Zvláštní číslo

Ochrana přírody 2010 2. 8. 2010 Zvláštní číslo

Lesy ČR: Program 2000 a zpřístupňování lokalit

Autor: Jiří Stonawski

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykonává právo hospodařit k lesům ve vlastnictví státu na více jak 16 % jeho celkové rozlohy a spravuje zhruba čtvrtinu všech vodních toků v ČR. Kolem 45 % výměry lesů spravovaných LČR je součástí zvláště chráněných území a lokalit soustavy Natura 2000. Hlavní činnost LČR je zaměřena na zachování lesa, jeho ochranu a péči o něj jako o národní bohatství, na vyvážené plnění všech funkcí lesa a na podporu trvale udržitelného hospodaření v něm. Hospodaření podniku není financováno ze státního rozpočtu, ale z vlastních zdrojů (z výnosů lesa), případně prostřednictvím komerčních bankovních nástrojů a dotačních titulů.

Z hlediska dochovaných přírodních, krajinných a kulturních hodnot mají lesy podstatně větší význam než (dnes přibližně stejně rozsáhlá) orná půda. Klíčovou roli v této souvislosti hraje v podmínkách střední Evropy tradice tzv. obecného užívání lesů, čímž se rozumí právo každého občana vstupovat do lesa. Toto právo může být podle zákona o lesích dočasně omezeno, například v zájmu ochrany lesa v době zvýšeného nebezpečí požárů nebo v zájmu ochrany zdraví a bezpečnosti jeho návštěvníků po větrných či sněhových kalamitách.

Zákon o lesích dále umožňuje bezplatný vjezd nemotorovými vozidly na lesní účelové komunikace. Ty vedle své základní funkce, tj. obhospodařování lesů, slouží také složkám integrovaného záchranného systému i stále narůstající rekreaci. A jsou to mnohdy právě lesní cesty, které v extrémních situacích (např. při povodních v roce 1997 v Jeseníkách nebo sněhové kalamitě na přelomu let 2009–2010 na Broumovsku) sloužily jako jediné funkční pozemní spojnice odlehlejších sídel s okolním světem. Péče o lesní účelové komunikace vyžaduje nemalé náklady. Například v roce 2008 činily investiční náklady LČR do cestní sítě více než 477 mil. Kč vlastních prostředků. (Vybrané úseky lesních cest, stezky a pěšiny pak mohou být dále upravovány v rámci Programu 2000.)

V návaznosti na ustanovení zákona o státním podniku formulovaly LČR v roce 1999 podnikový dokument Program 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR, který definuje jednotlivé mimoprodukční funkce lesů a zabývá se možnostmi jejich cílené podpory.

Lesy České republiky v rámci cílené podpory rekreačních funkcí lesa budují a udržují například odpočívadla.

Foto J. Povolný

Přestože je v něm realizována řada různých opatření, na předním místě z hlediska zájmu všech dotčených subjektů byla a je cílená podpora rekreačních funkcí lesa, která je rovněž součástí udržitelného hospodaření v lesích podle standardu PEFC (Program vzájemného uznávání systémů certifikace lesů), podle kterého LČR již osm let hospodaří. Jedná se zejména o budování a údržbu odpočinkových a vyhlídkových objektů, naučných stezek, tras pro pěší a cyklisty, odstavných parkovišť na okrajích lesa, dále o estetické úpravy krajiny, obnovu a údržbu studánek, památných objektů v lesích či budování informačního systému pro veřejnost. V rámci postupného naplňování dokumentu byla od roku 1999 do roku 2008 realizována opatření s celkovými náklady převyšujícími 250 mil. Kč.

Program 2000 byl od počátku koncipován jako otevřený v tom smyslu, že jej lze doplňovat o další dílčí témata v návaznosti na vývoj potřeb společnosti. V roce 2002 byla například zahájena spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR na vymezování bezzásahových území v lesích a jejich monitorování. Od roku 2003 běží dílčí program Významné stromy, v rámci nějž organizační jednotky podniku vyhledaly a zabezpečují ochranu několika set význačných jedinců a skupin rozměrově, tvarově, historicky či jinak pozoruhodných stromů.

Realizace činností v rámci Programu 2000 probíhá výhradně na pozemcích, na nichž mají LČR právo hospodařit. Konkrétní činnosti jsou prováděny jak samostatně, tak ve spolupráci s místními a regionálními partnery (např. s obcemi, mikroregiony, orgány ochrany přírody či nevládními organizacemi). Vzhledem k tomu, že lze v současnosti čerpat prostředky na obdobné aktivity v rámci dotačních titulů EU, je Program 2000 využíván i k jejich spolufinancování. První veřejná prezentace programu proběhla na konferenci Přírodě blízké hospodaření v lesích CHKO Křivoklátsko v roce 2000 na Křivoklátě. Důvodem byla mimo jiné skutečnost, že právě v této chráněné krajinné oblasti byla díky tehdejší příkladné spolupráci lesníků a ochránců přírody realizována již od vzniku LČR řada opatření na podporu dalších funkcí lesa.

Cílené zpřístupňování vybraných lokalit má řadu odborných a právních aspektů – respektování všech souvisejících právních předpisů i zohledňování regionálních specifik a tradic.

S konkrétními výsledky programu se mo-hou návštěvníci setkávat jak přímo v našich lesích, tak na webu LČR – http://www.lesycr.cz, zejména v části věnované turistům a přátelům přírody. Mimo jiné zde lze nalézt přehled naučných stezek s tematikou lesa a lesnictví v ČR.

Autor pracuje jako vedoucí Oddělení ekologie lesa, Lesy České republiky, s. p.


Certifikační systém PEFC

Celosvětově nejrozšířenějším systémem certifikace lesů je systémPEFC (Program pro vzájemné uznávání certifikačních systémů), který v současnosti zastřešuje 34 členských států a 28 národních systémů na pěti kontinentech. Aktuální celkové množství certifikovaného lesa systémem PEFC překračuje 220 milionů hektarů a každoročně se zvyšuje. V České republice je tímto systémem certifikováno téměř 70 % rozlohy všech lesů, tj. necelých 1,85 milionu hektarů. Hlavním posláním PEFC je nastavení transparentního systému posuzování trvale udržitelného hospodaření v lesích a sledování toku certifikovaného dříví z lesa až po konečný produkt. U hospodaření v lesích se hodnotí, zda je ekologicky vhodné, společensky přínosné a ekonomicky životaschopné.

Celý systém certifikace a nastavení kritérií pro hodnocení trvale udržitelného hospodaření v lesích vychází ze závěrů Konference OSN o životním prostředí (UNCED 1992), ze závěrů ministerských konferencí o ochraně lesů v Evropě (Helsinky 1993, Lisabon 1998, Vídeň 2004, Varšava 2007) a platné legislativy daného členského státu.

Český systém certifikace lesů (CFCS) je nezávislým národním certifikačním systémem, který vychází z požadavků PEFC. Systém je založen na regionální certifikaci trvale udržitelného hospodaření v lesích, která je zárukou finanční přijatelnosti bez ohledu na velikost nebo druh vlastnictví. V současné době se za region pro účely certifikace považuje celá Česká republika. Národní systém byl vytvořen za účasti všech zájmových skupin, tj. včetně státní správy a ekologických organizací.

Certifikát získává žadatel o regionální certifikaci lesů jako zástupce vlastníků lesů daného regionu na základě auditu nezávislým certifikačním orgánem v případě splnění stanovených kritérií. Jednotliví vlastníci lesů se mohou dobrovolně účastnit certifikace na základě závazku k dodržování trvale udržitelného hospodaření v lesích. Tito vlastníci získávají Osvědčení o účasti v regionální certifikaci, které jim umožní prodávat dřevo s prohlášením „z certifikovaných lesů“ nebo označované logem.

Zdroj: Lesy České republiky, s. p.