Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Medailonky

Ochrana přírody 3/2020 26. 6. 2020 Kulér-Medailonky Tištěná verze článku v pdf

Vzpomínka na Karla Kavalce

Autor: Miroslav Havira

Vzpomínka na Karla Kavalce

Ve čtvrtek 12. března 2020 nás ve věku 72 let po těžké nemoci opustil náš kamarád a kolega Karel Kavalec. Smyslem pro pomoc, laskavým slovem a svým osobitým humorem byl Karel výjimečnou osobností, výborným parťákem a skvělým člověkem. Vždy s úsměvem na tváři. A jak si dobře pamatuji, životní nadhled mu nechyběl ani v době nemoci. Zpráva o Karlově úmrtí nás všechny silně zasáhla.  

Spolu se svou manželkou Věrou stál v počátcích ochrany přírody v Jeseníkách. Na Správě CHKO pracoval jako lesník od roku 1974 po více než 35 let. Zasloužil se o vyhlášení řady rezervací, mimo jiné také o záchranu jedněch z nejcennějších lesů Jeseníků, z nichž dodnes čerpáme mnohé poznatky. Bez zásluhy Karla by to možné nebylo. 

A jak na něj vzpomínají jiní? „S Karlem Kavalcem jsme měli možnost se setkávat na profesních akcích chráněných krajinných oblastí. Pojil nás společný zájem především na zachování přírodních hodnot v lesních rezervacích. V poněkud izolované a specifické komunitě ochranářů byl vždy ochotný sdílet problémy jiných, poradit a povzbudit nás mladší. Budeme na něho vzpomínat také jako na klidného člověka se schopností přenášet dobrou náladu na všechny kolem sebe, kolegy z Beskyd nevyjímaje,“ praví beskydští ochranáři Pavel Popelář a Tomáš Myslikovjan.  

Bývalý lesní správce lesní správy Město Albrechtice Vítězslav Závodný zase vzpomíná: „Karel byl vždy klidný, rozvážný a férový za všech okolností. Po pracovní stránce nedával nikdy najevo, že má v rukou moc a tu uplatňuje až na samou hranu, proto byl oblíbený a tím také zpravidla dosáhl více, než kdyby vystupoval z pozice síly.“ 

Dlouholetá kolegyně Radka Nožířová nostalgicky dodává: „Karel byl velmi laskavý a přátelský člověk. Při mém nástupu na Správu CHKO Jeseníky mi hodně pomohl. Nikdy neměl nouzi o dobrou radu ani milé slovo. 

Karle, za všechno Ti děkuju.“  

Čest Karlově památce!