Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zvláštní číslo

Ochrana přírody 2010 2. 8. 2010 Zvláštní číslo

Národní park nemusí být jen omezením, naopak

Autor: Zdeněk Patzelt

Národní park nemusí být jen omezením, naopak

Rozhovor se Zbyňkem Linhartem, starostou města Krásná Lípa, které je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko.

Vzpomenete si, jak před rokem 2000 město vnímalo záměr vyhlásit zde Národní park České Švýcarsko?

Po roce 1996 město Krásná Lípa postupně přehodnotilo dosavadní nahlížení na záměr vyhlásit zde národní park a stalo se jeho aktivním podporovatelem. Na jednáních zastupitelstva naštěstí převážil názor, že kromě drobných omezení spojených s ochranou přírody může národní park znamenat mnoho pozitivního. Ne však sám o sobě. Národní park je celosvětově známá a všem srozumitelná značka, kterou lze využít k podpoře aktivit souvisejících mimo jiné s cestovním ruchem. A tudy vedlo naše uvažování.

Již před vznikem národního parku jsme argumentovali záměrem jeho vyhlášení v žádostech o dotace a především nám tento záměr pomohl při plynofikací města. To byl první úspěch díky národnímu parku. Město získalo postupně dotaci 40 milionů Kč na rozvod plynu a přestavbu kotelen.

V letech 1998 a 1999 se především díky poslanci a tehdejšímu zpravodaji zákona Liboru Ambrozkovi začalo úsilí o vznik Národního parku České Švýcarsko měnit ve skutečnost. Naším velkým úspěchem bylo, že sídlo parku bylo uzákoněno v Krásné Lípě. To byl impuls do dalších roků intenzivní spolupráce se správou NP a s resortem životního prostředí v oblasti ochrany přírody a udržitelného rozvoje území.

Dnes je Národnímu parku České Švýcarsko 10 let, co Vám tedy přinesl?

Existencí národního parku jsme argumentovali při získávání dotací jak pro životní prostředí, tak pro cestovní ruch. V letech 2002–2005 jsme s podporou Státního fondu životního prostředí (SFŽP) ČR vystavěli čistírnu odpadních vod a kanalizační síť za cca 100 milionů Kč a SFŽP podpořil i řadu dalších projektů, jako revitalizaci našeho největšího rybníka, obnovu dvanáctihektarového městského parku, ploch zeleně ve městě a na místním hřbitově. Díky dotacím jsme v životním prostředí realizovali projekty za více než 200 milionů Kč.

Projekty zaměřené na cestovní ruch patří rovněž k hlavním směrům rozvoje města. S největší akcí Centrum Národního parku České Švýcarsko I jsme uspěli hned v prvním kole národních programů po vstupu ČR do Evropské unie. V rámci integrovaného projektu jsme díky dotaci ze Společného regionálního operačního programu zrealizovali pět staveb v hodnotě 170 milionů Kč. Na náměstí tak vznikl nový Dům Českého Švýcarska s návštěvnickým střediskem, vlastivědnou expozicí a se vzdělávacím centrem. V sousedství se podařilo přestavět původní tovární objekt na centrum služeb pro návštěvníky s klubem, galerií, fitnes, saunou, soláriem a ubytovnou s 28 lůžky. Poblíž byl vytvořen velký sportovní areál pro letní a zimní vyžití s tenisovými kurty, minigolfem, tělocvičnou, nafukovací halou, lezeckou stěnou, atrakcemi pro děti apod. Všechny zajímavé objekty města byly propojeny novou stezkou pro cyklisty a pěší. V okolí města jsme obnovili i jednu z prvních naučných stezek v ČR, Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem. Nejnověji jsme s podporou fondů EU (Regionální operační program Severozápad) nákladem 37 milionů Kč zcela obnovili náměstí. Projekty na podporu cestovního ruchu tak dosáhly cca čtvrt miliardy Kč.

Za hlavní úspěch ale považuji to, že k projektům města se v cestovním ruchu přidává zájem podnikatelů a soukromých investorů. V současné době je například v centru města dokončována výstavba velkého privátního penzionu.

V roce 2001 jsme jako nástroj pro podporu regionální spolupráce, propagace a rozvoje cestovního ruchu založili společně se Správou Národního parku České Švýcarsko a Českým svazem ochránců přírody obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko. Této organizaci jsme vytvořili co možná nejlepší podmínky. Dnes je „opéska“ důležitým regionálním hráčem schopným samostatného fungování, a to díky významným podporám soukromých společností, ale především díky evropským dotacím.

Jaké je tedy vaše ohlédnutí za uplynulými deseti lety existence národního parku? Máte nějaký vzkaz pro podobné regiony?

Období po vzniku Národního parku České Švýcarsko se sídlem v Krásné Lípě bylo pro nás nadmíru zdařilým. Těch deset let znamenalo rozvoj a investice, dotace a změny k lepšímu. Krásná Lípa se stala opravdovým centrem Českého Švýcarska. Jsem rád, že neměli pravdu ti, kdo argumentovali proti vzniku národního parku například tím, že region se nebude rozvíjet. Je to právě na­opak a myslím, že ty roky ukázaly, že ochrana přírody nemusí být v rozporu s rozumným rozvojem a turismem. A také že České Švýcarsko je v tomto smyslu jistým vzorem, a to díky přístupu všech důležitých aktérů.

Město Krásná Lípa trvale investuje do úprav svého okolí, aby bylo atraktivní pro cestovní ruch.

Foto Z. Patzelt


Rozhovor se starostou Krásné Lípy vedl Zdeněk Patzelt, který dodává, že město se za posledních 10 let změnilo doslova k nepoznání. Vznik národního parku přinesl Krásné Lípě šanci a město ji dokázalo dokonale využít v podobě téměř půlmiliardových investic do životního prostředí a cestovního ruchu. K tomu ale bylo třeba splnit ještě jednu důležitou podmínku, o které starosta Linhart ze skromnosti nehovoří – a sice osobně vyvinout mimořádné pracovní úsilí, bez kterého žádné dotace nikomu do klína samovolně nespadnou.