Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 5/2023 26. 10. 2023 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody třicetiletá

autoři: Ondřej Petrovský, František Pelc

Nadace Ivana Dejmala  pro ochranu přírody třicetiletá

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, založená původně jako Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, pomáhá financovat péči o přírodní bohatství už tři desítky let. Dosud rozdělila přímo přes 32 milionů korun na stovky menších i větších projektů a díky nadačnímu kofinancování se realizovaly i další větší projekty o celkovém objemu 21 mil. Kč. V současnosti patří mezi největší české nadace zaměřené na ochranu přírody.

Začátky
Nadace vznikla v roce 1993 jako nadační fond, který se později transformoval na Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Jak sám název naznačuje, jejím hlavním posláním bylo přispět k ochraně a hlavně obnově krajiny Jizerských hor. Tu zdevastovala extrémně vysoká imisní zátěž z energetických zdrojů tzv. černého trojúhelníku (Sasko, Polsko, severní Čechy) a ekologicky nevhodné lesní hospodaření. 


Strategický plán správy CHKO a nadace
V té době správa CHKO Jizerské hory spolu s dalšími experty formulovala strategii záchrany a obnovy ekologicky stabilnějších lesů. Nebylo to snadné. A pro přesvědčování o potřebě změn chyběly praktické příklady a jakékoliv peníze.1 Na začátku 90. let bylo pro celou CHKO Jizerské hory na praktickou ochranu přírody k dispozici 10 000 Kč. Zoufale málo. Byl připraven strategický projekt záchrany a reprodukce původního genofondu lesních dřevin a jeho využití při obnově lesa. Na jeho nastartování bylo potřeba stovek tisíc, či spíše miliony tehdejších korun. To bylo primární výzvou k založení nadace. Do karet hrála určitá porevoluční euforie, a tak se podařilo uzavřít nezbytnou dohodu o spolupráci s tehdejšími státními lesy. 


Na začátku byli tři
Z osobností, které nadační projekt pomohly zásadním způsobem katalyzovat, je třeba uvést aspoň tři jména. Libuše Moníková (německo-česká spisovatelka, zesnulá v roce 1998) v roce 1991 věnovala celou spisovatelskou cenu Adelberta von Chamissa, což bylo přes 23 000 tehdejších marek. Holandský univerzitní profesor českého původu Josef Fanta pomohl prosadit na svou dobu revoluční projekt obnovy lesa v holandské Nadaci prince Bernarda, která ho podpořila v přepočtu více než 2 miliony Kč. V dalším zcela klíčovém kroku pomohl Ivan Dejmal2, nyní již bohužel zesnulý porevoluční ministr životního prostředí, který doporučoval účast v soutěži o získání rozdělovaných výnosů z malé kuponové privatizace určených k podpoře neziskového sektoru. Jako jedné z nemnoha nadací pro ochranu přírody se v transparentní soutěži nakonec podařilo uspět a nadace postupně obdržela celkovou částku 45 mil. Kč do základního jmění. 


Co se za těch 30 let povedlo
Od té doby bylo rozděleno na ochranu přírody a projekty s ní související přes 32 milionů Kč. Protože se nadace podílela i na realizaci větších projektů, kde žadatelé neměli na kofinancování, bylo množství peněz, které díky ní proudily na ochranu přírody, ještě větší. Celkově tak byly podpořeny projekty ve prospěch krajiny o celkové výši přes 53 mil. Kč. Přestože se nadace prioritně zaměřuje a zaměřovat bude na Jizerské hory, podporuje obnovu mokřadů, lesy a biodiverzitu i mimo toto pohoří. A nejen v České republice. V posledních letech pomáhá i dvěma národním parkům v Zambii, zemi, která má ještě velké části pokryté krásnou a divokou přírodou a má zájem na její ochraně, ale zoufale se jí nedostává peněz.


Jede se dál
Nadace pořádá pravidelně již třináctým rokem fotografickou soutěž Zaostřeno na Jizerky. Své snímky do ní zasílají milovníci tohoto pohoří a odborná porota následně vybírá ty nejkrásnější, ze kterých nadace sestavuje benefiční kalendář. Postupně se jeho náklad navyšuje, letos jich vydává již 2300 a výtěžek z jeho prodeje věnuje na projekty pomáhající Jizerským horám a jejich okolí. Významné finanční prostředky získává nadace i od svých štědrých dárců z řad jednotlivců a firem. Jen díky této podpoře může nadace každoročně realizovat projekty na ochranu a obnovu přírody a krajiny. Veliké díky patří všem, kteří nadaci v jejím úsilí podpořili a podporují. Není jich málo.   ■

  1. Pelc F. (1994): Záchrana a využití původního genofondu dřevin pro obnovu imisemi poškozených lesních ekosystémů v CHKO Jizerské hory. Ochrana přírody 7: 
    pp. 194–200
  2. Pelc F. (2021): K nedožitým pětasedmdesátinám Ivana Dejmala. Ochrana přírody 6: pp VII-IX

str33 box1

str33 box2

str33 box3

str33 box4