnou. Největší lípy mají obvod kmene přes 400 cm. Čas neúprosně běžel a stromořadí starých lip postupně zarůstalo náletovými dřevinami a výmladky, mnoho stromů utrpělo devastující trhliny po zásahu bleskem nebo vylomením uhnilých větví. V letech 2007–2012 Správa CHKO Moravský kras vynaložila na odborný posudek a první etapu ošetření částku 398 409 Kč. Na úsilí Správy CHKO navázal projekt zpracovaný týmem studentů, ve kterém společně s autorkou pracoval její bratr Jan a Veronika Matějková z Gymnázia Šlapanice. Projekt obnovy aleje uspěl v náročné konkurenci 270 projektů a stal se pilotním v programu Think Big Nadace O2 v oblasti ochrany životního prostředí.

Probouzení aleje

Aby bylo možné stromy ošetřit, bylo nutné si k nim nejdříve prosekat cestu přes hradby houštin. Tohoto úkolu se ujal revírník LČR Milan Novák. Společně s žáky ZŠ Sloup postupně vyřezával jednotlivé stromy ze zajetí výmladků a náletových dřevin. Ruku k dílu přiložila i skupina skautů, kteří se sešli v nedalekém Těchově na národním srazu. Za pomoci hasičů z Vavřince odstranili hromady vyřezaného dřeva. Na závěr tohoto úsilí byla poprvé alej vidět v celé své nové kráse.

Pod odborným dohledem lesníka Správy CHKO Moravský kras Ing. Dominika France proběhla pečlivá zdravotní prohlídka jednotlivých stromů a byl navržen rozsah a způsob ošetření. Po zdravotním ořezu poškozených stromů zahájil svou práci mistr šindelářský Karel Švéda. Střechy kostelů vyměnil za koruny stromů. Se svými pomocníky zakryl šindelovými stříškami trhliny v kmenech stromů. Práce na obnově aleje probíhaly nejen v korunách stromů, ale i na zemi. Do mezer v aleji po spadlých stromech vysadily rodiny z Vavřince, Veselice a Suchdolu své rodové stromy. Klony památných lip starých až 600 let byly vypěstovány v dendrologické zahradě Výzkumného ústavu Silva Taroucy, v.v.i., Průhonice. Pro větší pohodlí návštěvníků vyrobil Václav Ševčík z Mysliveckého sdružení Macocha pěknou dřevěnou lavici. Tu pak společně s pracovníky Obecního úřadu ve Vavřinci osadil na místo s nejlepším výhledem na krajinu kolem Pustého žlebu. Žáci ze ZŠ Sloup se svými učiteli Mgr. Sedlákem a Mgr. Sehnalem se postarali o výrobu a instalaci ptačích budek. Jejich budoucí obyvatelé zajistí aleji přirozenou biologickou ochranu.

Předávání štafety

Poslední červnovou sobotu roku 2012 byla Novodvorská alej slavnostně otevřena pro prázdninový provoz. Za účasti náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislava Juránka a ředitelky Nadace 02 Ivany Šatrové předal tým studentů veřejnosti do užívání obnovený přírodní skvost, doplněný informační tabulí přibližující historii aleje a průběh její obnovy. Pomyslnou bránu do aleje otevřel starosta Vavřince Miloslav Novotný. Společné úsilí mnoha lidí bylo odměněno již v roce 2011 vítězstvím v anketě Alej roku 2011. Alej zvítězila v konkurenci 64 alejí z celé ČR.

Žáci ze ZŠ Sloup společně s obcí Vavřinec přihlásili Novodvorskou alej do ankety Strom roku 2012 pořádanou Nadací partnerství. V hodinách výtvarné výchovy namalovali všech 57 stromů a slepili z nich 12 metrů dlouhou přihlášku do soutěže. Originální přihláška a příběh z aleje zaujal odbornou porotu natolik, že ji vybrala do dvanáctičlenného finále. Pro Novodvorskou alej získaly děti ze ZŠ Sloup 9 879 hlasů. Byla to téměř jedna třetina všech odevzdaných hlasů. To se v jedenáctileté historii této ankety ještě nikdy nestalo. Žáci tak mohli společně se starostou Vavřince převzít z rukou 1. náměstka ministra životního prostředí Ing. Martina Frélicha titul Strom roku 2012 a postoupit do evropského kola stejnojmenné soutěže.

Projekt obnovy Novodvorské aleje dokázal spojit mnoho lidí různého věku a povolání do neformálního společenství usilujícího o obnovu přírodního bohatství v území, kde žijí. Správa CHKO Moravský kras, Nadace O2, vedení obce Vavřinec a LČR, Lesní správa Černá hora jako majitel aleje podpořily nadšení dobrovolníků. Spojením finančních prostředků a možností několika organizací mohl být při obnově aleje realizován větší rozsah prací, než by bylo v silách kterékoliv z nich. V návaznosti na vítězství v prestižních národních anketách je dnes alej častým cílem turistů. Dostala se také do hledáčku filmařů, kteří zde natočili část exteriérových scén pohádky Šťastný smolař. Spokojené jsou i děti ze ZŠ Sloup. Díky účasti v projektu se podařilo získat peníze na zelenou učebnu – ta se již začíná budovat na pozemku základní školy. Nadšení tří studentů, iniciátorů obnovy aleje, se postupně přeneslo na více jak 300 žáků ZŠ ve Sloupu. Ti si vedle zelené učebny vybudují i malé arboretum doplněné bylinkovou zahrádkou. Dospělí zase přemýšlejí o obnově starých ovocných alejí spojujících jednotlivé části Vavřince.

Autorka je studentkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Vzdělávání veřejnosti v ochraně přírody

V rámci návrhů projektů, předložených do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, byl v roce 2012 vybrán projekt s názvem Rozvoj environmentální gramotnosti odborné i laické veřejnosti(reg. číslo: CZ.1.07/3.1.00/37.0033), který se bude realizovat od 1. 9. 2012 do 30. 10. 2013.

V roce 2013 se tak ve všech krajích na Moravě a ve Slezsku uskuteční série seminářů zaměřených na hlavní problémy v oblasti ochrany přírody a krajiny, resp. s přesahem do širší oblasti ochrany životního prostředí, zejména zemědělství. Témata seminářů (Dřeviny rostoucí mimo les, Biodiverzita venkovské krajiny, Voda v krajině, Problematika kompostování, Zdroje informací o přírodě a krajině a Environmentální nestátní neziskové organizace – partner nebo soupeř veřejné správy?) byla vybrána na základě konzultací se zástupci orgánů ochrany přírody (AOPK ČR, MŽP, ČIŽP) a na základě zkušeností členů projektového týmu.

Veškeré další informace o obsahu projektu, termínů a místech pořádání seminářů, jejich konkrétním zaměření a později i o výstupech projektu najdete na webu: http://regol.conbios.eu. Všechny zájemce o uvedené semináře, ať už odborníky v ochraně přírody, kteří chtějí při společném řešení problémů lépe poznat přístupy laické veřejnosti, nebo ty, kteří by chtěli doplnit tým lektorů uvedených seminářů, prosíme o nezávazný kontakt na e-mailovou adresu vlastimil.kostkan@conbios.cz. Vzhledem k podmínkám operačního programu preferujeme zástupce z Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Radim Misiaček a Vlastimil Kostkan