Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zvláštní číslo

Ochrana přírody 2010 2. 8. 2010 Zvláštní číslo

Úvodem k zvláštnímu číslu II

Autor: Rostislav Vondruška

Úvodem k zvláštnímu číslu II

Vážení čtenáři,

s potěšením jsem přijal nabídku přispět do zvláštního čísla časopisu Ochrana přírodyk problematice cestovního ruchu a ochrany přírody. Udržitelný rozvoj cestovního ruchu a ochrana životního prostředí patří mezi stěžejní principy práce organizací cestovního ruchu v rámci Evropské unie i Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tuto myšlenku jsem rozvíjel i jako ministr, pod jehož působnost tato činnost spadá. Mohu potvrdit, že v současné době vhodně zvolená taktika v přístupu k udržitelnému rozvoji cestovního ruchu a ochraně přírody je chápána jako podmínka konkurenceschopnosti jednotlivých zemí, případně destinací cestovního ruchu. To platí, zejména pokud jde o soulad ekonomických, ekologických a sociálních aspektů cestovního ruchu, i pro vlastní řízení cestovního ruchu na národní, regionální i lokální úrovni.

Konkurenceschopnost a udržitelnost cestovního ruchu

Rozvoj cestovního ruchu v regionech může vést k rychlejšímu hospodářskému oživení za předpokladu, že Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), kraje a destinační managementy na regionální úrovni budou vytvářet vhodné podmínky pro jeho udržitelný rozvoj a konkurenceschopnost. Jde zejména o podporu výstavby infrastruktury prostřednictvím regi­onálních operačních programů v kompetenci krajů, realizaci projektů v rámci Integrovaného operačního programu v gesci MMR se zaměřením na vytváření Národního systému kvality v oblasti cestovního ruchu v součinnosti s odbornými profesními asociacemi a sdruženími, podnikatelskou sférou a autonomními organizacemi cestovního ruchu.

Národní program podpory cestovního ruchu 2010–2013

Hlavním cílem je podpora domácího cestovního ruchu a k němu je orientován i Národní program podpory cestovního ruchu – Podprogram Cestovní ruch pro všechny s předpokládanou finanční podporou ze státního rozpočtu 100 mil. Kč ročně v letech 2010–2013. Zpřístupnění cestování i určitým způsobem znevýhodněným skupinám obyvatel (děti a mládež, rodiny s dětmi s nízkými příjmy, zdravotně handicapovaní, senioři) bude respektovat reálnou provázanost rozvoje cestovního ruchu s ochranou přírody a krajiny v zájmu zhodnocení přírodního potenciálu v nabídce turistických destinací a rozvoje šetrných forem cestovního ruchu. Pomocí Národního programu hodláme turistům ukázat, jak pes­trá a originální může být nabídka pro cestovní ruch v regionech po celý rok, nejen v letních měsících.

Soutěž EDEN (European Destination of Excellence)

Velkou prioritou je samozřejmě i prestižní soutěž EDEN, kterou každoročně vyhlašuje Evropská komise. První reprezentant České republiky – Národní park České Švýcarsko, které získalo v roce 2009 pro naši republiku poprvé v této soutěži prestižní ocenění Destinace nejvyšší kvality s tematickým zaměřením na cestovní ruch a chráněné oblasti, je i pro ostatní destinace cestovního ruchu v České republice výzvou k podpoře udržitelného rozvoje cestovního ruchu. V roce 2010 je soutěž orientována na téma Voda – turistický cíl. Veřejnost se díky tomuto projektu podrobněji seznámí s turistickými lokalitami, které nepatří k notoricky známým. Odborným garantem projektu EDEN je v České republice příspěvková organizace MMR Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism a vítězné oblasti napomáhá cílenou marketingovou podporou v tuzemsku i v zahraničí.

Spolupráce a partnerství

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá nadále úzce spolupracovat s Ministerstvem životního prostředí při implementaci základní strategické vize cestovního ruchu pro období let 2007–2013 v souladu s Koncepcí státní politiky cestovního ruchu. Jednou ze společných priorit je i podpora budování národní sítě geoparků v České republice nebo monitorování a optimalizace vývoje cestovního ruchu v přírodních destinacích. Jedině na základě společné shody pak můžeme i s ostatními partnery optimálně nasměrovat finanční prostředky z fondů Evropských společenství do projektů, které budou přínosem pro rychlejší ekonomické oživení cestovního ruchu v regionech a mohou vést ke zvyšování a garanci kvality nabízených služeb v zařízeních cestovního ruchu při respektování zásad udržitelného rozvoje, vedoucích k minimalizaci vlivů cestovního ruchu na životní prostředí.

Rostislav Vondruška

ministr pro místní rozvoj

červen 2010