Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér: Názory a polemika

Ochrana přírody 3/2022 23. 6. 2022 Kulér: Názory a polemika Tištěná verze článku v pdf

Velcí zemědělci otevřeně proti ochraně přírody?

Autor: Zdeněk Patzelt

Některým zprávám se prostě zdráhá uvěřit. Dech vyrážející je ta, že ministerstvo zemědělství kvůli válce na Ukrajině umožnilo rozorat úhory, údajně aby se zvýšila domácí produkce potravin. Až děsivě pak k tomu působí další zpráva, že mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimíra Pícha to měl komentovat slovy „Musíme si vybrat, jestli chceme pěstovat hmyz, nebo jestli chceme pěstovat jídlo pro nás. Je to dobře, že se to uvolní. Sice to nemá velký význam, ale je to nějaký signál, je to nějaké znamení, že chceme vyrábět potraviny pro lidi“ (Málek A., 12. 6. 2022, Zemědělci vítají, že můžou rozorat úhory. Podle ekologů to půdě uškodí., www.seznamzpravy.cz).

Podle mne je to spíše signál, že přinejmenším zemědělci smýšlející jako pan Pícha, představují extrémní riziko nejenom pro hmyz. Znovu a znovu to utvrzuje v přesvědčení, že někteří zemědělci jsou nebezpeční všemu a všem a stát tomu nejenom nedokáže čelit, ale napomáhá tomu. Je zásadní chybou, že zemědělství je od životního prostředí takto odtrženo.    ■