Ochrana přírody 3/2012 — 17. 10. 2012 — Recenze — Tištěná verze článku v pdf
Koncem dubna 2012 převzali zástupci geoparku Železné hory od zástupců ministerstva životního prostředí titul národní geopark. Síť národních geoparků ČR tak v současnosti zahrnuje čtyři území: evropský a národní geopark Český ráj, národní geopark Egeria na Karlovarsku a nově národní geoparky Geoloci v Plzeňském kraji a Železné hory.
Ústřední motto národního geoparku Železné hory „Historií Země za dva dny“ vyjadřuje výjimečnou pestrost v utváření jejich geologického podloží. Geopark vymezuje území, které je tvořeno řadou velkých geologických celků. S trochou nadsázky jej lze označit za území, které spojuje geologii celé České republiky. Na ploše o rozloze 777 km2se nachází pestrá škála hornin starých téměř 700 milionů let, více než 100 druhů hornin z řadou ojedinělých a vzácných minerálů a sedimentů se širokým spektrem zkamenělin. Na území geoparku je rovněž celá řada lomů zaniklých, ale také 18 lomů činných. Vysoká geodiverzita spolu s členitým reliéfem předurčily i vývoj živé přírody Železných hor směrem k vysoké různorodosti. Několik maloplošných zvláště chráněných území v rámci CHKO má geologický fenomén za předmět ochrany.
Odloučení bloku pískovce v PP Na skalách odhalilo, jak kořeny stromů „sledují“ strukturu hornin.
Foto Vlastimil Peřina
Území CHKO Železné hory je celé součástí geoparku, zaujímá přibližně jeho třetinu. Na rozdíl od CHKO se v případě geoparku nejedná o území s ochranným statutem. Značka národní geopark slouží především jako platforma pro spolupráci různých subjektů při rozvoji a propagaci území.
Jedním z významných partnerů geoparku je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Železné hory a KS Pardubice. Je například investorem projektu z OPŽP „Železné hory, geologicky významná oblast“, jehož realizace se předpokládá v nejbližším období. Projekt řeší vybudování návštěvnické infrastruktury pro nejvýznamnější geologické fenomény geoparku. Vedle obvyklých informačních tabulí je například plánována realizace plošných výbrusů přímo na skalních výchozech v terénu pro názornou ilustraci vnitřní stavby hornin.
Geologická pestrost
se „zrcadlí“ i v logu geoparku, které je založeno na geologických charakteristikách jednotlivých částí oblasti. Pět šestiúhelníků představuje nejvýznamnější geologické celky, jejich barva vychází z geologické barevné škály jednotlivých hornin. Hlavními tématy jsou starohory, prvohory, plutonity (hlubinné vyvřeliny), druhohory a hydrogeologie.
Vlastimil Peřina, Daniel Smutek, Jan Doucek