Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Z historie ochrany přírody

Ochrana přírody 4/2013 24. 10. 2013 Z historie ochrany přírody Tištěná verze článku v pdf

Naše nejstarší zpřístupněná jeskyně slaví 150 let od svého objevu

Autor: Karel Drbal

Kolik let je ve skutečnosti Chýnovské jeskyni nedaleko Tábora asi nikdo nikdy nezjistí, stejně jako nezjistí, jak staré jsou horniny, ve kterých tento unikátní přírodní úkaz vznikl. O těchto datech můžeme spekulovat, jeden letopočet však známe přesně. Datum, kdy člověk tento útvar objevil a poprvé do něj vstoupil: stalo se tak 14. července 1863.

Pověst říká, že při lámání vápence v bývalém Jůzově lomu zapadlo skalníkovi Vojtěchu Rytířovi do pukliny ve skále kladivo. Když se pro svůj cenný nástroj protáhl dovnitř, zjistil, že puklina se rozšiřuje do chodby směřující někam do hlubin. Sám se však dál neodvážil. První, kdo jeskyni prozkoumal a vlastně i objevil, byl dozorce nad vápnem a váhou v nedalekém Schwarzenberském lomu Jan Strnad. Tento vysloužilý kyrysník sestoupil se dvěma skalníky Švehlou a Janů do hlubin Pacovy hory a za svitu draček objevil první desítky metrů jeskyně. Zpráva o objevené jeskyni se rychle roznesla po kraji a zanedlouho přicestoval českobudějovický učitel Riedl. Rychle rozpoznal význam objevu a podal zprávu Muzeu království českého v Praze. Již v srpnu 1863 se na místo dostavili kustodi tohoto ústavu prof. Jan Krejčí a dr. Antonín Frič. Odborně ohledali jeskyni a v září téhož roku podali první zprávu o objevu největší jeskyně Království Českého v Purkyňově časopisu Živa.

Roku 1868 byla jeskyně oficiálně zpřístupněna veřejnosti a stala se tak nejstarší zpřístupněnou jeskyní na našem území. Historický charakter zpřístupnění je zachován dodnes. Během 150 let zde proběhla řada průzkumů, výzkumů a měření, byly objeveny a zpřístupněny nové části.

Pracovníci Správy jeskyní České republiky přibližují veřejnosti historii jeskyně řadou mimořádných akcí. Přímo v jeskyni byly instalovány dvě výstavy. Jedna je věnována přímo 150. výročí objevení jeskyně, druhá představuje netopýry České republiky. Třetí výstava je umístěna v Informačním centru města Chýnova. Samotní návštěvníci měli možnost „nahlédnout“ do historie při mimořádných nočních prohlídkách nebo se v doprovodu jeskyňářů podívat do nezpřístupněných částí. Součástí oslav byl i odborný seminář a řada kulturních vystoupení.

Oslavencům bývá dobrým zvykem něco popřát. Tak tedy popřejme Chýnovské jeskyni šetrné zacházení, ohleduplnost a hodně spokojených návštěvníků. Třeba pak i ona vydá tajemství, která si dosud úzkostlivě střeží.

Karel Drbal

Správa jeskyní ČR